Определение № 756 от 12.05.2022, Административен съд - Пловдив
- Съд
- Административен съд - Пловдив
- Дело
- Частно административно дело 1121/2022
- Вид
- Определение № 756
- Подписан
- 12.05.2022
- В сила
- 27.09.2022
- Състав
- АНЕЛИЯ ИЛИЕВА ХАРИТЕВА
Цитирани разпоредби
- чл.147 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.147, ал.3 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.152, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- чл.41 · Закон за задълженията и договорите
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 756/12.5.2022г.
Град Пловдив, 12.05.2022 година
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ІV състав, в закрито заседание на дванадесети май две хиляди двадесет и втора година, в състав:
Съдия: Анелия Харитева като разгледа докладваното от съдията административно дело № 1121 по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производство по реда на чл.147 ДОПК.
Образувано е по жалба на „СР инженеринг“ ЕООД срещу решение № 141 от 01.04.2022 г. на директора на ДОДОП Пловдив при ЦУ на НАП, с което е оставена без разглеждане жалба с вх.№ 20-28-46 от 04.03.2022 г., подадена от „СР инженеринг“ ЕООД срещу ревизионен акт № Р-16001621004629-091-001 от 18.01.2022 г., издаден от органи по приходите при ТД Пловдив на НАП.
Съдът намира, че жалбата е допустима, като подадена от активно легитимирана страна, адресат на оспореното решение, и в преклузивния срок по чл.147, ал.3 ДОПК. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна поради следните съображения:
Видно от приложената административна преписка, ревизионният акт е бил съобщен на дружеството-жалбоподател на 18.01.2022 г. чрез електронна поща ****, а жалбата срещу него до директора на ДОДОП Пловдив е подадена на 01.03.2022 г., за които факти между страните няма спор.
За да издаде оспореното решение, директорът на ДОДОП
Пловдив е приел, че обжалваният ревизионен акт е връчен на 18.01.2022 г. по електронен път на електронна поща с адрес: ****, който за периода 27.03.2013 г.
– 22.02.2022 г. е бил посочена като електронен адрес за кореспонденция със дружеството. Срокът по чл.152, ал.1 ДОПК за обжалване е започнал да тече от деня, следващ редовното връчване – 19.01.2022 г. – и е изтекъл на 01.02.2022 г., вторник, работен ден, а жалбата е подадена в деловодството на ТД Пловдив на НАП чрез пълномощник на 01.03.2022 г., т.е., жалбата се явява просрочена с 42 дни и като такава не следва да бъде разглеждана по същество, а производството следва да бъде прекратено.
Решението е правилно.
Приложеното към жалбата пълномощно с нотариална заверка на подписа от 25.02.2013 г. доказва, че управителят на дружеството-жалбоподател е упълномощил „Счетоводна къща Ангелов“ ЕООД да го представлява през ТД Пловдив на НАП за подаване и получаване на документи по електронен път. Съответно твърдението, че след смъртта на Петко Ангелов упълномощаването губи своята правна сила на основание чл.41 ЗЗД, е неправилно и в противоречие с цитираната правна норма, тъй като упълномощеното дружеството, което е юридическо лице, не е прекратено, нито има доказателства за оттегляне или отказ от упълномощаването. Т.е., противно на заявеното в жалбата, липсват доказателства за прекратяване на упълномощаването.
Следователно извършеното на 18.01.2022 г. връчване на ревизионния акт на електронния адрес на счетоводната къща е редовно извършено, а изводът на директора на ДОДОП Пловдив за просрочение на жалбата срещу ревизионния акт е правилен. Вместо тя да бъде подадена най-късно на 01.02.2022 г., когато изтича 14-дневния преклузивен срок по чл.152, ал.1 ДОПК, е подадена на 01.03.2022 г., т.е., 28 дни по-късно.
Тъй като срокът за обжалване по чл.152, ал.1 ДОПК е преклузивен, с неговото изтичане се прекратява самото право на жалба, правото да се иска и да се получи търсената защита.
Водим от изложеното съдът намира, че жалбата като неоснователна следва да се отхвърли. Затова и на основание чл.147, ал.3 ДОПК Административен съд Пловдив, І отделение, ІV състав,
О П Р Е Д Е Л И :
ОТХВЪРЛЯ жалба на „СР инженеринг“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град Бургас, бул. „Княз Борис І“ № 2, ет.1, офис 6, представлявано от управителя Ш.Р.Ш., срещу решение № 141 от 01.04.2022 г. на директора на ДОДОП Пловдив при ЦУ на НАП, с което е оставена без разглеждане жалба с вх.№ 20-28-46 от 04.03.2022 г., подадена от „СР инженеринг“ ЕООД срещу ревизионен акт № Р-16001621004629-091-001 от 18.01.2022 г., издаден от органи по приходите при ТД Пловдив на НАП.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Съдия: