Определение № 3280 от 27.12.2024, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 3351/2024
- Вид
- Определение № 3280
- Подписан
- 27.12.2024
- В сила
- 27.12.2024
- Състав
- Теодора Кръстева, Снежана Бакалова, Светлин Михайлов
Цитирани разпоредби
- чл. 274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 64, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 3280 гр. София, 18.12.2024 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 3-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на осемнадесети декември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Теодора Кръстева
Членове:
Светлин Михайлов
Снежана Бакалова като разгледа докладваното от Снежана Бакалова Въззивно частно гражданско дело № 20241000503351 по описа за 2024 година
Производството се движи по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.
Образувано е по частната жалба „Бри Бру Бар“ ООД, ЕИК 202607531, подадена чрез адв. В. В. против Определение № 13861/11.09.2024г. по в.ч.гр.д.№ 7495/2024 по описа на СГС, с което е оставена без разглеждане подадената от него частна жалба.
В жалбата си твърди, че е постановеното определение е неправилно и незаконосъобразно, тъй като е подал по-късно жалбата, защото не е имал възможност да се запознае с протокола от съдебното заседание, в което е било постановено определението.
Твърди, че съдът е изчел много бързо определението си, като не е могъл да разбере мотивите. Твърди, че е искал препис от протокола, но същият е бил достъпен едва на 18.12.2023г., а не както е било посочено в тридневен срок.
Моли да бъде отменено обжалваното определение, като съдът се произнесе по основателността на частната му жалба.
Отговор на частната жалба е подаден от „Дест“ ЕООД, в който се иска от съда да остави без уважение частната жалба.
Частната жалба е допустима. Същата е подадена в срок от лице, легитимирано да обжалва и срещу подлежащ на обжалване акт, а разгледана по съществото си е неоснователна.
Съгласно разпоредбата на чл. 275, ал. 1 ГПК, ако се обжалва определение, постановено в съдебно заседание, за страната, която е присъствала, едноседмичният срок за подаване на частна жалба тече от деня на заседанието. Както потвърждава и самият жалбоподател, а и видно от Протокол № 30414/13.12.2024 г., молителят „Бри Бру Бар“ ООД с ЕИК 202607532 е бил надлежно представляван в съдебното заседание, проведено на 13.12.2023 г. Следователно срокът за обжалване на определението за него тече от датата на заседанието и съответно изтича на 20.12.2023 г.
Частната жалба е подадена след този срок (обстоятелство, което не се отрича от жалбоподателя) и като такава се явява просрочена и следователно недопустима. Не е било 1 направено и надлежно искане по реда на чл. 64, ал. 2 ГПК за възстановяване на пропуснатия срок, ако са били налице и страната е можела да докаже „особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее“.
Протоколът от съдебното заседание е бил публикуван в Единния портал за електронно правосъдие преди изтичане на срока за обжалване, поради което доводът, че жалбоподателят не е могъл да се запознае с мотивите на съда, също е несъстоятелен. Не са налице допуснати процесуални нарушения при обявяването на определението на СРС.
Правилно е било преценено, че постановеният акт е определение, което подлежи на обжалване с частна жалба по начина и в сроковете указани в протоколното определение.
С оглед изложеното, следва да бъде оставена без уважение подадената частна жалба.
Ръководен от изложеното, съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба „Бри Бру Бар“ ООД, ЕИК 202607531, подадена чрез адв. В. В. против Определение № 13861/11.09.2024г. по в.ч.гр.д.№ 7495/2024 по описа на СГС, с което е оставена без разглеждане подадената от него частна жалба вх. № 371807/22.12.2023г.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2