Определение № 3142 от 13.03.2023, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно гражданско дело 2395/2023
- Вид
- Определение № 3142
- Подписан
- 13.03.2023
- В сила
- 13.03.2023
- Състав
- Райна Стефанова, Даяна Калинова Топалова, Милена Богданова
Цитирани разпоредби
- чл.407 · Граждански процесуален кодекс
- чл.407, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.435, ал. 2 и ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.435, ал. 2 и ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 24, т. 2 · Закон за правната помощ
- чл.190, ал.2 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 3142 гр. София, 10.03.2023 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-VI-З, в закрито заседание на десети март през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Райна Стефанова
Членове:
Милена Богданова
Даяна К. Топалова като разгледа докладваното от Даяна К. Топалова Въззивно гражданско дело № 20231100502395 по описа за 2023 година
Производството е образувано по частна жалба на С. Л. Н. срещу покана за доброволно изпълнение по изпълнително дело № 266/2021 г. по описа на ЧСИ Н.К.
Поискано е предоставяне на правна помощ в производството по жалбата. Жалбата срещу уведомление за заплащане на държавна такса за производството по частната жалба по същество представлява искане за освобождаване от държавна такса, по което съдът се е произнесъл, поради което не е предмет на обжалване.
Частната жалба е недопустима по следните съображения:
Съгласно чл.435, ал. 2 и ал.3 ГПК длъжникът има право да обжалва постановлението за глоба; насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо; отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението; отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда н а чл. 468, ал. 4 и чл. 485; определянето на трето лице за пазач, ако не са спазени изискванията на чл. 470, както и в случаите по чл. 486, ал. 2; отказа на съдебния изпълнител да спре, да прекрати или да приключи принудителното изпълнение; разноските по изпълнението, както и постановлението за възлагане, поради това, че наддаването не е извършено надлежно или имуществото не е възложена на най-високата предложена цена.
Следователно, жалбата е подадена срещу акт, който не попада в предметния обхват на допустимия съдебен контрол, поради което следва да бъде оставена без разглеждане, в който случай съгласно разпоредбата на чл. 24, т. 2 от ЗПрП, правна помощ не може да бъде предоставена.
Дори и да се приеме, че жалбата е срещу разпореждането на съда по реда на чл.190, ал.2 НПК за издаване на изпълнителен лист за разноските, за което в жалбата няма позоваване, а единствено индиция, с оглед посочването на чл.407 ГПК, жалбата също е недопустима, тъй като е просрочена. За обжалването на този акт важи редът на глава 36 ГПК. Съгласно чл.407, ал.1 ГПК разпореждането за издаване на изпълнителен лист се обжалва в 2-седмичен срок, който за длъжника тече от датата на която е връчена поканата за доброволно изпълнение. Поканата е връчена на 30.09.2022 г. и 2 – седмичният срок е 1 изтекъл на 14.10.2022 г., а жалбата, видно от отбелязаната върху нея дата на пощенското клеймо, е подадена на 17.10.2022 г., след изтичане на срока.
Така мотивиран, СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на С. Л. Н., ЕГН ********** срещу покана за доброволно изпълнение по изпълнително дело № 266/2021 г. по описа на ЧСИ Н.К..
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на С. Л. Н., ЕГН ********** за предоставяне на правна помощ.
Определението може да се обжалва от жалбоподателя пред САС в едноседмичен срок от връчване на преписа на жалбоподателя.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2