Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 532 от 13.05.2021, Окръжен съд - Благоевград

Съд
Окръжен съд - Благоевград
Дело
Въззивно частно гражданско дело 441/2021
Вид
Определение № 532
Подписан
13.05.2021
В сила
13.05.2021
Състав
Петър Узунов, Гюлфие Яхова, Александър Трионджиев

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 532 гр. Благоевград , 13.05.2021 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, ТРЕТИ ВЪЗЗИВЕН ГРАЖДАНСКИ

СЪСТАВ в закрито заседание на тринадесети май, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

Председател:

Членове:

Петър Узунов

Гюлфие Яхова

Александър Трионджиев като разгледа докладваното от Гюлфие Яхова Въззивно частно гражданско дело № 20211200500441 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по частна жалба, депозирана от А1 България ЕАД, чрез процесуален представител, срещу Определение № 91913/02.03.2021г., постановено по гр. дело № 2309/2020г. по описа на Районен съдБлагоевград, с което исковата молба е върната, производството по делото е прекратено и издадената заповед по чл. 410 ГПК е обезсилена. Сочи се, че жалбоподателят е изпълнил указанията на съда по отстраняване на нередовностите на исковата молба и в определения за това срок е депозирал поправена искова молба. Прави се искане за отмяна на атакувания акт и връщане делото на първата инстанция за продължаване на съдопроизводствените действия.

Съдът, след като се запозна с жалбата и делото, намира следното:

Депозираната частна жалба е процесуално допустима, доколкото е подадена в срок, от правно-легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, внесена е и дължимата държавна такса. Разгледана по същество жалбата е основателна.

С Разпореждане № 90749/29.01.2021г. районният съд е оставил исковата молба без движение, поради констатирани нередовности, и е дал указания на ищеца за отстраняването им, както и срок за това – една седмица от съобщаването.

Разпореждането е връчено на ищеца на 17.02.2021г., като едноседмичният срок изтича н а 24.02.2021г. С атакуваното определение № 91913/02.03.2021г. съдът е върнал исковата молба, поради неотстранени нередовности и е прекратил производството по делото. Със същото е обезсилена издадената заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, постановена по ч.гр.д № 305/2020г. по описа на Районен съд - Благоевград.

След постановяване на прекратителното определение по делото е постъпила поправена искова молба, депозирана от ищеца с дата на пощенското клеймо – 24.02.2021г.

Атакуваният акт е неправилен. В предоставения от съда едноседмичен срок 1 ищецът е изпълнил дадените му указания и е подал чрез куриер в последния ден от срока – 24.02.2021г., поправена искова молба. Съгласно разпоредбата на чл. 62, ал.2 пр.първо ГПК срокът не се смята за пропуснат, когато изпращането на молбата е станало по пощата. Ето защо въпреки, че молбата е получена в съда на 04.03.2021г., то същата следва да се счита като подадена в срок.

С оглед на изложеното по-горе атакуваният акт на първата инстанция ще следва да бъде отменен и делото върнато на районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Мотивиран от изложеното по-горе, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ Определение № 91913/02.03.2021г., постановено по гр. дело № 2309/2020г. по описа на Районен съд - Благоевград и ВРЪЩА делото на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението е окончателно.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2