Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 88 от 19.02.2020, Окръжен съд - Хасково

Съд
Окръжен съд - Хасково
Дело
Търговско дело 226/2019
Вид
Определение № 88
Подписан
19.02.2020
В сила
11.03.2020
Състав
ЖУЛИЕТА СЕРАФИМОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 127 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 128 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.380 · Кодекс за застраховането

О П Р

Е Д Е Л Е

Н И Е №

Гр. Хасково, 19.02.2020 година

Хасковският окръжен съд шести граждански състав

На деветнадесети февруари две хиляди и двадесета година

В закрито заседание, в състав:

СЪДИЯ: ЖУЛИЕТА

СЕРАФИМОВА като разгледа докладваното от съдията СЕРАФИМОВА т.д. № 226 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното Производството е по реда на чл. 129 от ГПК.

Производството по търговско дело № 226 / 2019 г., по описа на Окръжен съд – Хасково, е образувано по искова молба с вх. №

11687/09.12.2019 г., с пощенско клеймо от 06.12.2109 г., подадена от Д.Л.С., с ЕГН **********,***, чрез пълномощника му адв. Б.М. и Т.Ж.С., с ЕГН **********,***, чрез пълномощника и́ адв. А.П. срещу Застрахователно акционерно дружество „ОЗК-Застраховане“, с ЕИК *********. Предявени са два обективно и субективно съединени осъдителни иска за застрахователно обезщетение, с цена на исковете от по 300 000 лв. за всеки от двамата ищци.

С Разпореждане № 1149/10.12.2019г., постановено по настоящото дело, съдът остави без движение исковата молба с указания ищецът да отстрани констатираните нейни нередовности, а именно да внесат дължимата държавна такса, като всеки един от тях внесе ДТ в размер на 12 000 лева по сметка на ОС-Хасково и да представят платежния документ удостоверяващ внасянето на държавната такса по сметката на съда; да представят доказателства за предявено по реда на чл.380 КЗ искане за заплащане на застрахователно обезщетение и има ли произнасяне по това искане, да отстранят несъответствието между петитума на исковата молба и обстоятелствата посочени в нея, на които всеки един ищец основава иска си, като посочат в петитума на исковата молба застрахователното събитие, в резултат на което претендират застрахователни обезщетения; да представят адвокатски пълномощни.

Препис от разпореждането не е бил връчен на посочения съдебен адрес на пълномощниците на двамата ищци – адв. М. и адв. П., тъй като пълномощията на двамата пълномощници са били оттеглени и същите са отказали да получат съобщенията за връчване. Така препис от разпореждането от 10.12.2019г. е бил изпратен на ищците на посочения в исковата молба адрес и е бил връчен на 20.01.2020г. на Людмил Добрев – посочен в разписките за връчване съответно като син на ищеца Д.Л. и живущ на адреса.

След като пристъпи отново към проверка на исковата молба, съдът установи, че е налице хипотезата на чл. 129, ал. 3, предл. I-во от ГПК. Срокът за отстраняване на констатираните нередовности е изтекъл на 27.01.2020 г. Съдът намира, че в законоустановения срок, от страна на ищците не са били предприети каквито и да било процесуални действия по отстраняване на констатираните нередовности. Към настоящото си произнасяне, съдът е сезиран с искова молба, която не отговаря на изискванията за редовност на чл. 127 и чл. 128 от ГПК, като в указания на ищците от съда срок, нейните нередовности не са били отстранени.

Поради изложеното и на основание чл. 129, ал. 3, исковата молба следва да се върне на ищеца, а производството по настоящото дело да се прекрати.

Мотивиран така, съдът

О П Р

Е Д Е Л И:

ВРЪЩА искова молба с вх. № 11687/09.12.2019 г., с пощенско клеймо от 06.12.2109 г., подадена от Д.Л.С., с ЕГН **********,***, чрез пълномощника му адв. Б.М. и Т.Ж.С., с ЕГН **********,***, чрез пълномощника и́ адв. А.П. срещу Застрахователно акционерно дружество „ОЗК-Застраховане“, с ЕИК *********, на основание чл. 129, ал. 3, предл. I-во от ГПК, поради неостраняване в срок на нередовности.

ПРЕКРАТЯВА производството по т.д. № 226/2019 г. по описа на Окръжен съд – Хасково.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд – Пловдив, в едноседмичен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

СЪДИЯ: