Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 294 от 23.09.2020, Районен съд - Пещера

Съд
Районен съд - Пещера
Дело
Гражданско дело 942/2020
Вид
Определение № 294
Подписан
23.09.2020
Състав
Атанаска Стоянова Павлова

Цитирани разпоредби

  • чл. 130 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 415, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 422 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 47 ал. 5 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Номер 294

23.09.2020 г.

Районен съд – Пещера

Град Пещера

IV гр. състав

На 23.09.2020 година в закрито заседание в следния състав:

Председател:

Атанаска С. Павлова като разгледа докладваното от Атанаска С. Павлова Гражданско дело № 20205240100942 по описа за 2020 година

Производството е по реда на чл. 130 от ГПК

Производството е образувано по искова молба на Дирекция „Социално подпомагане“ Пещера , представлявана от Директора Д.П против Л. А. А. с вх. № 4366/04.09.2020г.

Предвид констатирани нередовности на исковата молба, с разпореждане № 1187/10.09.2020 г. на ищеца са дадени указания за отстраняването им. С уточняваща молба ищецът е посочил, че предявява положителен установителен иск по чл. 422 от ГПК. От материалите по делото се установява, че заповедният съд по ч.гр.д.№249/2020г. по описа на РС Пещера е дал указания на ищеца за предявяване на иск в едномесечен срок от съобщаването, предвид извършено връчване на длъжника по реда на чл. 47 ал.

5 от ГПК. Съобщението е получено от заявителя на дата 31.07.2020г., срокът за подаване на иска е изтекъл на 31.08.2020г./ понеделник, работен ден, присъствен/, а искът по чл. 422 от ГПК е предявен на 04.09.2020г./ден петък, присъствен ден/ тоест извън преклузивния едномесечен срок. Поради което искът е недопустим , т. к. е подаден извън законоустановения срок по чл.

415, ал. 4 ГПК.

Съгласно т. 13 от ТР № 4/18.06.2014 г. на ОСГТК, ВКС, издадената заповед за изпълнение ще бъде обезсилена.

Така мотивиран и на основание чл. 130 ГПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА искова молба от на Дирекция „Социално подпомагане“Пещера, представлявана от Директора Д.П против Л. А. А. , като недопустима .

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 942 по описа за 2020 г. на Районен съд- Пещера.

ОБЕЗСИЛВА изцяло Заповед по чл. 410 ГПК № 80/26.02.2020 г. по ч. гр. д. №249/2020 г. на РС- гр. Пещера.

1

Определението подлежи на обжалване от страните с частна жалба пред Окръжен съд - гр. Пазарджик в едноседмичен срок от връчването му.

Съдия при Районен съд – Пещера: _______________________ 2