Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 5620 от 16.05.2022, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Административно наказателно дело 5726/2022
Вид
Разпореждане № 5620
Подписан
16.05.2022
Състав
КИРИЛ ГЕОРГИЕВ ДИМИТРОВ

Цитирани разпоредби

  • чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 63г · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 183, ал. 2 · Наказателно-процесуален кодекс
  • чл. 345 · Наказателно-процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 5620 гр. София, 16.05.2022 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 96-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на шестнадесети май през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: К. Г. Д. като разгледа докладваното от К. Г. Д. Административно наказателно дело № 20221110205726 по описа за 2022 година

След като се запознах с жалбата на Р. Г. С., в качеството й на кмет на Район „Красно село“ към Столична община, срещу НП № 44/24.03.2022 г., издадено от директора на РИОСВ-София, считам, че подадената жалба е процесуално недопустима.

Съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 2 ЗАНН наказателното постановление подлежи на обжалване в 14-дневен срок от връчването му. Видно от приложеното на л. 7 от делото известие за доставяне, същото е било връчено на наказаното лице на 31.03.2022 г. От този момент е започнал да тече срокът за обжалването му, като съгласно разпоредбата на чл. 183, ал. 2 НПК същият е изтекъл на 14.04.2022 г. (четвъртък, работен ден). Същевременно, процесната жалба е подадена от жалбоподателя по пощата на 15.04.2022 г. (видно от приложения между л. 3 и л. 4 плик с пощенско клеймо на изпращане 15.04.2022 г.). Следва да се посочи, че изходящият номер на жалбата от Район „Красно село“ към Столична община също е с дата 15.04.2022 г., поради което процесната жалба се явява просрочена. Не е поискано и възстановяване на срока за обжалване на атакуваното НП, поради което подадената от Р. Г. С. жалба е процесуално недопустима, поради което е налице хипотезата на чл.

63г ЗАНН за прекратяване на съдебното производство по делото.

Предвид изложеното и на основание с чл. 63г, вр. чл. 84 от ЗАНН, вр. чл.

345 НПК, съдът

РАЗПОРЕДИ:

1

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като процесуално недопустима жалба с вх. № 8205/18.04.2022 г., подадена от Р. Г. С., в качеството й на кмет на Район „Красно село“ към Столична община, срещу НП № 44/24.03.2022 г., издадено от директора на РИОСВ-София.

ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 5726/2022 г. по описа на СРС, НО, 96-ти състав.

Разпореждането подлежи на обжалване пред Административен съд Софияград с частна жалба в 7-дневен срок от получаване на съобщението за прекратяване на съдебното производство.

Препис от разпореждането да се изпрати на жалбоподателя Р. Г. С. на посочения в жалбата служебен адрес и на административнонаказващия орган – директора на РИОСВ-София.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2