Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 932 от 21.04.2023, Районен съд - Добрич

Съд
Районен съд - Добрич
Дело
Гражданско дело 365/2022
Вид
Определение № 932
Подписан
21.04.2023
В сила
03.05.2023
Състав
Соня Тодорова Дженкова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 932 гр. Добрич, 21.04.2023 г.

РАЙОНЕН СЪД – ДОБРИЧ, VI СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и първи април през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Соня Т. Дженкова като разгледа докладваното от Соня Т. Дженкова Гражданско дело № 20223230100365 по описа за 2022 година

Съдебното производство е спряно с протоколно определение в открито съдебно заседание от 19.09.2022г.

С молба вх№ 5182/21.03.2023г. ищецът К. Б. У. е депозирал молба за възобновяване на съдебното производство.

С молба вх.№ 6271/05.04.2023г. ответната страна Т. Б. У. изразява становище за неоснователност на молбата за възобновяване на производството, доколкото спирането на делото е постановено в открито заседание от 19.092023г., а молбата за възобновяване е депозирана на 21.09.2023г., след изтичане на шестмесечния законов срок. Ответникът настоява за прекратяване на съдебното производство.

Съгласно разпоредбата на чл. 231, ал. 1 от ГПК, спряното по общо съгласие на страните производство се прекратява, ако в шестмесечен срок от спирането му никоя от страните не е поискала възобновяването му. Последиците от спиране на производството настъпват от момента на постановяване на определението по чл. 229, ал. 1, т. 1 от ГПК, и от тази дата, а не от влизане в сила на определението за спиране или неговото узнаване, започват да текат и установените в закона срокове за извършване на определени от съда и страните действия, включително и 6-месечният срок за неговото възобновяване по чл. 231, ал. 1 от ГПК. В този смисъл са Определение № 536/18.12.2009 год. на ВКС, по ч. гр.дело № 460/2009год., II г. о.;

Определение № 109 от 09.02.2015год. на ВКС по ч.т.дело № 298/2015год., I т. о.;

Определение № 262 от 16.06.2009год. на ВКС по ч. гр.дело № 248/2009год., II г. о.;

Определение №374 от 15.05.2014г. по ч. т. д. № 1221/2014 г., ВКС, I т. о.

В процесния случай , определението за спиране на производството по делото на основание чл. 229, ал. 1, т. 1 от ГПК – по общо съгласие на страните, е постановено на 19.09.2022г. /денят на съдебното заседание, а не на съставяне на съдебния протокол/, като срокът за възобновяване на производството по делото е изтекъл на 19.03.2023год./неделя, неприсъствен ден/. На осн.чл.60 ал.6 от ГПК срокът изтича в следващия присъствен ден - 1

20.03.2023г. Молбата на К. Б. У. за възобновяване на производството по делото е депозирана на 21.03.2023 година, т .е. след изтичане на преклузивния срок по чл. 231, ал. 1 от ГПК. Процесуалните права на страната не са упражнени съобразно закона поради собственото й бездействие.

С оглед на изложеното, настоящият състав приема, че в шестмесечен срок от спирането на производството по гр. д. № 365/2022 година по описа на Районен съд – Добрич никоя от страните не е поискала неговото възобновяване, поради което същото подлежи на прекратяване на основание чл. 231, ал. 1 от ГПК.

Воден от горното съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д№ 365/2022г. по описа на РС Добрич.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва в едноседмичен срок от връчването му на страните.

Съдия при Районен съд – Добрич: _______________________

2