Определение № 15341 от 13.08.2025, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 8990/2025
- Вид
- Определение № 15341
- Подписан
- 13.08.2025
- В сила
- 13.08.2025
- Състав
- Стою Христов Згуров, Анелия Стефанова Янева, Румяна Спасова
Цитирани разпоредби
- чл. 262, ал. 2, т. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.262, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 - 279 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 15341 гр. София, 13.08.2025 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-VI-A, в закрито заседание на тринадесети август през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Стою Хр. Згуров
Членове:
Румяна Спасова
Анелия Ст. Янева като разгледа докладваното от Стою Хр. Згуров Въззивно частно гражданско дело № 20251100508990 по описа за 2025 година
Производството е по реда на чл. 274 – 279 във вр. с чл.262, ал.3 ГПК Образувано е по частна жалба на П.И.П. срещу Разпореждане №101586/26.06.2025г. постановено по ч.гр.д.№13612/2024г., съгласно описа на СРС, 28-ми състав, с което е била върната на основание чл. 275, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 262, ал. 2, т. 2 ГПК частна жалба с вх. № 83497/10.03.2025 г., подадена от жалбоподателя.
Жалбоподателят сочи, че обжалваното разпореждане е незаконосъобразно, защото съдът неправилно е приел, че Разпореждане №63997/16.04.2025г., с което са били дадени указания за отстраняване на нередовност на частната жалба, му е било връчено редовно на 08.05.2025г., при което в предоставения срок те не са били изпълнени от него. Сочи, че в случая разпореждането с дадените му указания не е било връчено редовно, защото то е било адресирано до работодателя му, въпреки че жалбата е била подадена от него в лично качеството, предвид това, че е срещу определение на съда, с което последният е отказал да отмени наложена му глоба. Съобщението с указанията е било връчено на друг юрисконсулт в дружеството-работодател, който го е получил в качеството му на пълномощник на дружеството, а не на жалбоподателя.
Поради изложеното, жалбоподателят моли съда да отмени обжалваното разпореждане, като незаконосъобразно.
СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ – VI-А състав, след като взе предвид доводите на частния жалбоподател и материалите по делото, намира следното:
На 10.03.2025г. жалбоподателят е подал частна жалба с вх.№83497 срещу Определение №9059/21.02.2025г. постановено в първоинстанционното производство, с което съдът е оставил без уважение искането на жалбоподателя за отмяна на наложена му преди това глоба. Частната жалба е била нередовна, поради което съдът с Разпореждане №63997/16.04.2025г. я е оставил без движение и е указал на жалбоподателя в едноседмичен срок от 1 получаване на съобщението да представи документ за внесена по сметка на СГС държавна такса в размер на 15 лв. Със същото разпореждане съдът е предупредил жалбоподателя, че при неизпълнение на даденото указание в посочения срок, частната жалба ще бъде върната.
Препис от това разпореждане е изпратено до „А1 България“ ЕАД, чрез ю-т П.И.П. и е получено на 08.05.2025г. от ю-т М. К.. С обжалваното разпореждане съдът е приел, че указанията му за отстраняване на нередовността на частната жалба не са изпълни в срок, като той е изтекъл на 16.05.2025г., поради което е върнал частната жалба.
Настоящият съд намира, че Разпореждане №63997/16.04.2025г., с което на жалбоподателя П. са дадени указания за отстраняване на нередовността на подадената от него на 10.03.2025г. частна жалба не е било редовно връчено на 08.05.2025г. Съобщението, с което това разпореждане е изпратено до жалбоподателя е съставено неправилно, защото в него като адресат е посочен работодателя на П.П., а последният фигурира като негов процесуален представител. В случая, съобщението е било изпратено до „А1 България“ ЕАД като негов адресат, и е получено от друг юрисконсулт, поради което не може да се направи извода, че то е било редовно връчено на физическото лице П.П..
Действително, жалбоподателят не е посочил различен от този по местоработата му адрес в нито една от молбите и жалбите, които е депозирам по делото, поради което правилно съобщенията са изпращани на адреса на работодателя му „А1 България“ ЕАД, но адресат на процесното съобщение, с което е изпратено разпореждането с указанията на съда е следвало да бъде самият П.П., като то е можело да бъде връчено чрез работодателя „А1 България“ ЕАД. Лицето, което е получило съобщението е служител на „А1 България“ ЕАД и то не го е приело със задължението да го предаде на жалбоподателя П.П.. Поради това връчването на Разпореждане №63997/16.04.2025г. на жалбоподателя П. е нередовно и срокът за изпълнение на дадените с него указания не е започнал да тече, поради което неправилно частната жалба с вх. № 83497/10.03.2025 г. е била върната от първоинстанционния съд с обжалвания съдебен акт.
По изложените съображения съдът намира, че обжалваното разпореждане следва да бъде отменено като незаконосъобразно, и затова ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ Разпореждане №101586/26.06.2025г. постановено по ч.гр.д.
№13612/2024г., съгласно описа на СРС, 28-ми състав.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
2
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3