Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 309 от 08.09.2026, Окръжен съд - Кюстендил

Съд
Окръжен съд - Кюстендил
Дело
Въззивно частно наказателно дело 509/2026
Вид
Определение № 309
Подписан
08.09.2026
В сила
08.09.2026
Състав
Мирослав Милчев Начев, Петър Лазаров Мичев, Елисавета Георгиева Деянчева

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 309 гр. Кюстендил, 08.09.2026 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – КЮСТЕНДИЛ, V СЪСТАВ, в закрито заседание на осми септември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Мирослав М. Начев

Членове:

Елисавета Г. Деянчева

Петър Л. Мичев като разгледа докладваното от Мирослав М. Начев Въззивно частно наказателно дело № 20261500600509 по описа за 2026 година О. О. З. от гр.К. в момента в Затвор Ловеч, обжалва на жалба разпореждане на РС Дупница от 05.05.2026г., постановено по чнд 145/2026г., с което е върната като просрочена подадена друга такава против определение от 24.03.2026г., с което е оставена без уважение молбата му за определяне на общо най – тежко наказание измежду наложени му със съдебни актове по нохд 2558/2021г. на СГС, нохд 11828/2021г. по описа на СРС и по нохд 250/2024г. на РС Дупница. Настоява за отмяна на определението.

Окръжният съд приема за установено:

Съдебното производство по чнд 145/2026г. по описа на РС Дупница е образувано след постъпила молба от лишения от свобода О. З. за прилагане по отношение по него на института на чл.25 ал.1 вр.чл.23 ал.1 НК. С определение от 24.03.2026г., постановено в присъствието на страните – прокурор, З. и неговият защитник, районният съд се произнесъл по постъпилата молба, като я оставил без уважение.

На 27.04.2026г. в ОС Кюстендил постъпила жалба от О. З. против постановеното определение, която била изпратена на РС Дупница за администриране. С разпореждане от 05.05.2026г. жалбата на лишения от свобода била върната като просрочена.

При така установената фактическа обстановка, Окръжният съд намира подадената частна жалба за неоснователна, по следните съображения:

1

Определението, с което молбата на лишения от свобода за определяне на общо най – тежко наказание е оставена без уважение, е постановено на 24.03.2026г. в негово присъствие, като е надлежно уведомен за срока на неговото обжалване – 15 дни. Срокът за протестиране и обжалване на определението е изтекъл на 08.04.2026г. Жалбата на З. е постъпила в ОС Кюстендил след изтичане на срока за обжалване.

Подадената частна жалба против горепосоченото определение е просрочена и правилно е върната по реда на чл.323 ал.1 т.2 НПК от съдия от първоинстанционния съд. Обжалваното разпореждане следва да бъде потвърдено.

Предвид гореизложеното и на основание чл.345 ал.1 и 3 вр.чл.338 НПК, Окръжният съд

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане на РС Дупница от 05.05.2026г., постановено по чнд 145/2026г., с което е върната като просрочена жалба на О.

О. З., ЕГН **********, против определение от 24.03.2026г. за оставяне без уважение молбата му за определяне на общо най – тежко наказание.

Определението не може да се обжалва и протестира.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2