Определение № 137 от 08.11.2023, Районен съд - Девня
- Съд
- Районен съд - Девня
- Дело
- Административно наказателно дело 346/2023
- Вид
- Определение № 137
- Подписан
- 08.11.2023
- В сила
- 14.03.2024
- Състав
- ДАНИЕЛА ХРИСТОВА ВЪЛЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 58д т. 4 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 63г · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 189ж ал. 5 · Закон за движението по пътищата
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 137 гр. Девня, 08.11.2023 г.
РАЙОНЕН СЪД – ДЕВНЯ, ІV НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на осми ноември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: ДАНИЕЛА ВЪЛЕВА като разгледа докладваното от ДАНИЕЛА ВЪЛЕВА Административно наказателно дело № 20233120200346 по описа за 2023 година Производство по делото е образувано въз основа на постъпила в съда въззивна жалба по реда на чл. 59 от ЗАНН, предявена от „Пенемат“ООД, ЕИК: 148096171 със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от Т. Ц. П. против Електронен фиш №8504519387, издаден от Агенция „Пътна инфраструктура“.
Така депозираната е просрочена. жалба е процесуално недопустима, т.к.
Съгласно разпоредбата на чл. 189ж ал. 5 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено искане по ал. 3 /за анулирането на електронния фиш на някой от посочените основания/ - в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша.
В настоящия случай събитията по обжалване на издадения електронен фиш са се развили в следвана хронологична последователност:
Видно от приложеното към АНП известие за доставяне обжалвания електронен фиш е връчен редовно на нарушителя – чрез оправомощено за това лице съгласно пълномощно вписано в известието за доставяне на 09.05.2023 г.
На същата дата в Национално тол управление към А“ПИ“ е постъпила молба с искане за анулиране на два електронни фиша, един от които 1 процесния от нарушителя „Пенемат“ООД, неподписана нито физически, нито с електронен подпис от негов представител. Въпреки това молбата очевидно е била входирана с вх. № 94-00-10639/09.05.2023 г., видно от представеното ведно с въззивната жалба писмо изх. №53-00-6237/07.08.2023 г. на Директора на НТУ. С последното на нарушителя е било указано, че във връзка с искането му за анулиране на електронния фиш в 7 дневен срок от получаване на писмото следва да представи декларация чл. 187а ал. 4 от ЗДВП по образец, достъпен в сайта на НТУ. Това писмо е било получено на 09.08.2023 г. и на 10.08.2023 г. е изпратена декларация по чл. 187а, видно от отразеното в него.
С писмо изх. № 94-00-20026/28.08.2023 г. директорът на НТУ уведомява нарушителят, че декларацията му няма да бъде разгледана, тъй като е недопустима поради неспазване на законоустановения срок за нейното депозиране. Писмото е било редовно връчено на 04.09.2023 г. на служител от деловодството на дружеството – адресат – К. М., определена да получава кореспонденцията му съгласно сключен договор за предоставяне на пощенски услуги, видно от отговора на Директора на РУ“Североизточен регион“ на „Български пощи“ЕАД – Варна. В представеното по делото известие за доставяне погрешно е вписана дата на получаване 04.08.2023 г., което е обективно невъзможно предвид изх. номер и дата на пратката.
Писмо изх. № 94-00-20026/28.08.2023 г. на директора на НТУ на практика представлява отказ за анулиране на издадения електронен фиш.
Считано от датата на връчването на отказа – 04.09.2023 г. нарушителят е разполагал с 14 дневен срок за депозиране на въззивна жалба срещу фиша пред съответния районен съд, съгласно горецитираната разпоредба на чл.
189ж ал. 5 от ЗДвП. Този срок е изтекъл на 18.09.2023 г., а жалбата е подадена по пощата 2 дни по – късно – на 20.09.2023 г., видно от отразеното върху пощенското клеймо на приложения пощенски плик.
При така установените обстоятелства се налага изводът, че жалбата е недопустима, тъй като е подадена след изтичане на срока за обжалване на акта по чл. 58д т. 4 от ЗАНН. НП, поради което и образуваното съдебно производство следва да се прекрати.
Водим от горното и на основание чл. 63г от ЗАНН, съдът 2
ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕКРАТЯВА съдебното производството по НАХД № 346/2023 г. по описа на Районен съд – Девня.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба в седмодневен срок пред Административен съд - Варна, считано от датата на съобщението.
Съдия при Районен съд – Девня: _______________________ 3