Определение № 661 от 08.12.2021, Административен съд - Стара Загора
- Съд
- Административен съд - Стара Загора
- Дело
- Административно дело 725/2021
- Вид
- Определение № 661
- Подписан
- 08.12.2021
- В сила
- 18.12.2021
- Състав
- ИРЕНА ИЛКОВА ЯНКОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 148 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 149, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 159 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.26, ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 61, ал.3 · Административнопроцесуален кодекс
О П Р
Е Д Е Л Е
Н И Е
№ 661 08.12.2021г. град Стара Загора
Старозагорският административен съд, ІІІ състав, в закрито заседание на осми декември две хиляди и двадесет и първа година, в състав:
СЪДИЯ: ИРЕНА ЯНКОВА като разгледа докладваното от съдия И.ЯНКОВА административно дело № 725 по описа за 2021 г., за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е по реда на чл. 145-178 от АПК във вр. чл.27,ал.3 и ал.4 от
Закона за подпомагане на земеделските производители
Образувано е по жалба на В.Д.К. против АУПДВ №20/112/06290/3/01/04/02 от 30.04.2018 година на директорът на ОД на ДФЗ гр. Ямбол
Ответникът- Директорът на ОД на ДФЗ гр. Ямбол взема становище, че жалбата е просрочена.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД Стара Загорад, след като се запозна с приложените по делото писмени доказателства и обсъди твърденията на страните, приема от правна страна следното:
Жалбата е ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА на основание чл. 159, т.5 АПК.
За издадения акт до В.Д.К. са били изпратени две писма с известие за доставяне на посочения от него за кореспонденция: ****. Писмата са върнати невръчени с отразяване върху него, че те са непотърсени.
Видно от констативен протокол за уведомяване по реда на 61,ал.2 отм., в сила за пресения периода/ от 23.11.2018 година съобщаването на акта е извършено от длъжностно лице от ОД на ДФЗ гр. Ямбол чрез обаждане по телефона, но било съобщено от жена, че лицето е в чужбина и че не желае да бъде уведомявана за съдържанието на образуваното административно производство АУПДВ №20/112/06290/3/01/04/02 от 30.04.2018 година. Видно от констативен протокол за оповестяване на уведомление по реда на чл.26, ал.2 във връзка с чл. 61, ал.3 от АПК на 27.11.2018 г. на таблото на ОД на ДФЗ е поставено съобщения за издадения АУПДЗ, като на 11.12.2018 година същото е свалено от таблото. Съобщението на изготвяне на АУПДЗ е извършено и на страницата на ДФЗ гр. София. Жалбата, с която е сезиран съдът е депозирана чрез ответната страна на 06.11.2021 година.
Съобразно общия принцип, установен в чл. 148 АПК, административният акт, съответно отказът за издаването му /изричен или мълчалив/ може да се оспори пред съда относно неговата законосъобразност и без да е изчерпана възможността за оспорването му по административен ред, освен ако в АПК или в специален закон е предвидено друго. Разпоредбата на чл. 149, ал. 1 от АПК постановява, че административните актове подлежат на съдебно оспорване в 14 дневен срок от съобщаването им на техните адресати. Изрично в оспорения административен акт е посочено, че същият може да се обжалва пред АС по постоянния адрес на лицето в 14 дневен срок. В конкретният случай, преклузивният срок за това е изтекъл на 11.12.2018 година. Оспорването на същия едва на 06.11.2021 г. е упражнено след изтичане на преклузивния срок по чл. 149, ал.1 от АПК.
По тези доводи и аргументи, за настоящата съдебна инстанция не съществува задължение да разгледа по същество подадената жалба досежно нейната основателност, тъй като издаденият в хода на административното производство индивидуален административен акт е влязъл в законна сила на 11.12.2018 г., т.е. към датата на сезиране на съда -
06.11.2021 г. процесуалното право на оспорване е преклудирано. Съгласно чл. 159 АПК, съдът е длъжен да провери допустимостта на подадената жалба и след като констатира, че оспорването е недопустимо по см. на чл. 159, т.5 от АПК следва да я остави без разглеждане и да прекрати образуваното въз основа на нея спорно административно производство.
Водим от горните мотиви и на основание чл. 159, т.5 от АПК, чл. 155,ал1 АПК Старозагорският административен съд
О П Р Е Д Е
Л И:
ОСТЯВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В.Д.К. против АУПДВ №20/112/06290/3/01/04/02 от 30.04.2018 година на директорът на ОД на ДФЗ гр. Ямбол ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 725 по описа за 2021 година на Старозагорски административен съд.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба в
7-дневен срок от получаване на съобщението пред Върховен административен съд.
СЪДИЯ: