Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 124 от 12.01.2023, Административен съд - Варна

Съд
Административен съд - Варна
Дело
Административно дело 2951/2022
Вид
Определение № 124
Подписан
12.01.2023
В сила
24.01.2023
Състав
ИВЕТА ЖИКОВА ПЕКОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.144 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 158 ал.3 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.45 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.46 ал.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.63 ал.1 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ гр.Варна, 12.01.2023г.

Варненският административен съд, VІ - ти състав, в закрито заседание на дванадесети януари две хиляди двадесет и трета година в състав:

Председател: ИВЕТА ПЕКОВА като разгледа докладваното от съдията Пекова адм. дело N 2951 по описа за 2022год., за да се произнесе, взе предвид:

Производството е образувано по жалба на Т.И.Д., А.Б.А., лично и като законен представител на децата си Х.А.А. и Т.А.А., И.Б.А. и Ж. Д.Д., всички с адрес- гр.Варна, ж.к.“Младост“, ул.“Тихомир“№5, ет.1 против отказ рег.№ РД 18020995ВН-002ВН-002МЛ/14.11.22г. и рег.№ РД18020995ВН-003ВН-002МЛ/29.11.2022г. на кмета на община Варна да удовлетвори искане за издаване на индивидуален административен акт.

Приложено е становище на кмета на район „Младост“-община Варна.

С разпореждане № 16529/29.12.22г. съдът е оставил жалбата без движение, като е указал на жалбоподателите в 7-дневен срок от връчване на съобщението да уточнят обжалваният административен акт, и органът, който го е издал/предвид и становището на кмета на район „Младост“-община Варна/; да посочат в какво се състои незаконосъобразността на акта и в какво се състои искането им до съда; да представят доказателства за платена държавна такса в размер на по 10/десет/лева всеки от тях, внесена по сметка на Административен съд – гр.Варна; да представят доказателства за подаване на жалбата в срок. Съобщенията с дадените указания са връчени на 03.01.2023г. на А.Б.А.- жалбоподател по делото, законен представител на децата си Х.А.А. и Т.А.А., дъщеря на Т.И.Д., сестра на И.Б.А. и Ж.Б.А..

С молба с.д.411/11.01.2023г. жалбоподателката Т.И.Д. е направила искане от свое име и от името на останалите жалбоподатели да бъде удължен срока с две седмици за отстраняване на нередовностите, поради това, че късно са се свързали с адвокат по време на новогодишните празници и поради материални затруднения.

Съдът намира, че искането за продължаване на дадения с разпореждане № 16529/29.12.22г. срок за изпълнение на указанията следва да бъде оставено без уважение.

Съгласно чл.63 ал.1 ГПК вр. чл.144 АПК законните и определените от съда срокове могат да бъдат продължавани от съда по молба на заинтересованата страна, подадена преди изтичането им, при наличие на уважителни причини.

В случая молбата на Т.Д. е подадена след изтичане на срока, чието продължаване се иска.

Съобщенията с дадените указания са връчени на 03.01.2023г. на А.А.- жалбоподател и законен представител на децата Х.А.А. и Т.А.А.. Съобщенията до Т.И.Д., И.Б.А. и Ж.Б.А. също са връчени на 03.01.2023г. на А.А., т.е. в хипотезата по чл.46 ал.2 ГПК, на пълнолетно лице от домашните, живеещо на адреса за призоваване, посочен в жалбата. Видно от справка от НБД жалбоподателят Ж. Д.Д. е с предходни имена Ж.Б.А..

Молбата за продължаване на срока е подадена на 11.01.23г., т.е. след изтичане на указания 7-дневен срок, който е изтекъл на 10.01.23г. Не са налице и уважителни причини, съгласно изискването на чл.63 ал.1 ГПК. Съобщенията са получени след новогодишните празници. Материалните затруднения не препятстват възможността на страната да подаде искането в срок, като в същия срок има възможност и да направи искане за освобождаване от заплащане на такса.

Предвид горното не са налице предпоставките по чл.63 ал.1 ГПК за продължаване на срока и искането следва да бъде оставено без уважение.

С оглед изложената фактическа обстановка, съдът намира, че съобщенията за отстраняване на нередовностите на жалбата са редовно връчени на жалбоподателите на 03.01.2023г. при условията на чл.45 и чл.46 ал.2 ГПК вр.чл.144 АПК, а именно лично, съответно на пълнолетен от домашните, който живее на адреса.

В дадения 7-дневен срок и до настоящия момент жалбоподателите не са изпълнили дадените с разпореждане № 16529/29.12.22г. указания, като не са уточнили обжалваният административен акт, и органът, който го е издал/предвид и становището на кмета на район „Младост“-община Варна/; не са посочили в какво се състои незаконосъобразността на акта и в какво се състои искането им до съда; не са представили доказателства за платена държавна такса в размер на по 10/десет/лева всеки от тях, внесена по сметка на Административен съд – гр.Варна, както и доказателства за подаване на жалбата в срок, поради което и на основание на чл. 158 ал.3 АПК съдът намира, че следва да се остави без разглеждане жалбата на Т.И.Д.,

А.Б.А., лично и като законен представител на децата си Х.А.А. и Т.А.А., И.Б.А. и Ж. Д.Д., всички с адрес- гр.Варна, ж.к.“Младост“, ул.“Тихомир“№5, ет.1 против отказ рег.№ РД 18020995ВН-002ВН-002МЛ/14.11.22г. и рег.№ РД18020995ВН-003ВН-002МЛ/29.11.2022г. на кмета на община Варна да удовлетвори искане за издаване на индивидуален административен акт и производството по делото следва да се прекрати.

С оглед гореизложеното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на жалбоподателката

Т.И.Д., направено с молба с.д.411/11.01.2023г., с която от свое име и от името на останалите жалбоподатели моли да бъде удължен срока с две седмици за отстраняване на нередовностите в жалбата, а именно за изпълнение на дадените с разпореждане № 16529/29.12.2022г. указания.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Т.И.Д., А.Б.А., лично и като законен представител на децата си Х.А.А. и Т.А.А., И.Б.А. и Ж. Д.Д., всички с адрес- гр.Варна, ж.к.“Младост“, ул.“Тихомир“№5, ет.1 против отказ рег.№ РД 18020995ВН-002ВН-002МЛ/14.11.22г. и рег.№

РД18020995ВН-003ВН-002МЛ/29.11.2022г. на кмета на община Варна да удовлетвори искане за издаване на индивидуален административен акт.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д.№ 2951 по описа на Административен съд- Варна за 2022г., шести състав.

Определението в частта, с която жалбата е оставена без разглеждане и производството по делото е прекратено, може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението на страните.

Съдия: