Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 403 от 15.08.2024, Окръжен съд - Благоевград

Съд
Окръжен съд - Благоевград
Дело
Търговско дело 119/2024
Вид
Определение № 403
Подписан
15.08.2024
В сила
15.08.2024
Състав
Вера Коева

Цитирани разпоредби

  • чл.274 ал.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.63, ал.1 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 403 гр. Благоевград, 15.08.2024 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, ОСМИ СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети август през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Вера Коева като разгледа докладваното от Вера Коева Търговско дело № 20241200900119 по описа за 2024 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

С определение № 331/25.06.2024г. исковата молба е оставена без движение и на ищеца са дадени указания за отстраняване на нередовности.

Съобщението за оставяне на исковата молба без движение е получено от посочения от жалбоподателя съдебен адресат - адв.Н.Б. на 02.08.2024г.

В дадения 1- седмичен срок, които изтича на 09.08.2024г. - работен, присъствен ден, от адв. Б. е постъпила молба с вх.№ 10869/09.08.2024г. с искане за продължаване на срока за отстраняване на указаната нередовност с още две седмици, по причина, че ищецът е извън страната и поради това не може да осъществи връзка с него, за да се отстранят указаните нередовности.

Молбата е по реда на чл.63, ал.1 ГПК - за продължаване на срок за отстраняване на нередовности на подадената искова молба.

Срок може да бъде продължен само ако е започнал валидно да тече и преди изтичането му заинтересованата страна е поискала продължаването му с посочването на обективно обстоятелство, което да се определи като основание за уважаване на искането за продължаване на срока.

Молбата е постъпила в срока за отстраняване на нередовности, поради което е процесуално допустима.

По същество е основателна:

По въпроса - представлява ли основание по чл.63 ал.1 ГПК за удължаване на срока неустановения контакт на пълномощника с неговия доверител е налице 1 формирана съдебна практика на ВКС, в определения по чл.274 ал.2 ГПК на ВКС, ГК, а именно: определение № 59 от 14.2.2011г. на ВКС, второ ГО по ч.гр.дело № 34/2011г. и определение № 602 от 9.12.2013г. по ч.гр.дело № 7217/2013г. на ВКС, ГК, Първо ГО; Определение № 182 от 10.04.2017г. на ВКС, 4 ГО по ч.гр.д.№ 1209/2017г. и др. С тези определения е прието, че съгласно разпоредбата на чл.63 ал.1 ГПК законен срок може да бъде продължен по искане на страната, ако са налице уважителни причини и искането е направено преди изтичане на срока.Преценката дали искането за продължаване на срока е основателно се извършва по въведените в правната норма критерии.Невъзможността на пълномощника да се свърже с доверителя си и му предаде указанията на съда изобщо независимо от дължимото конкретно действие следва да се счета за уважителна причина по смисъла на чл.63 ал.1 ГПК.

В този контекст изложеното като причина за неизпълнение на указанията в срок следва да се счете за уважителна по см. на чл.63, ал.1 ГПК, като дадения срок се продължи. Съгласно чл. 63, ал.2, изреч.1-во и 2-ро ГПК новоопределеният срок не може да бъде по- кракът от първоначалния и тече от изтичане на първоначалния. В случая съдът счита, че продълженият срок следва да се определи общо на 2 седмици, които започват да текат от изтичане на първоначалния, а именно, считано от 09.08.2024г., който продължен срок изтича на 23.08.2024г. включително.

Според процесуалния закон по арг. на чл.63, ал.1 ГПК продълженият срок тече от изтичане на първоначалния. Следователно, доколкото в самия закон е уреден началния момент на броене на новия срок и продължителността му за произнасяне по молбата за това съдът няма задължение да съобщава на страната, а тя сама следва да следи за това /в тази насока е и съд.практика Определение № 1033 от 10.05.2023 г. на ВКС по ч. гр. д. № 1027/2023 г., I г. о.;

Определение № 385 от 4.10.2010 г. на ВКС по гр. д. № 374/2010 г., II г. о., ГК.;

Определение № 191 от 14.03.2011 г. на ВКС по ч. т. д. № 143/2011 г., I т. о., ТК;

Определение № 124 от 10.03.2011 г. на ВКС по гр. д. № 84/2011 г., III г. о., ГК;

Определение № 156 от 30.03.2018 г. на ВКС по ч. гр. д. № 1240/2018 г., IV г. о., ГК; Определение № 118 от 5.03.2020 г. на ВКС по ч. т. д. № 386/2020 г., II т. о., ТК и др./.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 ГПК, съдът 2

ОПРЕДЕЛИ:

ПРОДЪЛЖАВА срока за отстраняване на нередовностите на исковата молба по т.д.№ 119/2024г. по описа на ОС Благоевград, указани на ищеца с определение № 331/25.06.2024г. - с още 2 /две/ седмици, считано от изтичане на първоначалния срок – а именно, считано от 09.08.2024г. до 23.08.2024г. включително.

Определението е окончателно.

Съдия при Окръжен съд – Благоевград: _______________________ 3