Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 3280 от 27.12.2024, Апелативен съд - София

Съд
Апелативен съд - София
Дело
Въззивно частно гражданско дело 3351/2024
Вид
Определение № 3280
Подписан
27.12.2024
В сила
27.12.2024
Състав
Теодора Кръстева, Снежана Бакалова, Светлин Михайлов

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 3280 гр. София, 18.12.2024 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 3-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на осемнадесети декември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Теодора Кръстева

Членове:

Светлин Михайлов

Снежана Бакалова като разгледа докладваното от Снежана Бакалова Въззивно частно гражданско дело № 20241000503351 по описа за 2024 година

Производството се движи по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.

Образувано е по частната жалба „Бри Бру Бар“ ООД, ЕИК 202607531, подадена чрез адв. В. В. против Определение № 13861/11.09.2024г. по в.ч.гр.д.№ 7495/2024 по описа на СГС, с което е оставена без разглеждане подадената от него частна жалба.

В жалбата си твърди, че е постановеното определение е неправилно и незаконосъобразно, тъй като е подал по-късно жалбата, защото не е имал възможност да се запознае с протокола от съдебното заседание, в което е било постановено определението.

Твърди, че съдът е изчел много бързо определението си, като не е могъл да разбере мотивите. Твърди, че е искал препис от протокола, но същият е бил достъпен едва на 18.12.2023г., а не както е било посочено в тридневен срок.

Моли да бъде отменено обжалваното определение, като съдът се произнесе по основателността на частната му жалба.

Отговор на частната жалба е подаден от „Дест“ ЕООД, в който се иска от съда да остави без уважение частната жалба.

Частната жалба е допустима. Същата е подадена в срок от лице, легитимирано да обжалва и срещу подлежащ на обжалване акт, а разгледана по съществото си е неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл. 275, ал. 1 ГПК, ако се обжалва определение, постановено в съдебно заседание, за страната, която е присъствала, едноседмичният срок за подаване на частна жалба тече от деня на заседанието. Както потвърждава и самият жалбоподател, а и видно от Протокол № 30414/13.12.2024 г., молителят „Бри Бру Бар“ ООД с ЕИК 202607532 е бил надлежно представляван в съдебното заседание, проведено на 13.12.2023 г. Следователно срокът за обжалване на определението за него тече от датата на заседанието и съответно изтича на 20.12.2023 г.

Частната жалба е подадена след този срок (обстоятелство, което не се отрича от жалбоподателя) и като такава се явява просрочена и следователно недопустима. Не е било 1 направено и надлежно искане по реда на чл. 64, ал. 2 ГПК за възстановяване на пропуснатия срок, ако са били налице и страната е можела да докаже „особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее“.

Протоколът от съдебното заседание е бил публикуван в Единния портал за електронно правосъдие преди изтичане на срока за обжалване, поради което доводът, че жалбоподателят не е могъл да се запознае с мотивите на съда, също е несъстоятелен. Не са налице допуснати процесуални нарушения при обявяването на определението на СРС.

Правилно е било преценено, че постановеният акт е определение, което подлежи на обжалване с частна жалба по начина и в сроковете указани в протоколното определение.

С оглед изложеното, следва да бъде оставена без уважение подадената частна жалба.

Ръководен от изложеното, съд

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба „Бри Бру Бар“ ООД, ЕИК 202607531, подадена чрез адв. В. В. против Определение № 13861/11.09.2024г. по в.ч.гр.д.№ 7495/2024 по описа на СГС, с което е оставена без разглеждане подадената от него частна жалба вх. № 371807/22.12.2023г.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2