Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 287 от 13.03.2026, Апелативен съд - Варна

Съд
Апелативен съд - Варна
Дело
Въззивно частно търговско дело 515/2025
Вид
Разпореждане № 287
Подписан
13.03.2026
Състав
Магдалена Кръстева Недева

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 287 гр. Варна, 13.03.2026 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ВАРНА, I СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети март през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Съдия:

Магдалена Кр. Недева като разгледа докладваното от Магдалена Кр. Недева Въззивно частно търговско дело № 20253001000515 по описа за 2025 година за да се произнесе взе предвид следното:

В срока за обжалване на постановеното по делото определение № 1/06.01.2026 година е постъпила частна касационна жалба от М. Д. Д..

С разпореждане № 181/12.02.2026 година съдът е оставил без движение жалбата, като е дал указания за изправяне на констатирани по нея нередовности, с посочване на срок за изпълнение на тези указани и последицата при тяхното неизпълнение.

Страната е уведомена за постановеното разпореждане на 26.02.2026 година, срокът за изправяне на нередовностите е изтекъл на 05.03.2026г. На тази дата е изпратена по пощата молба от частния жалбоподател, в която се ппредставя копие от частната жалба и се иска освобождаване от заплащането на държавна такса за касационно обжалване. Въпреки формалното изпълнение на т.1 от разпореждането за оставяне на жалблата без движение, като постановяване на атакуваното определение от незаконен състав, при грубо незачитане на законите на страната, нищожност на написаното в определението , което освен това не отговаря и на истината, съдът намира, че не е налице изпълнение на указанията по т.1 от Разпореждане № 181/12.02.2026г. Сочените от касатора основания за допускане до касационно обжалване са извън предметния обхват на чл.280 ал.1 ГПК.

При това положение е налице хипотезата на чл.262 ал.2 т.2 ГПК, което предпоставя връщане на частната касационна жалба.

Водим от горното, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА депозираната частна касационна жалба с входящ № 652/28.01.2026 година, подадена от М. Д. Д..

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред ВКС на РБ в едноседмичен срок от връчването му.

1

Съдия при Апелативен съд – Варна: _______________________ 2

----- следващ документ -----

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 287 гр. Варна, 13.03.2026 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ВАРНА, I СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети март през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Съдия:

Магдалена Кр. Недева като разгледа докладваното от Магдалена Кр. Недева Въззивно частно търговско дело № 20253001000515 по описа за 2025 година за да се произнесе взе предвид следното:

В срока за обжалване на постановеното по делото определение № 1/06.01.2026 година е постъпила частна касационна жалба от М. Д. Д..

С разпореждане № 181/12.02.2026 година съдът е оставил без движение жалбата, като е дал указания за изправяне на констатирани по нея нередовности, с посочване на срок за изпълнение на тези указани и последицата при тяхното неизпълнение.

Страната е уведомена за постановеното разпореждане на 26.02.2026 година, срокът за изправяне на нередовностите е изтекъл на 05.03.2026г. На тази дата е изпратена по пощата молба от частния жалбоподател, в която се ппредставя копие от частната жалба и се иска освобождаване от заплащането на държавна такса за касационно обжалване. Въпреки формалното изпълнение на т.1 от разпореждането за оставяне на жалблата без движение, като постановяване на атакуваното определение от незаконен състав, при грубо незачитане на законите на страната, нищожност на написаното в определението , което освен това не отговаря и на истината, съдът намира, че не е налице изпълнение на указанията по т.1 от Разпореждане № 181/12.02.2026г. Сочените от касатора основания за допускане до касационно обжалване са извън предметния обхват на чл.280 ал.1 ГПК.

При това положение е налице хипотезата на чл.262 ал.2 т.2 ГПК, което предпоставя връщане на частната касационна жалба.

Водим от горното, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА депозираната частна касационна жалба с входящ № 652/28.01.2026 година, подадена от М. Д. Д..

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред ВКС на РБ в едноседмичен срок от връчването му.

1

Съдия при Апелативен съд – Варна: _______________________ 2