Определение № 245 от 14.10.2021, Апелативен съд - Пловдив
- Съд
- Апелативен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 534/2021
- Вид
- Определение № 245
- Подписан
- 14.10.2021
- Състав
- Станислав Петров Георгиев, Стоян Атанасов Германов, Мария Петрова Петрова
Цитирани разпоредби
- чл. 283 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 310-317 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 310-317 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 310-317 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 310-317 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 310-317 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 310-317 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 315, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 310-317 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 310-317 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 344, ал. 1, т. 1-3 · Кодекс на труда
- чл. 344, ал. 1, т. 1-3 · Кодекс на труда
- чл. 344, ал. 1, т. 1-3 · Кодекс на труда
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 245 гр. Пловдив, 14.10.2021 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, 2-РИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ в закрито заседание на четиринадесети октомври, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:
Председател: Станислав П. Георгиев
Членове:
Мария П. Петрова
Стоян Ат. Германов като разгледа докладваното от Стоян Ат. Германов Въззивно частно гражданско дело № 20215000500534 по описа за 2021 година Производство по 274, ал. 2 ГПК.
Постъпила е частна жалба вх. № 66224/11.08.2021 г. от Общинско предприятие „С.“ – И., ул. „Д.“ № 5, представлявано от Х.А.П. против Разпореждане № 84/22.07.2021 г., постановено по в.гр.д. 20215600500299 по описа за 2021 г. на Окръжен съд – Хасково, с което е върната касационна жалба с вх. № 2129/22.07.2021 г. от настоящия жалбоподател против Решение № 42/11.06.2021 г. постановено по същото дело. По изложените в частната жалба съображения жалбоподателят моли обжалваното разпореждане да бъде отменено като неправилно.
От ответника по частната жалба – ХР. АТ. В., чрез процесуален пълномощник – адв. Й.Н. А., АК – Х. е постъпил отговор, с който счита същата за неоснователна и моли същата да бъде оставена без уважение.
Пловдивски апелативен съд след като взе предвид събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:
Частната жалба е подаден а в срок, същата е допустима, изхожда от легитимирана страна и е против подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което следва да бъде разгледана по същество.
Обжалвано е Разпореждане № 84/22.07.2021 г., постановено по в.гр.д.
20215600500299 по описа за 2021 г. на Окръжен съд – Хасково, с което е върната касационна жалба с вх. № 2129/22.07.2021 г., изходяща от Общинско 1 предприятие „С.“ – И., ул. „Д.“ № 5, представлявано от Х.А.П. против постановено по същото дело Решение № 42/11.06.2021 г. Излагат се доводи, че съобщението за изготвеното Решение на Окръжен съд – Хасково е връчено на 21.06.2021 г., като жалбоподателят счита, че от тази дата започва да тече едномесечния срок за внасяне на касационна жалба съгласно чл. 283 от ГПК и ето защо според него обжалваното разпореждане е неправилно.
В постъпилият в срок отговор от насрещната страна се излагат аргументи свързани със спецификата на производството по глава XXV от ГПК. Цитира се съдебна практика.
Разпореждането е допустимо - постановено от компетентния за това съд, а по същество се явява правилно и законосъобразно.
Разпореждането на въззивния съд постановено по горното в.гр.д., против което е постъпила частната жалба е в производство, проведено по правилата на бързото производство по чл. 310-317 от ГПК по обективно съединени искове по чл. 344, ал. 1, т. 1-3 от КТ.
Нормата на чл. 315, ал. 2 във вр. с чл. 317 от ГПК указват правилото, че и във въззивното производство съдът посочва деня, в който ще обяви решението и от този ден тече срокът за обжалването му. Което обжалване в настоящият случай е касационно и срокът е едномесечен съгласно чл. 283 от ГПК. Посочената специална норма при бързите производства по ГПК определя именно датата, посочена от въззивният съд за обявяване на решението му, да е начална за едномесечния срок при касационно обжалване.
В този смисъл е и ТР 12/11.03.2013 г. по тълк.д. 12/2021 г. на ОСГК на ВКС.
В открито съдебно заседание на 02.06.2021 г. (л. 28) въззивният съд е обявил, че ще постанови решението си на 16.06.2021 г. От тази дата започва да тече едномесечния срок за подаване на касационна жалба, като същият изтича на 16.07.2021 г. В диспозитива на изготвеното Решение № 42/11.06.2021 г. изрично е посочено, че същото може да се обжалва пред ВКС в едномесечен срок, считано от 16.06.2021 г. Това решение е връчено на директора на ответното предприятие на 18.06.2021 г. Дори да е входирано в общината, към която е предприятието на 21.06.2021 г., то е имало достатъчно време за запознаване с него и с диспозитивната му част, за да бъде входирана своевременно касационната жалба.
С оглед гореизложеното частната жалба на Общинско предприятие „С.“ – И. против Разпореждане № 84/22.07.2021 г., постановено по в.гр.д.
20215600500299 по описа за 2021 г. на Окръжен съд – Хасково, с което е върната касационна жалба с вх. № 2129/22.07.2021 г. против Решение № 42/11.06.2021 г. се явява неоснователна и като такава следва да бъде оставена без уважение.
2
Ето защо съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ без уважение частна жалба вх. № 66224/11.08.2021 г. от Общинско предприятие „С.“ – И., ул. „Д.“ № 5, представлявано от Х.А.П. против Разпореждане № 84/22.07.2021 г., постановено по в.гр.д.
20215600500299 по описа за 2021 г. на Окръжен съд – Хасково, с което е върната касационна жалба с вх. № 2129/22.07.2021 г. против Решение № 42/11.06.2021 г. постановено по същото дело.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен касационен съд на Република България в едноседмичен срок от връчването му на страните.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3