Определение № 459 от 12.07.2022, Апелативен съд - Варна
- Съд
- Апелативен съд - Варна
- Дело
- Въззивно частно търговско дело 379/2022
- Вид
- Определение № 459
- Подписан
- 12.07.2022
- Състав
- Ванухи Бедрос Аракелян, Дарина Стоянова Маркова, Радослав Кръстев Славов
Цитирани разпоредби
- чл.274 ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274 ал.3 т.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.275 · Граждански процесуален кодекс
- чл.276 · Граждански процесуален кодекс
- чл.280 ал.1 и ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.280 ал.1 и ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.62 ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.62 ал.2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 459 гр. Варна, 12.07.2022 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – ВАРНА, III СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети юли през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: Ванухи Б. Аракелян
Членове:
Радослав Кр. Славов
Дарина Ст. Маркова като разгледа докладваното от Дарина Ст. Маркова Въззивно частно търговско дело № 20223001000379 по описа за 2022 година И за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.274 ал.1 от ГПК образувано по частна жалба на ЦВ. ЦВ. Ц. и Р. ЦВ. В., и двамата от гр.Варна срещу разпореждане № 715 от 05.04.2022г. по търг.дело № 122/22г. по описа на Варненски ОС, с което е върната подадената от жалбоподателите частна жалба вх.№ 7771 от 31.03.2022г. срещу определение № 290 от 22.02.2022г., с което е прекратено производството по предявен в евентуалност иск.
В частната жалба се твърди, че обжалваното разпореждане е незаконосъобразно. Оспорва извода на съда, че частната жалба е просрочена.
Твърди че частната жалба е подписана с квалифициран електронен подпис и е подадена по електронната поща на Варненския окръжен съд. Позовава се на нормата на чл.62 ал.1 от ГПК съобразно която последният ден на срока продължава до края на двадесет и четвъртия час. А съобразно разпоредбата на чл.62 ал.2 от ГПК срокът не се смята за пропуснат, когато изпращането на молбата е станало по пощата и в електронна форма. Сочи че нормата на чл.62 ал.2 от ГПК въвежда изключение от правилото на чл.62 ал.1 изр.второ от ГПК съгласно което срокът изтича в момента на приключване на работното време.
Твърди че частната жалба е подадена по електронен път, преди изтичане на двадесет и четвъртия час от последния ден на срока, поради което и срокът не се смята за пропуснат.
Моли съда да отмени обжалваното разпореждане.
1
Насрещната страна по частната жалба „Цветан Ц. Керев“ ЕООД в срока по чл.276 от ГПК не е депозирала писмен отговор.
Частната жалба е подадена от надлежна страна в срока по чл.275 от ГПК и е допустима.
По жалбата, съдът намира следното:
С определение № 290 от 22.02.2022г. по търг.дело № 122/21г. първоинстанционният съд е прекратил производството по предявен от ЦВ.
ЦВ. Ц. и Р.Ц. Ц.а срещу „Цветан Ц. Керев“ ЕООД в отношение на евентуалност иск за нищожност на договор като привиден, прикриващ договор за дарение. Срещу постановеното прекратително определение е постъпила частна жалба вх.№ 7771 от 31.03.2022г., подадена на електронната поща на ВОС на 30.03.2022г. в 19.01 часа, подписана с квалифициран електронен подпис от адвоката – пълномощник на страните. С обжалваното разпореждане съдът върнал частната жалба като просрочена.
Препис от прекратителното определение № 290 от 22.02.2022г. е редовно връчен на ищците на 22.03.2022г. Законният срок по чл.275 от ГПК за обжалване на определението изтича на 29.03.2022г. Частната жалба е подадена по електронен път на 30.03.2022г. Поради което и същата е просрочена като подадена след изтичане на срока за обжалване.
Обжалваното разпореждане за връщане на частната жалба следва да бъде потвърдено.
Водим от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 715 от 05.04.2022г. по търг.дело № 122/22г. по описа на Варненски ОС, за връщане на подадена от ЦВ. ЦВ. Ц. и Р. ЦВ. В. частна жалба вх.№ 7771 от 31.03.2022г. срещу определение № 290 от 22.02.2022г., с което е прекратено производството по предявен в евентуалност иск.
Определението подлежи на касационно обжалване на основание чл.274 ал.3 т.1 от ГПК при предпоставките на чл.280 ал.1 и ал.2 от ГПК с частна жалба в едноседмичен срок от връчване на препис от настоящето определение.
2
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3