Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 15.04.2021, Районен съд - Берковица

Съд
Районен съд - Берковица
Дело
14/2021
Подписан
15.04.2021
В сила
17.02.2022

Цитирани разпоредби

  • чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.63, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 64, б. "б" · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 83 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 183, ал.2 · Наказателно-процесуален кодекс

О П Р

Е Д Е Л Е Н И Е

Гр.Берковица,

15.04.2021г.

Юлита Георгиева - съдия-докладчик по АНД №14/2021г. по описа на РС-Берковица, след като се запознах с материалите по делото, намирам, че са налице законови пречки за разглеждане на делото в открито съдебно заседание, поради следното:

Делото е образувано на основание постъпила въззивна жалба от Е.О.Г. *** и ЕГН ********** срещу Наказателно постановление №20-0243-001103/17.11.2020г., издадено от Началник РУ-Берковица.

След запознаване с материалите по делото ,съдът констатира, че въззивната жалба, въз основа на която е образувано настоящото производство е подадена след срока посочен в чл.59, ал.2 от ЗАНН, т.е. жалбата е недопустима, тъй като е просрочена.

Видно от разписката за получаване на преписа от наказателното постановление, същото е връчено на жалбоподателя на 14.12.2020 г.. Жалбата е подадена до РС-Берковица ,изпратена чрез куриерска фирма „Спиди” на 27.01.2021год. и е получена и входирана в РС на 28.01.2021год..

Съгласно разпоредбата на чл.59, ал.2 от ЗАНН нарушителите могат да обжалват постановлението в седемдневен срок от връчването му.

В настоящият случай, в противоречие с посочения текст от ЗАНН, подадената жалба от Е.О.Г. е след този срок, което се явява процесуална пречка за насрочване на делото и разглеждане на същата и е основание за връщане на жалбата и прекратяване на административното производство.

Съгласно чл. 83 ЗАНН:

„Доколкото в този закон няма особени правила за … изчисляване на срокове ..., се прилагат разпоредбите на НПК”. Тази препращаща норма определя, че начинът, по който следва да се изчисли срокът за подаване на жалбата, е визиран в чл.

183, ал.2 от НПК.

В настоящият случай процесното НП е надлежно връчено на жалбоподателя, срещу подпис на дата 14.12.2020 г..

Съгласно нормата на чл.

183, ал. 2 от НПК, приложима на основание чл. 84 от ЗАНН, срокът, който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден (в случая от 15.12.2020г., доколкото законодателят не е въвел ограничение този ден да е работен, присъствен) и изтича в края на последния ден (в случая на 21.12.2020г.- понеделник. Релевантно за спора е, че срокът за подаване на жалбата е изтекъл в работен, а не неприсъствен ден – 21.12.2020г. При липса на жалба до изтичането на седмодневния срок за обжалването му, НП влиза в сила на основание чл. 64, б. „б“ от ЗАНН, като и в този случай законодателят не е въвел ограничение този ден да е работен, респ. присъствен.

По изложените съображения, съдът намира, че производството по жалбата срещу Наказателно постановление №20-0243-001103/17.11.2020г., издадено от Началник РУ-Берковица следва да бъде прекратено.

Предвид гореизложеното и на основание чл.63, ал.2 от ЗАНН, във вр. с чл.84 от ЗАНН съдът:

О П

Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ без разглеждане жалбата на

Е.О.Г. *** и ЕГН ********** срещу Наказателно постановление №20-0243-001103/17.11.2020г., издадено от Началник РУ-Берковица.

ПРЕКРАТЯВА производството по АНД №14/2021г.по описа на РС-Берковица .

За настоящото определение да се съобщи на жалбоподателя и на въззиваемата страна .

Настоящото определение подлежи на обжалване на основание чл.63, ал.2 от ЗАНН с частна жалба пред Административен съд-Монтана в седемдневен срок от съобщаването му на страните.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: