Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1974 от 28.11.2025, Районен съд - Варна

Съд
Районен съд - Варна
Дело
Частно наказателно дело 4633/2025
Вид
Определение № 1974
Подписан
28.11.2025
В сила
13.03.2026
Състав
Валя Цуцакова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1974 гр. Варна, 28.11.2025 г.

РАЙОНЕН СЪД – ВАРНА, 15 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Валя Цуцакова като разгледа докладваното от Валя Цуцакова Частно наказателно дело № 20253110204633 по описа за 2025 година за да се произнесе взе предвид следното:

ЧНД № 4633/25г. по описа на ВРС е образувано по повод жалба от Ц.

В. И. депозирана чрез адв. М. П.- ДАК, срещу постановление за прекратяване на наказателното производство по ДП № ***/****г. по описа на ОД на МВРВарна, образувано за престъпление по чл. 210 ал.1т.5 вр.чл.209 ал.1 от НК.

Видно от известието за доставяне и от допълнително изисканите доказателства, постановлението на ВРП за прекратяване на наказателното производство е било връчено на 03.11.2025г., на адреса, посочен от жалбоподателката в хода на ДП и е било получено от нейната майка – В.И..

Жалбата срещу горепосоченото постановление е получена във ВРП на 12.11.2025г., като от пощенското клеймо върху плика, с който е получена се установява, че жалбата е била депозирана в пощенския клон на 11.11.2025г. В самата жалба е посочена дата на изготвяне 11.11.2025г.

В постановлението е посочен срокът за обжалване пред ВРС- 7 дни от връчването на постановлението, който срок е изтекъл на 10.11.2025г. който е работен ден.

Предвид гореизложеното съдът намира, че жалбата е подадена след визираният от НПК седмодневен срок, тъй като след дата 10.11.2025г. е отпаднала възможността постановлението за прекратяване на наказателното производство да бъде подложено на съдебен контрол, съответно настоящото съдебно производство следва да бъде прекратено на основание чл. чл.323 ал.1 т.2 от НПК, като за жалбоподателя остава възможността да защити правата си 1 по реда на чл.200 и чл.243 ал.10 от НПК.

Предвид гореизложеното съдът:

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производство по ЧНД 4633 по описа на ВРС за 2025 година, петнадесети състав и ВРЪЩА жалбата, депозирана от Ц. В. И. депозирана чрез адв. М. П.- ДАК,, като копие от същата следва да се приложи по делото.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване в 7 дневен срок пред Окръжен съд-Варна.

ДА СЕ УВЕДОМЯТ страните.

След влизане в сила на определението, ДП да се върне на ВРП по компетентност.

Съдия при Районен съд – Варна: _______________________ 2