Определение № 309 от 08.09.2026, Окръжен съд - Кюстендил
- Съд
- Окръжен съд - Кюстендил
- Дело
- Въззивно частно наказателно дело 509/2026
- Вид
- Определение № 309
- Подписан
- 08.09.2026
- В сила
- 08.09.2026
- Състав
- Мирослав Милчев Начев, Петър Лазаров Мичев, Елисавета Георгиева Деянчева
Цитирани разпоредби
- чл.23 ал.1 · Наказателен кодекс
- чл.25 ал.1 · Наказателен кодекс
- чл.323 ал.1 т.2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.338 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 309 гр. Кюстендил, 08.09.2026 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – КЮСТЕНДИЛ, V СЪСТАВ, в закрито заседание на осми септември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Мирослав М. Начев
Членове:
Елисавета Г. Деянчева
Петър Л. Мичев като разгледа докладваното от Мирослав М. Начев Въззивно частно наказателно дело № 20261500600509 по описа за 2026 година О. О. З. от гр.К. в момента в Затвор Ловеч, обжалва на жалба разпореждане на РС Дупница от 05.05.2026г., постановено по чнд 145/2026г., с което е върната като просрочена подадена друга такава против определение от 24.03.2026г., с което е оставена без уважение молбата му за определяне на общо най – тежко наказание измежду наложени му със съдебни актове по нохд 2558/2021г. на СГС, нохд 11828/2021г. по описа на СРС и по нохд 250/2024г. на РС Дупница. Настоява за отмяна на определението.
Окръжният съд приема за установено:
Съдебното производство по чнд 145/2026г. по описа на РС Дупница е образувано след постъпила молба от лишения от свобода О. З. за прилагане по отношение по него на института на чл.25 ал.1 вр.чл.23 ал.1 НК. С определение от 24.03.2026г., постановено в присъствието на страните – прокурор, З. и неговият защитник, районният съд се произнесъл по постъпилата молба, като я оставил без уважение.
На 27.04.2026г. в ОС Кюстендил постъпила жалба от О. З. против постановеното определение, която била изпратена на РС Дупница за администриране. С разпореждане от 05.05.2026г. жалбата на лишения от свобода била върната като просрочена.
При така установената фактическа обстановка, Окръжният съд намира подадената частна жалба за неоснователна, по следните съображения:
1
Определението, с което молбата на лишения от свобода за определяне на общо най – тежко наказание е оставена без уважение, е постановено на 24.03.2026г. в негово присъствие, като е надлежно уведомен за срока на неговото обжалване – 15 дни. Срокът за протестиране и обжалване на определението е изтекъл на 08.04.2026г. Жалбата на З. е постъпила в ОС Кюстендил след изтичане на срока за обжалване.
Подадената частна жалба против горепосоченото определение е просрочена и правилно е върната по реда на чл.323 ал.1 т.2 НПК от съдия от първоинстанционния съд. Обжалваното разпореждане следва да бъде потвърдено.
Предвид гореизложеното и на основание чл.345 ал.1 и 3 вр.чл.338 НПК, Окръжният съд
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА разпореждане на РС Дупница от 05.05.2026г., постановено по чнд 145/2026г., с което е върната като просрочена жалба на О.
О. З., ЕГН **********, против определение от 24.03.2026г. за оставяне без уважение молбата му за определяне на общо най – тежко наказание.
Определението не може да се обжалва и протестира.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2