Акт от 23.12.2019, Районен съд - Кнежа
- Съд
- Районен съд - Кнежа
- Дело
- 289/2019
- Подписан
- 23.12.2019
- В сила
- 15.01.2020
Цитирани разпоредби
- чл. 59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59, ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 63, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 183 · Наказателно-процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № гр. Кнежа,
23.12.2019 година
КНЕЖАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, в закрито заседание на двадесет и трети декември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Мая Кончарска, при секретаря …………………………………………………………………..., като разгледа докладваното от съдията Кончарска АН дело № 289 по описа на съда за 2019 година и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.
59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е въз основа на жалба от Ю.Д.Д. с ЕГН **********, като управител и едноличен собственик на „Ю.Д. 89“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: с. Ст., ул. „Л. К.“ № **, против Наказателно постановление /НП/ на Директора на ОДБХ – Пл., с което на ю.л. е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 2 000 (две хиляди) лева на основание чл. 160, ал.2 от Закона за защита на растенията, за нарушение по чл. 91, ал.1 от същия закон.
НП е връчено по пощата (с обратна разписка) на 10.12.2019 год.
Районен съд – гр. Кн. е компетентният съд, който следва да разгледа жалбата съгласно разпоредбата на чл. 59, ал.1 от ЗАНН като съд, в района на който е извършено нарушението.
Жалбата е подадена от легитимиран субект чрез наказващия орган, който е издал атакуваното НП.
С придружаващо писмо с изх. № 6894/
20.12.2019 год. жалбата, ведно с административнонаказателната преписка по опис е изпратена на Кнежански районен съд.
Съдът като прецени представените по делото писмени доказателства, прие за установено от фактическа и правна страна следното:
Жалбата е подадена извън рамките на преклузивния срок по чл. 59, ал.2 от ЗАНН, поради което същата се явява процесуално недопустима и не следва да бъде разглеждана по същество.
Видно от вложеното в АНП известие за доставяне ИД PS 5800 018YN1
P, Наказателно постановление № 253 от 04.12.2019 год., издадено от д-р И. Хр. Й., на длъжност директор на Областна дирекция по безопасност на храните – Пл., е било връчено на жалбоподателя по пощата на 10.12.2019 год.
Жалбата от управителя на ю.л. срещу така издаденото НП е била подадена също по пощата на 18.12.2019 год., видно от пощенското клеймо на приложения към преписката пощенски плик, т.е. 1 (един) ден след изтичането на срока за обжалване на постановлението, като същата е била регистрирана в ОДБХ с вх.№ 6871/ 19.12.2019 год.
Съгласно чл. 84 от ЗАНН – „Доколкото в този закон няма особени правила за … изчисляване на срокове …, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс“. Тази препращаща норма определя, че начинът, по който следва да се изчисли срокът за подаване на жалбата е визиран в чл. 183 от НПК, в частност ал. 2, която гласи че: „срокът, който се изчислява в дни, започва да тече от следващия ден и изтича в края на последния ден“. В конкретния случай, след като НП е връчено на дата 10.12.2019 год., срокът за обжалване започва да тече от 11.12.2019 год. и изтича в края на 17.12.2019 год. – вторник, който е бил работен ден. Жалбата се явява подадена извън 7-дневния срок за обжалване по чл. 59, ал.2 ЗАНН, който срок е преклузивен и неспазването му преклудира правото на жалбоподателя да обжалва НП.
По изложените съображения, съдът намери, че производството по жалбата на Ю.Д.Д., в качеството му на управител и собственик на „Ю.Д. *** от 04.12.2019 год. на директора на ОДБХ – Плевен, се явява недопустимо и същото следва да бъде прекратено.
Водим от горното, Съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 63, ал. 2 от ЗАНН производството по АНД № 289/ 2019 год. по описа на Районен съд – гр. Кн., като недопустимо.
Определението подлежи на касационно обжалване с частна жалба пред Административен съд – гр. Пл. в 7-дневен срок от деня на получаване на съобщението, че същото е изготвено.
След влизане в сила на настоящото определение, административно-наказателната преписка да бъде върната на ОДБХ – Пл..
РАЙОНЕН СЪДИЯ: