Акт № 14124 от 02.11.2026, Административен съд - Варна
- Съд
- Административен съд - Варна
- Дело
- 1607/2025
- Подписан
- 02.11.2026
Цитирани разпоредби
- чл. 144 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 151, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 151 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 151, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 14124
Варна, 02.11.2026 г. по входящ номер № 22806 от 26.10.2026 г.
Административният съд - Варна - XVIII състав, в закрито заседание в състав:
СЪДИЯ:
МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА като разгледа докладваното от съдията Мария Желязкова административно дело № 1607/2025 г. на Административен съд - Варна, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл. 151 от ГПК, вр. с чл. 144 от АПК.
Образувано е по молба с.д. 22806/26.10.2026г. от жалбоподателя П. П. и заинтересованата страна С. Н., чрез пълномощника адв.Д., с искане на основание чл. 151, ал. 1 от ГПК, вр. чл. 144 от АПК, да бъде допусната поправка на протокол от проведеното на 07.10.2026 г. открито съдебно заседание по настоящото адм.д. № 1607/2025г. на Адм.съд-Варна.
Иска се поправка на името на изслушаното вещо лице Л. П., който на две места е вписан Л., както и на изявление на адв.Д. като вместо: „налице са от второто посещение допълнителни основания…“, да се чете: „налице са от второто ни искане при посещението допълнителни основания….“ След запознаване с искането за поправка на протокола, съдът намира същото за процесуално недопустимо. Искането е направено след изтичане на срока по чл. 151, ал. 1 от ГПК. Съгласно цитираната разпоредба в едноседмичен срок от предоставянето на протокола на разположение на страните всеки участник в процеса може да поиска неговото допълване или поправяне. В конкретния случай протоколът от съдебното заседание, проведено на 07.10.2026 г. е обявен на страните на 15.10.2026 г. в 09.16ч., видно от деловодната програма на съда – ЕДИС, до която адв.Д. има предоставен електронен достъп чрез ЕПЕП – л.18 от делото.
Срокът по чл. 151, ал. 1 от АПК е изтекъл на 22.10.2026 г., съгласно правилата за изчисляване на срокове по чл. 60, ал. 4 от ГПК, приложим субсидиарно в административния процес. Искането за поправка на протокола по чл.151 от ГПК е направено по ел.път на 23.10.2026г. в 23.18ч., когато е положен ел.подпис на пълномощника адв.Д..
Срокът е преклузивен и с изтичането му се погасява правото на страната да иска поправка на протокола. Последното води до недопустимост на искането, с което е сезиран съда, поради което същото следва да се остави без разглеждане.
Воден от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба с.д. 22806/26.10.2026г. от жалбоподателя П. П. и заинтересованата страна С. Н., чрез пълномощника адв.Д., с искане на основание чл. 151, ал. 1 от ГПК, вр. чл. 144 от АПК, да бъде допусната поправка на протокол от проведеното на 07.10.2026 г. открито съдебно заседание по настоящото адм.д. № 1607/2025г. на Адм.съд-Варна Определението не подлежи на обжалване.
СЪДИЯ:
†††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††�