Определение № 149 от 21.01.2021, Административен съд - Бургас
- Съд
- Административен съд - Бургас
- Дело
- Касационно административно наказателно дело 2571/2020
- Вид
- Определение № 149
- Подписан
- 21.01.2021
- Състав
- ДАНИЕЛА ДИНЕВА ДРАГНЕВА, ДИМИТЪР ХРИСТОВ ГАЛЬОВ, ВЕСЕЛИН ВАЛЕНТИНОВ ЕНЧЕВ
Цитирани разпоредби
- чл.211, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.215, т.3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.63, ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.116, ал.1 · Закон за лечебните заведения
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Номер 149 Година 21.01.2021 Град
Бургас
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-БУРГАС, ХVI-ти състав, на двадесет и първи януари две хиляди двадесет и първа година в закрито заседание в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела ДРАГНЕВА
ЧЛЕНОВЕ: 1.Веселин ЕНЧЕВ
2.Димитър ГАЛЬОВ
Секретар
Прокурор като разгледа докладваното от съдия Драгнева касационно наказателно административен характер дело № 2571 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе в предвид следното:
Производството по делото е образувано по две касационни жалби подадени срещу решение № 260264/07.10.2020г., постановено по н.а.х.д. № 5050 по описа за 2019г. на Районен съд гр.Бургас.
Първата касационна жалба е подадена от Д.Б.М. с ЕГН ********** *** чрез пълномощник адв.К. ***, като с нея се иска от съда да отмени решението, в частта, в която е потвърдено наказателно постановление № НП-13-55/04.10.2019г. издадено от изпълнителния директор на ИА „Медицински надзор“, в частта, в която на Д.М. на основание чл.116, ал.1 от Закона за лечебните заведения, за нарушение на т. 1.1.9 и за нарушение на т.1.1.1 във вр. с т.1.1, от раздел IV, глава V от медицински стандарт „Спешна медицина“, утвърден с Наредба № 3 от 06 октомври 2017г. за утвърждаване на медицински стандарт „Спешна медицина“, издадена от Министъра на здравеопазването са наложени две административни наказания „глоба“, всяко от които в размер на 1 000,00 лева. Счита решението за незаконосъобразно и необосновано, прави искане да бъде отменено в тази част.
Втората касационна жалба е подадена от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ гр.София и с нея се иска да се отмени оспореното решение, в частта, в която е отменено наказателно постановление № НП-13-55/04.10.2019г., в частта в която на Д.Б.М. за нарушение по чл.86, ал.1, т.3, вр. с чл. 81, ал.2, т.1 и т.4 от Закона за здравето и на основание чл. 229, ал.1 от ЗЗ е наложено административно наказание „глоба” в размер на 100,00 лева.
Административен съд Бургас намира, че касационната жалба на Д.Б.М. е процесуално недопустима за разглеждане, като подадена извън предвидения от закона срок.
Съгласно чл.211, ал.1 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН, първоинстанционното съдебно решение подлежи на касационно оспорване, с подаване на жалба, чрез съда, постановил решението, в 14-дневен срок от деня на съобщението, че решението е изготвено.
Решение №
260264/07.10.2020г., постановено по н.а.х.д. № 5050/2019г. по описа на Районен съд гр.Бургас е връчено на 13.10.2020г. на посочения по делото съдебен адрес на адв.Стоян Иванов, със задължение да бъде предадено на адресата-пълномощник. Това задължение е безспорно изпълнено, тъй като видно от представените по делото доказателства, от адвокат К. е подадена заявка на 16.10.2020г. за предоставяне на информация чрез фотокопиране, като е заявено и получаване на копие от съдебното решението.
След като съобщението за изготвяне на съдебното решение е редовно връчено на 13.10.2020г., 14-дневния срок за обжалване изтича на 27.10.2020г. – вторник, присъствен ден, а касационната жалба е изпратена по пощата на 02.11.2020г., тоест същата е просрочена.
На касаторът е предоставена възможност да ангажира доказателства за подаване в срок на касационната жалба с разпореждане № 4982/17.12.2020г. За указанията на съда той е редовно уведомен на 07.01.2021г., и както в определения 7-дневен срок, така и до настоящия момент по делото не са постъпили доказателства за подаване на касационната жалба в срок.
С оглед на изложеното касационната жалба на Д.Б.М. против решение № 260264/07.10.2020г., постановено по н.а.х.д. № 5050/2019г. по описа на Районен съд гр.Бургас, следва да бъде оставена без разглеждане, като процесуално недопустима, а производството по делото прекратено в тази му част.
Касационната жалба на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ гр.София е редовна, поради което след влизане в сила на настоящото определение, тя следва да се докладва за насрочването на открито съдебно заседание по делото, за нейното разглеждане по същество.
Мотивиран от изложеното и на основание чл.215, т.3 от АПК, във връзка с чл.
63, ал.1 от ЗАНН, Административен съд гр.Бургас, ХVІ-ти състав О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на Д.Б.М. с ЕГН ********** *** против решение № 260264/07.10.2020г., постановено по н.а.х.д. № 5050/2019г. по описа на Районен съд гр.Бургас
ПРЕКРАТЯВА производството по к.н.а.х.д № 2571/2020 г. по описа на Административен съд Бургас в тази му част.
След влизане в сила на определението, делото да се докладва на съдията-докладчик за насрочване в открито съдебно заседание за разглеждане на касационната жалба на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ гр.София.
Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7- дневен срок от съобщаването му на страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.