Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт № 41296 от 06.11.2026, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
25981/2026
Подписан
06.11.2026

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 41296 гр. София, 06.11.2026 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 78 СЪСТАВ, в закрито заседание на шести ноември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател:Мария Ст. Танева като разгледа докладваното от Мария Ст. Танева Гражданско дело № 20261110125981 по описа за 2026 година

На ищеца са дадени указания да отстрани нередовността в едноседмичен срок от получаване на съобщението, като внесе по сметката на съда държавна такса и представи доказателства за това по делото. Съдът изрично е предупредил ищеца за неблагоприятните последици при неизпълнение на указанията, а именно - че исковата молба ще му бъде върната, а производството по делото - прекратено, на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК.

Видно от приложеното по делото съобщение, препис от акта на съда е връчен редовно на ищеца на 20.10.2026 г. Законоустановеният едноседмичен срок за отстраняване на нередовността, изчислен по правилата на чл. 60, ал. 5 от ГПК, е изтекъл на 28.10.2026 г. (присъствен ден).

До изтичането на дадения срок, както и до момента на постановяване на настоящото определение, ищецът не е изпълнил указанията на съда - не е представил в деловодството платежен документ за внесена държавна такса, нито е направил искане за продължаване на срока по реда на чл. 63, ал. 1 от ГПК или искане за освобождаване от държавна такса по реда на чл. 83, ал. 2 от ГПК.

С оглед неотстраняването в срок на констатираната нередовност, исковата молба следва да бъде върната на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК, а образуваното въз основа на нея съдебно производство - да бъде прекратено.

Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 25981/2026 г. по описа на Софийски районен съд, ВРЪЩА исковата молба с вх. № 283605/15.09.2026 г. подадена от “............, ЕИК ................, СРЕЩУ ................., ЕИК....................

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски градски 1 съд в едноседмичен срок от връчването на препис от него на ищеца.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2