Определение № 1085 от 14.10.2021, Окръжен съд - Пловдив
- Съд
- Окръжен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 2013/2021
- Вид
- Определение № 1085
- Подписан
- 14.10.2021
- В сила
- 14.10.2021
- Състав
- Анна Иванова Иванова, Иван Александров Анастасов, Радослав Петков Радев
Цитирани разпоредби
- чл.274, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.410 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1085 гр. Пловдив, 13.10.2021 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, XIV СЪСТАВ в закрито заседание на тринадесети октомври, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:
Председател: Анна Ив. Иванова
Членове:
Радослав П. Радев
Иван Ал. Анастасов като разгледа докладваното от Анна Ив. Иванова Въззивно частно гражданско дело № 20215300502013 по описа за 2021 година
Производство по чл.274, ал.1 ГПК.
Постъпила е ч.жалба №7354/03.08.2021 г., получена по куриер в РС на 06.07.2021 г./ по описа на ПОС от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, ЕИК 203670940, със седалище и адрес на управление: гр. София, чрез юрисконсулт Ц. П. против определение №4029 от 17.06.2021 г. по гр.д.№ 6898/2021 г. на ПРС, 21 гр.с., с което е върната подадената искова молба против Т. Н. А. поради неостраняване на нередовностите – невнасяне на ДТ от 203,21 лв. по сметка на ПРС и други, посочени в разпореждане на съда за без движение от 19.05.2021 г., прекратено е поизводството по гр.д.№6898/2021 г. на ПРС, 21 гр.с., обезсилена е заповед за изпълнение по чл.410 ГПК по ч.гр.д.№2039/21 г. на ПРС и е осъдено АСВ –ЕАД да заплати разноски на ответницата.
Счита, че определението е неправилно и необосновано и моли да се отмени обж.акт и делото да се върне на ПРС за продължаване на съдопроизвотвените действия.
Не е постъпил е отговор от ответника по ЧЖ .
ПОС като разгледа изложените доводи, намира следното:
ЧЖ е подадена на 06.07.2021 г./в. от пощ.клеймо/, а разпореждането на съда е получено на 01.07.2021 г., т.е. жалбата е в законоустановения 1-седмичен срок за обжалване, поради което е допустима, а разгледана по същество е основателна:
1
Районният съд е върнал подадената въззивна жалба по мотиви, че не са отстранени нередовностите и не е внесена дължимата ДТ в указания срок 1-седмичен срок от получаване на съобщението. ПОС констатира, че разпореждането за БДв. до внасяне на ДТ е получено от жалбоподателя на 03.06.2021 г., поради което срокът за изпълнение изтича на 10.06.2021 г. ДТ е платена на дата 09.06.2021 г.-видно приложенага по делото вносна бележка, а другите нередовности са остранини с молба на АСВ, подадена по куриер на 10.06.2021 г. – видно от щемпела на регистратурата на ПРС /л.54 от д.РС/, поради което ПОС намира, че нередовностите са отстранени в указания срок.
Горното налага извода, че жалбата е основателна – обжалваното определение на ПРС, следва да се отмени и делото следва да се върне на ПРС за продължаване на съдопроизводствените действия .
По изложените съображения, Пловдивският окръжен съд – 14 възз. гр.с.
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение №4029 от 17.06.2021 г. по гр.д.№ 6898/2021 г. на ПРС, 21 гр.с., с което е върната подадената искова молба от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, ЕИК 203670940, със седалище и адрес на управление: гр. София против Т. Н. А. поради неостраняване на нередовностите – невнасяне на ДТ от 203,21 лв. по сметка на ПРС и други, посочени в разпореждане на съда за без движение от 19.05.2021 г., прекратено е поизводството по гр.д.№6898/2021 г. на ПРС, 21 гр.с., обезсилена е заповед за изпълнение по чл.410 ГПК по ч.гр.д.№2039/21 г. на ПРС и е осъдено АСВ – ЕАД да заплати разноски на ответницата.
ВРЪЩА делото на ПРС, 21 гр.с. за продължаване на процесуалните действия съобразно горните указания.
Определението е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2