Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 260341 от 09.11.2020, Окръжен съд - Плевен

Съд
Окръжен съд - Плевен
Дело
Въззивно частно гражданско дело 789/2020
Вид
Определение № 260341
Подписан
09.11.2020
Състав
ЕМИЛИЯ АТАНАСОВА КУНЧЕВА, ЦВЕТЕЛИНА МАРИНОВА ЯНКУЛОВА, РЕНИ ВАЛЕНТИНОВА ГЕОРГИЕВА

Цитирани разпоредби

О П Р

Е Д Е Л Е Н

И Е гр.Плевен, 09.11.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, в закрито заседание на девети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:

Председател: ЦВЕТЕЛИНА ЯНКУЛОВА

Членове: РЕНИ ГЕОРГИЕВА като разгледа докладваното от съдията Кунчева в.ч.гр.дело № 789 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.

Образувано е по постъпила частна жалба от „***“ ЕООД, със седалище гр. Плевен, представлявано от управителя Г.И.Ц., подадена чрез пълномощника адв. Г.Г. ***, срещу разпореждане № 7380 от 04.08.2020г. на Плевенски районен съд, постановено по ч.гр.д. № 783/2020 г., с което на основание чл. 275, ал. 2, вр. с чл. 262, ал.2, т.2 от ГПК е върната депозираната от дружеството частна жалба против определение № 1734 от 03.06.2020 г. по същото дело. В частната жалба са изложени оплаквания, че първоинстанционният съд неправилно е приел и изчислил сроковете, в които е следвало да се представят доказателства за платена държавна такса, с оглед на което неправилно е приложил разпоредбите на ГПК. Жалбоподателят претендира отмяната на обжалваното разпореждане и връщане на делото на районния съд за администриране на подадената частна жалба срещу постановеното по делото определение от 03.06.2020 г.

Постъпил е писмен отговор от ответника по частната жалба – *** ЕООД, със седалище гр. Койнаре, чрез пълномощника адв. И.А., с изразено становище за неоснователност на жалбата.

Частната жалба е подадена в предвидения от закона преклузивен срок и разглеждането й е процесуално допустимо.

Разгледаната по същество жалбата, е неоснователна предвид следните съображения:

От данните по делото е видно, че с определение № 1734 от 03.06.2020 г. по ч.гр.д. № 783/2020 г. по описа на Плевенски районен съд е отменено на основание чл. 390, ал. 2 ГПК допуснатото с определение от 14.02.2020 г. по същото дело обезпечение на бъдещ иск с правно основание чл. 327, ал. 1 ТЗ и цена 15 500 лв., представляваща неплатена продажна цена по фактура № 300/28.12.2010 г., който иск ще бъде предявен от „***“ ЕООД гр. Плевен против *** ЕООД гр.

Койнаре, чрез налагане на запор върху всички банкови сметки в лева и валута на *** ЕООД в „***“ АД до размера на сумата от 15 500 лв.

Срещу определението е постъпила частна жалба от „***“ ЕООД, която е оставена без движение от първоинстанционния съд с разпореждане от 10.07.2020 г., с което са дадени указания на жалбоодателя в едноседмичен срок да внесе по сметка на Плевенски окръжен съд държавна такса в размер на 15 лв.

Съобщение с указанията по цитираното по-горе разпореждане е било надлежно връчено на „***“ ЕООД гр. Плевен на 23.07.2020 г. по реда на чл. 51 ГПК – чрез пълномощника адв. Г.Г.. При това положение срокът за отстраняване констатираната нередовност на частната жалба, съобразно дадените от първоинстанционния съд указания, е изтекъл на 30.07.2020 г. /присъствен ден/.

По делото не са налице доказателства, установяващи, че в рамките на указания едноседмичен срок жалбоподателят „***“ ЕООД е внесъл по сметка на въззивната инстанция дължимата държавна такса за въззивно обжалване на определението от 03.06.2020 г. в посочения от първоинстанционния съд размер.

При това положение налице е хипотезата на чл. 262, ал. 2, т. 2 ГПК, приложима с оглед препращащата норма на чл. 275, ал. 2 ГПК, за връщане на частната жалбата, подадена от „***“ ЕООД срещу определението на Плевенски районен съд от 03.06.2020 г. по ч.гр.д. № 783/2020 г.

В този смисъл обжалваното разпореждане е правилно, а частната жалба срещу същото се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Така мотивиран, Плевенският окръжен съд

О П

Р Е Д

Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на „***“

ЕООД, със седалище гр. Плевен, подадена чрез пълномощника адв. Г.Г., срещу разпжореждане № 7380 от 04.08.2020 г. на Плевенски районен съд, постановено по ч.гр.д. № 783/2020 г.

Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: