Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 260004 от 16.03.2022, Окръжен съд - Шумен

Съд
Окръжен съд - Шумен
Дело
Търговско дело 136/2019
Вид
Решение № 260004
Подписан
16.03.2022
В сила
24.03.2022
Състав
КОНСТАНТИН ГЕОРГИЕВ МОЛЛОВ

Цитирани разпоредби

Р Е

Ш Е Н

И Е №

260004 град Шумен, 16.03.2022 г.

Шуменският окръжен съд, търговско отделение в закрито заседание на шестнадесети март две хиляди двадесет и втора година в състав:

Окръжен съдия: Константин Моллов, като разгледа докладваното от докладчика т. д. № 136 по описа на Шуменския ок- ръжен съд за 2019 г. за да се произнесе взе в предвид следното:

Производство по чл.632, ал.2 от ТЗ.

С Решение № 11 от 28.01.2020 г. на основание чл.632, ал.1 от ТЗ съдът е обявил неплатежоспособността на ЗПК „Сливак“ (в ликвидация),

ЕИК ********* със седалище и адрес на управление с. Сливак, общ. Хитрино, обл.

Шумен, представлявана от ликвидатора Г.С.Г., определил е началната й дата, открил е производството по несъстоятелност, допуснал е обезпечение, чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на кооперацията, прекратил е дейността й я обявил в несъстоятелност, и е спрял производството по делото. Решението е било постановено, предвид установеното в хода на процеса обстоятелство, че кооперацията не е разполага с достатъчно имущество за покриване на началните разноски на производството по несъстоятелност и невнасяне на опреде- лената от съда, съгл. чл.629б от ТЗ, сума за покриването им в размер на 10 000.00 лв. Решението е вписано в Търговския регистър на 28.01.2020 г.

С Решение № 260005 от 01.02.2021г., съдът е приел, че в едногодишния срок по чл.632, ал.4 от ТЗ, изтекъл на 28.01.2021 г., не е поискано възобновяване и е прекратил производството по несъстоятелност, като е постановил заличаване на кооперацията. На 10.02.2021 г. е подадена въззивна жалба от НАП гр. София. С Решение № 36 от 09.06.2021 г. по в.т.д. № 152/2021 г. на Апелативен съд – Варна решението е отменено, тъй като предвид чл.3, ал.1 от ЗМДВИП и §13 от ПЗР на ЗЗ, към датата на постановяването му едногодишвния срок по чл.632, ал.4 от ТЗ не е изтекъл. В мотивите на въззивният съд е прието, че предявената от НАП въззивна жалба следва да се квалифицира и като имплицитно включваща искане за възобно- вяване на производството по несъстоятелност в рамките на едногодишния срок и това следва да бъде съобразено от съда при продължаване на съдопроизводствени- те действия.

Съобразявайки се с решението на Апелативен съд –

Варна, съдържащите се в него мотиви и междувременно депозиланата на 01.04.2021 г., молба от НАП гр. София, съдът постанови Решение № 260002 от 16.02.2022 г., с което оставя без уважение молбата на НАП, но предвид изразената от кредитора готовност дава възможност да предплати сумата за покриване на началните разноски в производството по несъстоятелност в размер на 10 000.00 лв. в едноседмичен срок от съобщаването му. Решението на съда е вписано в Търговския регистър на 17.02. 2022 г. и е влязло в сила на 25.02.2022 г.

В указаният срок, НАП гр. София не внесе посочената сума, покриваща началните разноски. Междувременно е изтекъл и сро- кът по чл. 632, ал.2 от ТЗ, в който производството по несъстоятелност може да бъде възобновено. С оглед на това налице са предпоставките визирани в чл.632, ал.4 от ТЗ за постановяване на решение за прекратяване на производството по несъстоя- телност и заличаване на кооперацията от Търговския регистър. С влизане в сила на настоящото решение ще настъпят последиците визирани в разпоредбите на чл.738 и чл.739 от ТЗ.

Водим от горното и на основание чл.632 ал.4 от ТЗ съдът

Р Е Ш И :

Прекратява производството по несъстоятелност на ЗПК „Сливак“ (в ликви- дация), ЕИК ********* със седалище и адрес на управление с. Сливак, общ. Хитрино, обл.

Шумен, представлявана от ликвидатора Г.С.Г..

Постановява заличаване на търговеца ЗПК

„Сливак“ (в ликвидация), ЕИК

********* с горепосочените седалище, адрес на управление и представител.

Решението подлежи на изпълнение и вписване в

Търговския регистър при Агенцията по вписванията, като за целта следва да й се изпрати незабавно препис от него

Решението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от датата на вписване в Търговския регистър пред Апелативен съд гр. Варна.

Решението да се впише в книгата по чл.634в, ал.1 от ТЗ.

Окръжен съдия: