Решение № 50 от 12.05.2025, Окръжен съд - Плевен
- Съд
- Окръжен съд - Плевен
- Дело
- Търговско дело 76/2025
- Вид
- Решение № 50
- Подписан
- 12.05.2025
- В сила
- 06.06.2025
- Състав
- РЕНИ ВАЛЕНТИНОВА ГЕОРГИЕВА
Цитирани разпоредби
- чл.60, ал.5 · Граждански процесуален кодекс
- чл.60, ал.6 · Граждански процесуален кодекс
- чл.25 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
РЕШЕНИЕ
№ 50 гр. Плевен, 12.05.2025 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛЕВЕН в закрито заседание на дванадесети май през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: РЕНИ В. ГЕОРГИЕВА като разгледа докладваното от РЕНИ В. ГЕОРГИЕВА Търговско дело № 20254400900076 по описа за 2025 година
Производството е по реда на чл.25 от ЗТРРЮЛНЦ и Глава двадесет и първа от ГПК.
Депозирана е жалба от Земеделска производствена кооперация „Напредък“ със седалище с.***, чрез пълномощник, против отказ № 20250423165719/25.04.2025 г. на Агенция по вписванията по заявление вх.№ 20250423165719/23.04.2025 г. за обявяване на актове по партидата на Земеделска производствена кооперация „Напредък“ с.***.Жалбоподателят счита, че в предвид приложените документи към подаденото заявление е била спазена процедурата по свикване на събранието, като е налице неправилност и незаконосъобразност на постановения отказ на длъжностно лице по регистрацията.Прави се искане да се отмени отказ
№
20250423165719/25.04.2025 г. на Агенция по вписванията, постановен от длъжностното лице по регистрацията при АВ, по заявление вх.№ 20250423165719/23.04.2025 г., с което е поискано да се обяви актуален устав на кооперацията по партидата на ЗПК“Напредък“ с.***.
За Агенцията по вписванията със седалище гр.София, чрез пълномощник, е депозиран отговор по жалбата, в който е изразено становище, че подадената жалба е неоснователна, а постановеният от ДЛР отказ е правилен и законосъобразен.Прави се искане да се отхвърли като неоснователна депозираната жалба и да се потвърди като правилен и законосъобразен 1 обжалваният отказ.
Жалбата е процесуално допустима – подадена е в преклузивния срок, срещу акт, който подлежи на обжалване и от лице, което има правен интерес да обжалва отказа на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията – Търговски регистър.
По същество жалбата е неоснователна.
Предмет на обжалване в настоящето производство е отказ № 20250423165719/25.04.2025 г. на Агенция по вписванията, постановен от длъжностното лице по регистрацията при АВ, по повод на заявление вх.№ 20250423165719/23.04.2025 г., с което е поискано да се обяви актуален устав на кооперацията по партидата на ЗПК“Напредък“ с.***, с който е отказано обявяване на следните актове: актуален дружествен договор /учредителен акт/ устав в търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ по партидата на Кооперация “Земеделска производствена кооперация „Напредък“.
Прието е, че от представените към заявлението документи не се установява редовно свикване на общото събрание на кооперацията, в съответствие с изискванията на чл.19, ал.1 и ал.2 от обявения устав на кооперацията, тъй като поканата за общо събрание е поставена и излъчена на 08.04.2025 г., а общото събрание е проведено на 22.04.2025 г., т.е. преди изтичането на 14 дни от разгласяване на поканата.
Посочената нередовност е самостоятелно основание за постановяване на отказ по заявлението и не може да бъде отстранена по реда на чл.22, ал.5 ЗТРРЮЛНЦ.
Според чл.19 от устава на кооперацията ( нова - ОС 21.04.2023 г.), общото събрание се свиква от УС с писмена покана, в която е вписан дневният ред, деня, часа и мястото на провеждане на общото събрание, поставена на четири места в селото: на входа на канцеларията на кооперацията, на входа на кметството и на два от хранителните магазини в селото, което да стане най малко 14 дни преди провеждане на събранието.
Най - малко 14 дни преди провеждане на събранието следва да бъде излъчена и покана за свикване на събранието по местната кабелна телевизия „Зетра“.
От протокола на УС на кооперацията от 24.03.2025 г. е видно, че той е 2 взел решение за свикване на общо събрание, което ще се проведе на 22.04.2025 г., при посочения дневен ред, в който е включено и приемане на актуален устав на кооперацията - т.8.
От приложената служебна бележка от кметството е видно, че е била поставена покана за годишно отчетно събрание на входа на кооперацията, на входа на кметството и на двата магазина в селото, на 08.04.2025 г.
От приложения сертификат за излъчванията по телевизия „Зетра ТВ“ от 16.04.2025 г. е посочен период на излъчване: 08.04.2019 - 15.04.2025 г.
Въз основа на така установеното от фактическа страна съдът приема следното от правна такава.
В процесния случай поставянето и излъчването на поканата за свикване на общото събрание на 22.04.2025 г. е осъществено на 08.04.2025 г.
Според чл.16, ал.1 от ЗК о бщото събрание се свиква от управителния съвет с писмена покана, разгласена по ред, определен в устава, най-малко 14 дни преди деня на провеждането му, като аналогична е и горепосочената разпоредба от устава на кооперацията.
Жалбоподателят счита, че изчитането на 14 дневният срок е настъпил на 22.04.2025 г., т.е. един ден преди провеждане на събранието на 22.04.2025 г., тъй като поканата за свикване и провеждане на общото събрание е била поставена и излъчена на 08.04.2025 г.
Според чл.60, ал.6 ГПК, когато последният ден на срока е неприсъствен, срокът изтича в първия следващ присъствен ден.
Следва да се приеме, че в процесния случай е приложима разпоредбата на чл.60, ал.5 ГПК, според която срокът, който се брои на дни, се изчислява от деня, следващ този, от който започва да тече срокът, и изтича в края на последния ден (определение № 418/27.05.2010 г. на ВКС по т.д.№ 2/2010 г., I т.о., определение № 50285/26.04.2023 г. на ВКС по т.д.№ 2042/2022 г., I т.о.).
Т.е. след като поканата е разгласена по предвидения в устава на кооперацията начин на 08.04.2025 г., то 14-дневният срок изтича на 22.04.2025 г.
Общото събрание е проведено на тази дата -22.04.2025 г.
Въз основа на гореизложеното съдът счита, че не са налице основания за отмяна на обжалвания отказ от 25.04.2025 г. на длъжностното лице по 3 регистрацията, постановен по партидата на Земеделска производствена кооперация „Напредък“ със седалище с.***, обл.Плевен, поради което депозираната жалба следва да се остави без уважение.
Водим от горното, съдът
РЕШИ:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба вх.№ 20250429130230 на Земеделска производствена кооперация „Напредък“ със седалище с.***, обл.Плевен, ЕИК ***, чрез пълномощник, срещу отказ № 20250423165719/25.04.2025 г. на Агенция по вписванията, постановен от длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията, по заявление вх.№ 20250423165719/23.04.2025 г.
Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд - Велико Търново в 7-мо дневен срок от съобщаването му на страните.
Съдия при Окръжен съд – Плевен: _______________________ 4