Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 50705 от 13.12.2024, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 40623/2024
Вид
Определение № 50705
Подписан
13.12.2024
В сила
13.12.2024
Състав
ИВЕТА ВЕНЦИСЛАВОВА ИВАНОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 129, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 50705 гр. София, 13.12.2024 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 51 СЪСТАВ, в закрито заседание на тринадесети декември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

ПредС.ел:

ИВЕТА В. ИВАНОВА като разгледа докладваното от ИВЕТА В. ИВАНОВА Гражданско дело № 20241110140623 по описа за 2024 година за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63 ГПК.

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от С. А. и С. С. А.

(предвид депозираната уточнителна молба от 20.08.2024 г.), чрез пълномощника им адв. П.

Б. срещу Г. Г. П. с предявено искане за осъждането му да възстанови нарушено владение върху недвижим имот - апартамент 2, находящ се на адрес: град София, ул. "Г" ***.

С разпореждане от 28.10.2024 г. на основание чл. 129, ал. 2 ГПК съдът е указал на ищците С. А. и С. С. А. в едноседмичен срок от получаване на препис от разпореждането да представят доказателство за внесена по сметка на Софийски районен съд държавна такса за разглеждане на исковата претенция в размер на сумата от 1259,55 лева, определен по реда на чл. 69, ал. 1, т. 3, вр. т. 2 ГПК и чл. 1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, с указание, че при неизпълнение в срок на дадените указания исковата молба ще бъде върната, а производството по делото – прекратено.

С определение от 03.12.2024 г., по изложените в същото съображения, съдът е оставил без уважение искането на ищците С. А. и С. С. А., обективирано в депозирана по делото молба с вх. № 387861/02.12.2024 г., за продължаване на основание чл. 63 ГПК на срока за изпълнение на указанията, дадени с разпореждането на съда от 28.10.2024 г.

С определението на ищците е дадена последна възможност в едноседмичен срок от получаване на съобщението да изпълнят указанията, дадени с разпореждането от 28.10.2024 г., като представят доказателство за внесена по сметка на Софийски районен съд държавна такса за разглеждане на исковата претенция в размер на сумата от 1259,55 лева, с указание, че при повторно неизпълнение в срок на дадените указания исковата молба ще бъде върната, а производството по делото – прекратено.

Препис от разпореждането е получено от ищците, чрез пълномощника им адв. Б.

(видно от сканирания отрязък на съобщението в ЕИСС).

Междувременно по делото е постъпила молба от 06.12.2024 г. от ищците, чрез адв. Б., с искане за продължаване на срока за изпълнение на дадените указания за заплащане на държавна такса, предвид липсата на връзка на пълномощника с доверителите й.

Съдът, като разгледа молбата и изложените в нея обстоятелства, намира, че същата е 1 процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 63, ал. 1 ГПК, а по същество основателна, съобразявайки и характера на дадените указания.

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 2 ГПК новоопределеният срок не може да бъде по-кратък от първоначалния, като тече от изтичане на същия.

В случая първоначалният срок за изпълнение на указанията, дадени с определението на съда от 03.12.2024 г. е едноседмичен и изтича на 17.12.2024 г.

Предвид изложеното и при съобразяване с настоящия момент, съдът намира, че този срок следва да бъде продължен с три седмици.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ГПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПРОДЪЛЖАВА по искане на ищците срока за изпълнение на указанията, дадени с разпореждането, обективирано в определението от 03.12.2024 г. – за внасяне на дължимата по делото държавна такса за разглеждане на исковите претенции с три седмици, считано от датата на изтичане на първоначалния срок – 17.12.2024 г.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ДЕЛОТО ДА СЕ ДОКЛАДВА при постъпване на молба в изпълнение на дадените указания, респ. при изтичане на новоопределения срок.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2