Разпореждане № 69328 от 07.06.2026, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Гражданско дело 2156/2025
- Вид
- Разпореждане № 69328
- Подписан
- 07.06.2026
- В сила
- 07.06.2026
- Състав
- АНДРЕЙ КРАСИМИРОВ ГЕОРГИЕВ
Цитирани разпоредби
- чл. 261, т. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 1 и 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 1 и 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 38а, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 40 и 41 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 40 и 41 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 69328 гр. София, 07.06.2026 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 28 СЪСТАВ, в закрито заседание на седми юни през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: АНДРЕЙ КР. ГЕОРГИЕВ като разгледа докладваното от АНДРЕЙ КР. ГЕОРГИЕВ Гражданско дело № 20251110102156 по описа за 2025 година
Производството е по чл. 262, ал. 1 и 2 ГПК.
Образувано е по въззивна жалба на ищеца – К. И. И., срещу Решение № 3374/21.02.2026 г. по гр. дело № 2156/2015 г. на Софийския районен съд, 28. състав (настоящото дело).
Настоящият съдебен състав констатира, че въззивната жалба е подадена на 30.03.2026 г., а представителят на страната е била уведомена за решението на 23.02.2026 г. (виж лист 202), като представителят – адв. Е. Д., е изпратила по делото молба чрез ЕПЕП на 23.09.2025 г. (отпечатана разписка на лист 121 от делото), с което е приела на основание чл. 38а, ал. 3 ГПК да получава документи чрез електронния портал и няма данни това съгласие да е оттеглено, като адвокатът е отворила на 23.02.2026 г. изпратеното до нея съобщение, с което е започнал да тече срокът за обжалване, той е изтекъл на 10.03.2026 г., и жалбата е подадена след изтичане на срока на 30.03.2026 г.
Доколкото обаче и ответницата по делото е подала въззивна жалба, и то в срок, следва да се приеме, че подадената от ищеца въззивна жалба има характер на насрещна такава, доколкото не е изтекъл все още срокът за насрещна жалба, но и в този случай подадената жалба е нередовна – не отговаря на изискването на чл. 261, т. 4 ГПК, поради което следва да се дадат указания за отстраняване на нередовностите.
Така мотивиран, Софийският районен съд, 28. състав, РАЗПОРЕДИ:
ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ въззивна жалба (с характер на насрещна) с вх. № 99249/30.03.2026 г.
УКАЗВА на основание чл. 262, ал. 1 ГПК на ищеца К. И. И. да представи в едноседмичен срок от получаване на препис от настоящото разпореждане доказателство за платена по сметка на Софийския градски съд – с IBAN: BG05 BNBG 9661 3100 1734 01, държавна такса в размер на 47,04 € 1
(четиридест и седем евро и 4 цента).
ПРИ НЕИЗПЪЛНЕНИЕ въззивната жалба ще бъде върната, и решението на Софийския районен съд влиза в сила.
УКАЗВА на ищеца К. И. И. , както и на процесуалния представител адв.
Д., че ако някой от тях промени адреса си за повече от 30 дена следва да уведоми писмено съда за нов адрес в София, където да се получават съобщения, като ако не го направи, съобщенията ще се прилагат по делото и ще се смятат връчени (чл. 40 и 41 ГПК).
Разпореждането не подлежи на обжалване.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2