Определение № 11688 от 10.09.2019, Районен съд - Варна
- Съд
- Районен съд - Варна
- Дело
- Гражданско дело 13009/2019
- Вид
- Определение № 11688
- Подписан
- 10.09.2019
- В сила
- 21.09.2019
- Състав
- МАГДАЛЕНА КОЛЕВА ДАВИДОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 46, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 63 · Граждански процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л
Е Н И Е
№ ……...... гр.Варна, 10.09.2019г.
ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО
ОТДЕЛЕНИЕ, 49-ти състав, в закрито заседание на десети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ:
МАГДАЛЕНА ДАВИДОВА като изслуша докладваното от съдията гр.дело № 13009 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството по делото е образувано по молба на Т.С.Х. срещу О.Р.С..
С разпореждане № 36350 от 16.08.2019г. производството по делото е оставено без движение, давайки конкретни указания на страната, като същата е предупредена и за последиците от неизпълнение им в срок. Съобщението е редовно връчено на страната по реда на чл. 46, ал. 1 ГПК на 21.08.2019г.
По повод депозирана молба от Т.С.Х., с разпореждане от 29.08.2019г. срокът за изпълнение указанията на съда е продължен с една седмица, считано от изтичане на първоначалния срок.
Съобразно правилото на чл. 60, ал. 4 ГПК, така продължения срок е изтекъл на 04.09.2019г., който ден от седмицата е присъствен.
В указания срок и до настоящия момент молителката не е изпълнила указанията на съда, нито своевременно е поискала ново продължаване на срока.
Новоопределеният по реда на чл. 63 ГПК срок започва да тече от изтичането на първоначалния и тъй като този момент е точно фиксиран в процесуалния закон, не е обвързан от датата, на която страната е узнала, че срокът е продължен, то за съда не съществува задължение да съобщава на страната за постановеното по нейна молба определение, с което срокът е бил продължен.
Страната е длъжна сама да следи дали искането за продължаване на срока е уважено, или е отхвърлено. /така Определение № 143 от 22.03.2013 г. на ВКС по ч. гр. д. № 1688/2013 г., I г. о., ГК, постановено по реда на чл.274, ал.3 ГПК, както и Определение №
147/15.03.2010 г. по ч. гр. д. № 84/2010 г. на III ГО на ВКС и Определение № 385/4.10.2010 г. на II ГО на ВКС по ч. гр. д. № 374/2010 г., постановени по реда на чл. 274, ал.
3 ГПК/.
Поради горното и на основание чл. 129, ал. 3 ГПК производството по делото следва да бъде прекратено.
Воден от горното, съдът
О
П Р Е Д Е Л И :
ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 13009/2019г. по описа на Варненския районен съд, 49-ти състав.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба през Варненски окръжен съд в едноседмичен срок от връчването му на молителката.
РАЙОНЕН СЪДИЯ