Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 15 от 10.02.2022, Административен съд - Ямбол

Съд
Административен съд - Ямбол
Дело
Касационно административно наказателно дело 9/2022
Вид
Определение № 15
Подписан
10.02.2022
В сила
19.02.2022
Състав
ВЪЛКО ДРАГАНОВ ДРАГАНОВ, ВАНЯ ГЕОРГИЕВА БЯНОВА НЕЙКОВА, ВАНЯ СТОЯНОВА ИВАНОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.143 ал.3 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 211 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.215 т.3 · Административнопроцесуален кодекс

П Р О Т О К О Л

10.02.2022 година гр. Ямбол

ЯМБОЛСКИЯТ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ВТОРИ касационен състав

На ДЕСЕТИ ФЕВРУАРИ 2022 година в публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. ВАНЯ

СТОЯНОВА

2. ВАНЯ

БЯНОВА-НЕЙКОВА

Секретар Красимира

ЮРУКОВА-СТОЯНОВА

Прокурор Рени

ЛЕФТЕРОВА

Сложи за разглеждане докладваното от СЪДИЯ ВЪЛКО ДРАГАНОВ

КАНД № 9 по описа за 2022 година

На именното повикване в 09.20 часа се явиха:

Касаторът Г.Х.Г., редовно призован, не се явява. За него се явява адв.И.С., редовно упълномощена с пълномощно по делото.

Ответната страна ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ на МВР-гр.Ямбол, своевременно и редовно призована, не изпраща процесуален представител.

От редовно упълномощения такъв, юрисконсулт А., са постъпили писмени бележки с вх.№ 220/26.01.2022г., в които са изложени доводи за неоснователност на касационната жалба, като е направено искане и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Адв.С.: Да се даде ход на делото. Няма процесуални пречки.

ПРОКУРОРЪТ: Моля да се даде ход на делото.

СЪДЪТ счита, че липсват процесуални пречки по хода на делото, поради което

О П Р Е Д Е Л И :

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО в днешно съдебно заседание.

ДОКЛАДВА СЕ касационната жалба на Г.Х.Г..

ДОКЛАДВАХА се писмени бележки с вх. №220/26.01.2022г. от юрисконсулт А., процесуалния представител на ответника по касация.

Адв.С.: Уважаеми г-н Председател, уважаеми административни съдии, поддържаме жалбата изцяло така както е депозирана.

Няма да сочим нови доказателства. Нямаме искания.

ПРОКУРОРЪТ:Нямаме искания за други доказателства.

Да се приключи съдебното дирене.

По делото в изпълнение указанията на съда дадени с разпореждането за насрочване, е постъпила Молба от пълномощника на касатора, в която е уточнено, че касационната жалба, по която е образувано настоящото производство е подадена в Районен съд на 13.12.2021г., като е внесена на ръка, на хартиен носител. Молбата следва да бъде приета като доказателство по делото, тъй като допринася за правилното изясняване на спора, поради което съдът О П Р Е Д Е Л И :

ПРИЕМА И ПРИЛАГА Молба от адв. И.С. с вх.№ 209/26.01.2022г.

Адв.С.: Нямаме искания за събиране на други доказателства.

Да се приключи съдебното дирене.

ПРОКУРОРЪТ: Нямам искания за доказателства. Да се приключи съдебното дирене.

След като изслуша становището на страните и при извършване на служебна проверка, касаеща допустимостта на касационната жалба, съдът счита, че ход по същество на делото в днешно съдебно заседание не следва да бъде даван по следните съображения: видно от съобщението, намиращо се на стр.36 от първоинстанционното дело, Решението на Елховски Районен съд е връчено лично на адвокат И.С. на 26.11.2021г., като в същото коректно е указано, че Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-гр.Ямбол, в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му.

По това установяване, регламентирания в чл. 211 от АПК 14-дневен срок е започнал да тече на 27.11.2021г. и е изтекъл на 10.12.2021г., която дата е в петък, присъствен ден.

Изложеното налага извода, че подадената на 13.12.2021г. касационна жалба се явява просрочена с оглед разпоредбата на чл. 211 от АПК и като такава е недопустима.

За прецизност, настоящия касационен състав следва да посочи, че това обстоятелство е констатирано от докладчика от първоинстанционно производство, видно от поставената резолюция върху касационната жалба. Въпреки това, първоинстанционния съд не е изпълнил задължението си по чл. 213, ал.2 и е изпратил касационната жалба за становище на ответната страна, а след изтичане на срока е изпратил делото в Административен съд – гр. Ямбол. Същото е разпределено от Председателя в деня на получаването му. Образувано е настоящото производство, поради което за настоящия съдебен състав е останала единствената правна възможност, регламентирана в чл.213а ал.6 т.2 изречение последно, във връзка с чл.215 т.3 от АПК, при наличие на недопустимост на касационната жалба да остави същата без разглеждане и да прекрати образуваното производство. Доколкото в писмените бележки на процесуалния представител на ответника е направена претенция за присъждане на разноски по делото, то съдът дължи произнасяне и в тази част като счита, така направеното искане за основателно, с оглед разпоредбата на чл.143 ал.3 от АПК. Касаторът следва да бъде осъден да заплати направените от ответника по касацията разноски в размер на минималния размер за юрисконсултско възнаграждение, а именно 100лв.

Предвид изложеното, съдът

ОПРЕДЕЛИ: №15

НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО ПО СЪЩЕСТВО.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на Г.Х.Г. против Решение № 75/23.11.2021г. по административно дело № 50 по описа на ЯРС за 2021г.

ПРЕКРАТЯВА производството по КАНД №9/2022г. по описа на Административен съд – Ямбол.

ОСЪЖДА Г.Х.Г. с ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ на ОД на МВР – Ямбол направените разноски в касационното производство, юрисконсултско възнаграждение в размер на 100лв.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС в седмодневен срок, който за явилата се страна тече, считано от днес, а за неявилата се от датата на получаване на съобщението.

Протоколът се изготви в с.з., което приключи в 09:35 часа.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/не се чете

Членове:1.

/п/ не се чете

2. /п/ не се чете

Секретар: /п/ не се чете