Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1713 от 14.04.2026, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Административно наказателно дело 4437/2026
Вид
Определение № 1713
Подписан
14.04.2026
В сила
30.04.2026
Състав
ХРИСТИНА БОРИСЛАВОВА НИКОЛОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 58д и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.186а, ал.3 · Закон за движението по пътищата

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1713 гр. София, 14.04.2026 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 97 СЪСТАВ, в закрито заседание на четиринадесети април през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: ХРИСТИНА Б. НИКОЛОВА като разгледа докладваното от ХРИСТИНА Б. НИКОЛОВА Административно наказателно дело № 20261110204437 по описа за 2026 година Производството е по реда на чл. 58д и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на М. В. М., подадена чрез адв. Ч., срещу наказателно постановление (НП) № 25-4332-016914/11.07.2025 г., издадено от началник сектор в ОПП-СДВР.

След запознаване с материалите по делото, съдът намира, че жалбата следва да бъде оставена без разглеждане като процесуално недопустима, тъй като същата е подадена след изтичане на срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН.

Видно от приложената както към жалбата, така и в оригинал към административнонаказателната преписка разписка, наказателното постановление е връчено лично на М. по реда на чл.186а, ал.3 от ЗДвП на 11.09.2025 г. С оглед на това 14-дневният срок за обжалване на наказателното постановление, предвиден в разпоредбата на чл.59, ал.2 от ЗАНН, е изтекъл на 25.09.2025 г./присъствен ден/, съответно на 26.09.2025 г. наказателното постановление е влязло в сила. Жалбата срещу НП е депозирана на регистратура в СРС на 19.02.2026 г., т.е. след изтичане на срока за обжалване.

С оглед гореизложеното съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима, поради което производството по делото следва да бъде прекратено.

Така мотивиран, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на М. В. М., подадена чрез адв. Ч., срещу наказателно постановление (НП) № 25-4332-016914/11.07.2025 г., издадено от началник сектор в ОПП-СДВР.

1

ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 4437/2026 г. по описа на СРС, НО, 97 състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд София-град в седемдневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

Препис от определението да се изпрати на жалбоподателя и на въззиваемата страна.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2