Разпореждане № 517 от 22.04.2026, Окръжен съд - Пазарджик
- Съд
- Окръжен съд - Пазарджик
- Дело
- Въззивно гражданско дело 897/2025
- Вид
- Разпореждане № 517
- Подписан
- 22.04.2026
- В сила
- 15.09.2026
- Състав
- Албена Георгиева Палова
Цитирани разпоредби
- чл.102з, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.286, ал.1, т.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.38 и 38а · Граждански процесуален кодекс
- чл.38 и 38а · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 517 гр. Пазарджик, 22.04.2026 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, II ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и втори април през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Албена Г. Палова като разгледа докладваното от Албена Г. Палова Въззивно гражданско дело № 20255200500897 по описа за 2025 година
Постъпила е касационна жалба вх.№2481/02.03.2026 г. от К. Г. Т. против решение №52/17.02.2026 г., постановено по в.гр.д.№897/2025 г. по описа на Окръжен съд – Пазарджик.
Първоначално жалбата е изпратена по електронен път до ВКС, където е регистрирана с вх.№50428/23.02.2026 г., след което на хартиен носител е препратена на Окръжен съд – Пазарджик.
До ВКС жалбата и приложенията към нея, вкл. удостоверение за юридическа правоспособност на жалбоподателя, са изпратени по електронен път чрез ССЕВ и са подписани с квалифициран електронен подпис. В жалбата изрично е посочено, че на основание чл.38 и 38а от ГПК, желае връчване на книжа по делото чрез ССЕВ.
С разпореждане №277/05.03.2026 г. касационната жалба е оставена без движение за отстраняване на нередовности, изразяващи се в представяне на доказателство за внесена държавна такса в размер на 15,34 евро
/равностойност 30 лв./ по сметка на ВКС на РБ, като жалбоподателят е предупреден за последиците от неизпълнение на указанията.
Разпореждане №277/05.03.2026 г. е редовно връчено по електронен път чрез ССЕВ на жалбоподателя на 02.04.2026 г.
Срокът за отстраняване на нередовностите е изтекъл на 09.04.2026 г.
/четвъртък - присъствен ден/, като указанията са неизпълнени, вкл. и към 1 настоящия момент, нито пък е подадена молба за продължаване на срока, при което съдът намира, че касационната жалба е нередовна и следва да бъде върната.
Освен това, макар с определение №297/29.01.2025 г. по гр.д.№4884/2024 г. на РС – Пазарджик, жалбоподателят К. Т. да е освободен от внасянето на държавна такса по чл.102з, ал.3 ГПК – за възпроизвеждане на преписи от книжата за връчване на ответника, не може да се приеме, че с цитираното определение е освободен изобщо от внасянето на държавни такси във връзка с производството. Напротив, видно от приложените писмени доказателства, държавни такси са внесени както във връзка с образуване на първоинстанционното производство /стр.88 по гр.д.№769/2024 на РС – Панагюрище/, така и за въззивното производство /стр.80 от в.гр.д.№897/2025 г. на Окръжен съд – Пазарджик/.
Като взе предвид гореизложеното и на основание чл.286, ал.1, т.2 ГПК, Пазарджишки окръжен съд
РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА касационна жалба вх.№2481/02.03.2026 г., подадена от К. Г. Т. против решение №52/17.02.2026 г., постановено по в.гр.д.№897/2025 г. по описа на Окръжен съд – Пазарджик.
Разпореждането подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му с частна жалба пред ВКС.
Съдия при Окръжен съд – Пазарджик: _______________________ 2
----- следващ документ -----
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 517 гр. Пазарджик, 22.04.2026 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, II ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и втори април през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Албена Г. Палова като разгледа докладваното от Албена Г. Палова Въззивно гражданско дело № 20255200500897 по описа за 2025 година
Постъпила е касационна жалба вх.№2481/02.03.2026 г. от К. Г. Т. против решение №52/17.02.2026 г., постановено по в.гр.д.№897/2025 г. по описа на Окръжен съд – Пазарджик.
Първоначално жалбата е изпратена по електронен път до ВКС, където е регистрирана с вх.№50428/23.02.2026 г., след което на хартиен носител е препратена на Окръжен съд – Пазарджик.
До ВКС жалбата и приложенията към нея, вкл. удостоверение за юридическа правоспособност на жалбоподателя, са изпратени по електронен път чрез ССЕВ и са подписани с квалифициран електронен подпис. В жалбата изрично е посочено, че на основание чл.38 и 38а от ГПК, желае връчване на книжа по делото чрез ССЕВ.
С разпореждане №277/05.03.2026 г. касационната жалба е оставена без движение за отстраняване на нередовности, изразяващи се в представяне на доказателство за внесена държавна такса в размер на 15,34 евро
/равностойност 30 лв./ по сметка на ВКС на РБ, като жалбоподателят е предупреден за последиците от неизпълнение на указанията.
Разпореждане №277/05.03.2026 г. е редовно връчено по електронен път чрез ССЕВ на жалбоподателя на 02.04.2026 г.
Срокът за отстраняване на нередовностите е изтекъл на 09.04.2026 г.
/четвъртък - присъствен ден/, като указанията са неизпълнени, вкл. и към 1 настоящия момент, нито пък е подадена молба за продължаване на срока, при което съдът намира, че касационната жалба е нередовна и следва да бъде върната.
Освен това, макар с определение №297/29.01.2025 г. по гр.д.№4884/2024 г. на РС – Пазарджик, жалбоподателят К. Т. да е освободен от внасянето на държавна такса по чл.102з, ал.3 ГПК – за възпроизвеждане на преписи от книжата за връчване на ответника, не може да се приеме, че с цитираното определение е освободен изобщо от внасянето на държавни такси във връзка с производството. Напротив, видно от приложените писмени доказателства, държавни такси са внесени както във връзка с образуване на първоинстанционното производство /стр.88 по гр.д.№769/2024 на РС – Панагюрище/, така и за въззивното производство /стр.80 от в.гр.д.№897/2025 г. на Окръжен съд – Пазарджик/.
Като взе предвид гореизложеното и на основание чл.286, ал.1, т.2 ГПК, Пазарджишки окръжен съд
РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА касационна жалба вх.№2481/02.03.2026 г., подадена от К. Г. Т. против решение №52/17.02.2026 г., постановено по в.гр.д.№897/2025 г. по описа на Окръжен съд – Пазарджик.
Разпореждането подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му с частна жалба пред ВКС.
Съдия при Окръжен съд – Пазарджик: _______________________ 2