Разпореждане № 70503 от 03.08.2022, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Гражданско дело 27586/2021
- Вид
- Разпореждане № 70503
- Подписан
- 03.08.2022
- В сила
- 03.08.2022
- Състав
- ИВЕТА ВЕНЦИСЛАВОВА ИВАНОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 259, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 62, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 70503 гр. София, 03.08.2022 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 51 СЪСТАВ, в закрито заседание на трети август през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: ИВЕТА В. ИВАНОВА като разгледа докладваното от ИВЕТА В. ИВАНОВА Гражданско дело № 20211110127586 по описа за 2021 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 262 ГПК
Постъпила е въззивна жалба с вх. № 129683/22.06.2022 г., подадена от ищцата Е.Ф. срещу постановеното по делото Решение № 4966/19.05.2022 г. в частта, в която е отхвърлен предявеният осъдителен иск.
При служебна преценка за допустимостта и редовността на въззивната жалба, съдът намира, че същата е недопустима, тъй като е подадена извън преклузивния двуседмичен срок по чл. 259, ал. 1 ГПК.
В настоящия случай данните по делото сочат, че препис от постановеното по делото решение е връчен лично на ищцата на 07.06.2022 г., видно от разписката на гърба на съобщението, удостоверяваща получаването му – л. 70 от делото. Следователно, законоустановеният и указан в решението двуседмичен срок за обжалването му е изтекъл на 21.06.2022 г. т.е. в присъствен ден - арг. чл. 60, ал. 4 ГПК.
Въззивната жалба е подадена на 22.06.2022 г., а с това и след изтичане на преклузивния по характера си срок, като в случая не се твърди и не се установява наличието на някоя от хипотезите по чл. 62, ал. 2 ГПК, което я прави процесуално недопустима и обуславя връщането й от настоящия съд.
Мотивиран от горното и на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК, съдът РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА въззивна жалба с вх. № 129683/22.06.2022 г., подадена от ищцата Е.Ф. срещу постановеното по делото Решение № 4966/19.05.2022 г. в отхвърлителната му част.
РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване с частна жалба, пред Софийски градски съд, в едноседмичен срок от получаването на препис от жалбоподателя.
1
ПРЕПИС от разпореждането да се изпрати на жалбоподателя.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
2