Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 766 от 28.05.2020, Апелативен съд - Пловдив

Съд
Апелативен съд - Пловдив
Дело
Въззивно търговско дело 782/2019
Вид
Разпореждане № 766
Подписан
28.05.2020
Състав
ВЕРА ИВАНОВА ИВАНОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 60,ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 3,т.1 · Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.
  • чл. 97,ал.1 · Правилник за администрацията в съдилищата

Р А З

П О Р Е Ж

Д А Н Е

№ 766

Гр. Пловдив, 28.05.2020 г.

ПЛОВДИВСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД в закрито заседание на двадесет и осми май две хиляди и двадесета година в състав:

АПЕЛАТИВЕН СЪДИЯ: Вера И. разгледа в.т.д.№ 782 по описа за 2019 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

На 1.04.2020 г. апелативният съд е постановил по делото разпореждане № 610. С него е констатирал, че съобщението с преписа от решението № 36/31.01.2020 г. е връчено на страната П.Ч. на 5.02.2020 г., то за него срокът за обжалването му съгласно чл. 60,ал.3 от ГПК е изтекъл на 5.03.2020 г. и касационна жалба не е подадена. Констатирал е и че, тъй като съобщението с преписа от решението е връчено на страната З.“Б.и.“АД-гр.С. на 13.02.2020 г., то за дружеството срокът за подаване на касационна жалба против решението изтича съгласно чл. 60,ал.3 от ГПК на 13.03.2020 г. Приел е, че с оглед нормата на чл. чл. 3,т.1 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение срокът за подаване на касационна жалба от З.“Б.и.“АД-гр.С. до ВКС против решение № 36/31.01.2020 г. на апелативния съд е спрял да тече на 13.03.2020 г., като спирането е до отмяната на извънредното положение и остава да изтече един ден от срока за подаването й. Затова е разпоредил делото да се докладва за произнасяне относно преценка дали решение № 36/31.01.2020 г. е влязло в сила (ако междувременно не е подадена касационна жалба от З.“Б.и.“АД-гр.С. чрез АС-Пловдив до ВКС) 6 дни след отмяната на извънредното положение, с оглед изчакване на подходящ срок за получаване на касационна жалба, евентуално изпратена по пощата.

На 13.05.2020 г. в брой №44 на

„Държавен вестник“ е обнародван Закона за изменение и допълнение на Закона за здравето. В §13 от ПЗР на ЗИДЗЗ е разпоредено, че сроковете, спрели да текат по време на извънредното положение по Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13.03.2020 г., и за преодоляване на последиците, продължават да текат след изтичането на 7 дни от обнародването на този закон в „Държавен вестник“. С оглед на тази разпоредба течението на срока от един ден за обжалване на решението от 31.01.2020 г. от страната З.“Б.и.“АД-гр.С. е продължило, считано от 21.05.2020 г., и срокът е изтекъл на 22.05.2020 г., като до днешната дата 28.05.2020 г. жалба не е постъпила в съда. Затова и съгласно чл. 97,ал.1 от ПАС следва сега да бъде разпоредено делото да се върне на първоинстанционния окръжен съд.

С оглед на гореизложеното съдът

Р А З

П О Р Е Д

И :

Да се върне делото на ОС-Пловдив.

Разпореждането не подлежи на съобщаване и на обжалване.

АПЕЛАТИВЕН СЪДИЯ: