Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2419 от 26.09.2024, Апелативен съд - София

Съд
Апелативен съд - София
Дело
Въззивно частно гражданско дело 2477/2024
Вид
Определение № 2419
Подписан
26.09.2024
Състав
Мария Яначкова, Миглена Йовкова, Десислава Борисова Николова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2419 гр. София, 26.09.2024 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 4-ТИ ГРАЖДАНСКИ, в закрито заседание на двадесет и шести септември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Мария Яначкова

Членове:

Десислава Б. Николова

Миглена Йовкова като разгледа докладваното от Миглена Йовкова Въззивно частно гражданско дело № 20241000502477 по описа за 2024 година

Производството е по чл. 274, ал.1, т.1 от ГПК.

Д. Т. Т. обжалва определение №11886 от 30.07.2024г. по гр.д.

№4970/2024г. по описа на СГС, с което е прекратено производството по делото, поради неотстраняване не нередовности на депозирана от него ИМ. С последната е предявил исковете за обезщетяване на имуществени и неимуществени вреди срещу Софийския районен съд.

В ЧЖ са изложени обстойни доводи за нарушаване на правото му на справедливо и публично гледане на неговите дела. Поддържа, че СГС не му е осигурил правораздаване в разумен срок. Намира, че съставите от този съд, които са разглеждани делата му, не са независими и безпристрастни.

Обобщава, че допуснатите нарушения от съдилищата представляват нарушение на чл. 47 от ХОПЕС и чл. 6, пар.1 от ЕКЗПЧОС, поради което иска да бъде отменено атакуваното определение и да се изпрати на ответника копие от книжата по делото по реда на чл. 130, чл. 131 и следв. от ГПК.

Въззивният състав констатира, че ЧЖ е редовна и допустима.

По същество тя е неоснователна, поради следното :

Исковото производство е инициирано с ИМ от Д. Т. Т. срещу Софийския районен съд, с която са предявени искове за заплащане на обезщетение за имуществени и неимуществени вреди, причинени му от незаконосъобразна дейност на орган на съдебната власт, който намира правното си основание в ЗОДОВ.

При извършената проверка относно редовността на ИМ, СГС е приел в определение №8684/05.06.2024г. по гр.д. №4970/2024г., че тя е нередовна, защото не е посочена цената на исковете по отделно за имуществените и за неимуществените вреди. Ето защо му е дал указание да отстрани тази 1 нередовност, както и че ако не стори това в 1 – седмичен срок, производството по делото ще бъде прекратено. Посочената от СГС нередовност е правилно установена, според въззивния състав. Видно е от ИМ с вх. №5083/27.10.2023г., че в обстоятелствената й част ищецът е заявил, че иска присъждане по справедливост на обезщетение за имуществени и неимуществени вреди в размер на 56 000лв., ведно с лихвите за просрочие. Заедно с това, липсва явно и конкретно формулиран петитум(искане) по смисъла на чл. 127, ал.1, т.5 от ГПК, от който да се направи извод за цената на двата отделни иска. Не е посочена цената на исковете и в титулната част на ИМ. Ето защо законосъобразно СГС е счел, че е налице нередовност на ИМ, която следва да се отстрани от Т..

Видно е от материалите в първоинстанционното дело, че препис от горното определение е връчен на ищеца със съобщение от 05.06.2024г., получено от съпругата му на 26.06.2024г. Предвид това, от тази дата е започнал да тече преклузивният 1 – седмичен срок за отстраняване на нередовностите и е изтекъл на 03.07.2024г.(присъствен ден). В рамките на този срок, както и към датата на постановяване на атакуваното определение, ищецът не е представил поправена ИМ. Ето защо е реализирана хипотезата на чл. 129, ал.3 във вр. с ал.2 от ГПК за прекратяване на производството по делото. Съгласно тези норми, когато ищецът не отстрани в срок нередовностите, ИМ се връща, респ. производството се прекратява.

Предвид изложеното, определение №11886 от 30.07.2024г. по гр.д.

№4970/2024г. по описа на СГС е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Така мотивиран, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

Оставя без уважение частната жалба на Д. Т. Т. с вх.

№87845/08.08.2024г.(по описа на СГС) срещу определение №11886 от 30.07.2024г. по гр.д. №4970/2024г. по описа на СГС, с което е прекратено производството по делото.

Определението може да се обжалва с частна касационна жалба, в 1 – седмичен срок от съобщаването му на ищеца, пред ВКС.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2