Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 574 от 09.09.2020, Окръжен съд - Плевен

Съд
Окръжен съд - Плевен
Дело
Въззивно частно наказателно дело 653/2020
Вид
Определение № 574
Подписан
09.09.2020
Състав
Мариан Василев Иванов, Върбина Ганчева Мълчиниколова, Георги Константинов Грънчаров

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Номер 574

09.09.2020 г.

Окръжен съд – Плевен

Град Плевен

ІІ въз. наказателен състав

На 08.09.2020 година в закрито заседание в следния състав:

Председател:

Членове:

Върбина Г. Мълчиниколова

Мариан В. Иванов

Георги К. Грънчаров като разгледа докладваното от Мариан В. Иванов Въззивно частно наказателно дело № 20204400600653 по описа за 2020 година

, за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по реда на чл.243 ал.8 от НПК.

Производството е образувано по частна жалба от П. И. П. гр.Плевен,бул.“***“-44,ап.17, против определение от 19.06.2020г., постановено по ЧНД №1212/2020г. на Районен съд-гр.Плевен, 12 н.с.

С обжалваното определение № 279/19.06.2020г. по ЧНД №1212/2020г., Районен съд-гр.Плевен, на основание чл.243, ал4 и 7 от НПК, оставил без разглеждане като недопустима, жалбата от П. И. П. , против постановление от 04.02.2020г.на РП-Плевен, за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство №Д 1868/2019г. на РП-Плевен, водено за престъпление по чл.323, ал.1 от НК и прекратил производството по ЧНД №1212/2020г. на РС-Плевен.

В жалбата се изразява становище за незаконосъобразност с приетото от РС-Плевен, че жалбата е била просрочена, макар съда да се е съобразил тогава, с наличните доказателства.Твърди се, че жалбата е била подадена в срок.В подкрепа на това към жалбата е приложено писмено доказателствоудостоверение от РП-Плевен, че същата е депозирана на 15.06.2020г., но поради несвоевременното и завеждане е отразена на 16.06.2020г.Въз основа на това се иска отмяна на определението на първоинстанционния съд и 1 връщане на делото за произнасяне съобразно чл.243, ал.4 от НПК, по същество.

Въззивният съд след като прецени изложеното в жалбата, доказателствата по делото и правилността на обжалвания съдебен акт, намира за установено следното:

Частната жалба е подадена в срок и е допустима.

Разгледана по същество същата е основателна.

С постановление от 04.02.2020г. на Габриела Динова-прокурор при РП-гр.Плевен, наказателното производство по ДП№Д-1868/2019г. по описа на РП-Плевен, водено за престъпление по чл.323, ал.1 от НК,е било прекратено на основание на чл. 243, ал. 1 т.1,вр. с чл.24, ал.1 от НПК.Постановено е препис да се изпрати на пострадалия П. И. П. .Посочено е, че същото подлежи на обжалване пред Районен съд-гр.Плевен, в седем дневен срок от узнаването му.

Постановлението на прокурора от 04.02.2020г., видно от известието за доставяне, е получено от жалбоподателя П. И. П. , на 08.06.2020г.От следващият ден започва да тече 7 дневния срок за обжалване и изтича на 15.06.2020г.

Срещу постановлението на РП- Плевен, постъпила жалба от П.И..

Видно от представеното удостоверение към настоящата частна жалба от П. И.

П . е, че жалбата му, срещу постановление за прекратяване на наказателното производство от прокурора по досъдебното производство № Д 1868/2019г. на РП-Плевен, е допозирана на 15.06.2020г., но поради несвоевременното й завеждане е отразена върху нея дата 16.06.2020г.

Така представената жалба, с дата 16.06.2020г., правилно тогава, е преценена, като просрочена, т.е. подадена извън 7 дневния преклузивен срок, тъй като на първоинстанционния съд, не е било известно обстоятелството, че 2 не по вина на жалбоподателя, жалбата на П.И., не е била своевременно заведена в РП-Плевен, когато е поданена, а именно на 15.06.2020г.

При така изяснената фактическа обстановка обаче, депозираната жалба в РП-Плевен на 15.06.2020г., от П. И. П. , срещу поста- новлението на прокурора за прекратяване на воденото наказателно прозводство, за престъпление по чл323, ал.1 от НК, е допустима, тъй като е подадена в 7 дневния срок, считано от 08.06.2020г.

При това положение, макар и да не е било известно на първоинстанционния съд, че поради несвоевременното завеждане на жалбата същата е била датирана с дата 16.06.20202г., то извода за недопустимост на подадената от П.П. жалба, срещу постановлението на прокурора, се явява незаконосъобразен.

По тези съображения частната жалба от П.П. е основателна.

Обжалваното определение следва да се отмени, а делото да се върне на първоинстанционния съд, за произнасяне по същество на спора.

По изложените съображения, Плевенският окръжен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ определение № 279/19.06.2020г. постановено по ЧНД №1212/2020г. на Районен съд-гр.Плевен.

ВРЪЩА делото на РС-гр.Плевен, за произнасяне по жалбата на П. И.

П. от гр.Плевен,бул.“***“-44,ап.17, против постановлението от 04.02.2020г. на прокурора при РП-Плевен, за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство №Д 1868/2019г. на РП-Плевен, водено за престъпление по чл.323, ал.1 от НК

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3