Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 150037 от 17.10.2024, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 67935/2023
Вид
Разпореждане № 150037
Подписан
17.10.2024
Състав
ВЕСЕЛИНА ИВАНОВА ДИМЧЕВА

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 150037 гр. София, 17.10.2024 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 32 СЪСТАВ, в закрито заседание на седемнадесети октомври през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: ВЕСЕЛИНА ИВ. ДИМЧЕВА като разгледа докладваното от ВЕСЕЛИНА ИВ. ДИМЧЕВА Гражданско дело № 20231110167935 по описа за 2023 година

Съдът за да се произнесе взе предвид следното:

Постъпила е въззивна жалба с вх. № 272038 от 26.08.2024 г., подадена от ответника по делото Й. З. Б. срещу Решение № 7586 от 25.04.2024 г., постановено по настоящото дело.

Съдът като се запозна с депозираната въззивна жалба, при изпълнение на задължението си по проверка редовността и допустимостта й, констатира следното:

Решение № 7586 от 25.04.2024 г. по гр.д. № 67935/2023 г. по описа на СРС, 32 с-в е връчено на ответника Й. З. Б. на 02.05.2024 г. (разписка на л. 117 от делото), в канцеларията на СРС, чрез пълномощник – З. З. Б. – пълномощно на л. 116 от делото. Двуседмичният срок за обжалване на решението е изтекъл на 16.05.2024 г., на която дата решението на съда е влязло в законна сила, като необжалвано от страните.

Съдът констатира, че по делото е постъпила молба от 20.05.2024 г., подадена от ищеца, за която същият с молба от 30.08.2024 г., след указания на съда, изрично е уточнил, че не представлява въззивна жалба срещу решението, а е искане за прекратяване на производството. Искането е оставено без уважение с Определение № 23575/04.07.2024 г. Срещу цитираното определение (в което е посочено, че е окончателно) е депозирана частна жалба с вх. № 233100/16.07.2024 г. Жалбата е процесуално недопустима, доколкото атакуваното определение не попада сред 1 подлежащите на въззивен инстанционен контрол актове по чл. 274, ал. 1, т. 1 и т. 2 ГПК, поради което следва да бъде върната.

Постъпила е и жалба с вх. № 272038/26.08.2024 г., подадена от ответника с която се иска отмяна на Решение № 7586 от 25.04.2024 г. по гр.д.

№ 67935/2023 г. по описа на СРС, 32 с-в.

Съдът като констатира, че въззивната жалба е депозирана след изтичане на законоустановения двуседмичен срок за обжалване по чл. 259, ал. 1 ГПК (изтекъл на 16.05.2024 г.), намира, че същата е процесуално недопустима По изложените съображения и на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК, Софийският районен съд

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА въззивна жалба с вх. № 272038/26.08.2024 г., подадена от ответника по делото Й. З. Б. срещу Решение № 7586 от 25.04.2024 г., постановено по гр.д. № 67935/2023 г. по описа на СРС, 32 с-в.

ВРЪЩА частна жалба с вх. № 233100/16.07.2024 г., подадена от ответника по делото Й. З. Б. срещу Определение № 23575/04.07.2024 г., постановено по гр.д. № 67935/2023 г. по описа на СРС, 32 с-в.

Разпореждането подлежи на обжалване пред Софийски градски съд, в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2