Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 271 от 15.02.2023, Окръжен съд - Плевен

Съд
Окръжен съд - Плевен
Дело
Гражданско дело 861/2021
Вид
Определение № 271
Подписан
15.02.2023
Състав
РЕНИ МИХАЙЛОВА СПАРТАНСКА

Цитирани разпоредби

  • чл.127 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.128 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.129 ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.63 ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 7, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.26 ал.1 · Закон за задълженията и договорите
  • чл.31 · Закон за задълженията и договорите
  • чл.33 · Закон за задълженията и договорите
  • чл.44 · Закон за задълженията и договорите
  • чл. 114 · Закон за собствеността
  • чл.114,б."а" · Закон за собствеността

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 271 гр. Плевен, 15.02.2023 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛЕВЕН в закрито заседание на петнадесети февруари през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: РЕНИ М. СПАРТАНСКА като разгледа докладваното от РЕНИ М. СПАРТАНСКА Гражданско дело № 20214400100861 по описа за 2021 година

Настоящото производство е образувано на основание постъпила искова молба от С. М. Г..

С разпореждане на ПОС №582/22.12.2022г. е постановено да са издаде на ищцата съдебно удостоверение по силата на което да се снабди с друго такова от Община Плевен за данъчната оценка на имотите.Със същото разпореждане е указано на ищцата да впише ИМ в СВ Плевен,съгласно чл.114,б.“а“ЗС в двуседмичен срок от съобщението.Това разпореждане е връчено на ищцата чрез адвокат А. В. от ПАК,назначена за неин служебен защитник на 04.01.2023г.

С разпореждане на ПОС №31/13.01.2023г. на осн.чл.63 ал.1 ГПК е удължен срока за вписване на ИМ в СВ Плевен с още две седмици, считано от връчване на настоящото разпореждане на адвокат А. В. от ПАК, служебен защитник на ищцата .Препис от посоченото разпореждане на ПОС е връчен на ищцата С. М. чрез назначения й служебен защитник адвокат А. В. от ПАК на 16.01.2023г.Двуседмичният удължен срок за вписване на ИМ в СВ Плевен е изтекъл на 30.01.2023г.И към днешна дата исковата молба не е вписана в Служба по вписванията Плевен , съгласно чл.114 ,б.“а“ЗС и тази нередовност на исковата молба не е отстранена както в първоначално определения двуседмичен срок,така и в удължения по реда на чл.63 ал.1 ГПК нов двуседмичен срок,изтекъл на 30.01.2023г.До момента са отстранени голяма част от нередовностите на ИМ.Представена е ИМ , отговаряща на изискванията на чл.127 и чл.128 ГПК,с преписи за ответниците, уточнени са основанията на предявените искове,представена е данъчна оценка на 1 имотите.С новата,коригирана ИМ са предявени искове по чл.26 ал.1 във вр.чл.44 ЗЗД за нищожност на договор за замяна на недвижими имоти, обективиран в нот.акт №118/2016г.и за нищожност на договор за покупкопродажба на недвижими имоти,обективиран в нот.акт №120//2016г.,двата по описа на нотариус С. И. .При условията на евентуалност са предявени искове по чл.31 и чл.33 ЗЗД за унищожаемост на двата договора.

В чл.114,б.“а“ЗС е предвидено изискване да бъдат вписани искови те молби, с които се иска разваляне, унищожаване, отменяване или признаване нищожността на актове, подлежащи на вписване по чл. 112 .В тази насока съдът е дал изрични указания на ищцата за вписване на ИМ,които не са отстранени.Налице са предпоставките на чл.129 ал.3 ГПК и исковата молба следва да бъде върната,а производството по настоящото гр.д.№861/2021г. прекратено.В този смисъл е и т.3 от ТР на ОСГК на ВКС №3/19.07.2010г.по т.д.№3/2009г.,в което прието,че при действието на правилата за проверка редовността на исковата молба по чл. 127 ГПК, респ. за необходимите приложения по чл. 128 ГПК и на установения принцип на служебното начало с чл. 7, ал. 1 ГПК, неизпълнението на изричното указание на съда за вписване на искова молба по чл. 114 ЗС , в т. ч. и за съдебна делба, е основание за нейното връщане на основание чл. 129, ал. 3 ГПК.

Водим от горното ,Окръжният съд

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА на основание чл.129 ал.3 ГПК исковата молба на С. М. Г.

,ЕГН ********** от гр.Плевен ,*************** лично и като наследник на Л.С.К.,б.ж.на гр.София ,чрез адвокат А. В. от ПАК,назначена за служебен защитник на ищцата, поради неотстраняване на нередовностите в указания от съда срок.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№861/2021г.по описа на ПОС.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Великотърновски Апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на ищцата,чрез назначения й служебен защитник.

2

Съдия при Окръжен съд – Плевен: _______________________ 3