Разпореждане № 3527 от 08.01.2025, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Частно гражданско дело 61138/2024
- Вид
- Разпореждане № 3527
- Подписан
- 08.01.2025
- Състав
- БОГДАН РУСЕВ РУСЕВ
Цитирани разпоредби
- чл. 102а, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 7, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 3527 гр. София, 08.01.2025 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 173 СЪСТАВ, в закрито заседание на осми януари през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: БОГДАН Р. РУСЕВ като разгледа докладваното от БОГДАН Р. РУСЕВ Частно гражданско дело № 20241110161138 по описа за 2024 година
С Разпореждане № 169890/20.11.2024г. съдът е отхвърлил подаденото от „***********“ ООД срещу М. Н. К. Заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл.
410 ГПК, вх. № 325311/15.10.2024г. на СРС. Разпореждането е връчено на заявителя чрез адв. Б. на 12.12.2024г.
С вх. № 412717/18.12.2024г. на СРС е депозирана молба от адв. Б., в която се сочи че, във връзка с разпореждане на съда, с което оставя без движение делото, представя и моли да се приеме платежно нареждане за преведен депозит за особен представител. Към молбата е приложено платежно нареждане за внесени по сметка на Софийския градски съд 15 лева за „ДТ ЧЖ по ч.гр.д.61138/2024г.“. С Молба, вх. № 416781/20.12.2024г. на СРС, заявителят чрез адв. Б. е уведомил съда, че на 18.12.2024г. чрез ССЕВ е подал молба с приложена такса, но поради техническа грешка е пропуснато прилагането на частната жалба, поради което прилага и моли същата да бъде приета.
Съдът намира, че така подадена, депозираната частна жалба е просрочена. Срокът за подаването ú е започнал да тече на 12.12.2024г., като е изтекъл на 19.12.2024г. Преди тази дата в съда не е депозирана частна жалба, чиито хипотетични нередовности евентуално да подлежат на отстраняване, нито съдът е оставял без движение такава, нито е давал указания за заплащане на депозит за особен представител. Искане за възстановяване на срок не е заявено, нито са аргументирани предпоставки за това. Намерението да се подаде частна жалба не е равнозначно на подаването ú.
Поради това и на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 вр. чл. 275, ал. 2 ГПК частната жалба следва да бъде върната.
РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА Частна жалба, прикрепена към Молба, вх. № 416781/20.12.2024г. на СРС.
1
Разпореждането подлежи на обжалване пред Софийския градски съд с частна жалба, подадена чрез Софийския районен съд в едноседмичен срок от съобщението.
Разпореждането, на основание чл. 7, ал. 2 ГПК, да се съобщи на заявителя чрез адв.
Б..
Този съдебен акт е издаден в електронна форма и е подписан електронно /чл. 102а, ал. 1 ГПК/, поради което не носи саморъчен подпис на съдията.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
2