Акт от 27.05.2019, Административен съд - Стара Загора
- Съд
- Административен съд - Стара Загора
- Дело
- 204/2019
- Подписан
- 27.05.2019
- В сила
- 27.05.2019
Цитирани разпоредби
- чл.84, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.88, ал.3 · Административнопроцесуален кодекс
О П
Р Е Д Е Л Е Н И Е
№
221
27.05.2019г. град
Стара Загора
Старозагорският административен съд, ІІ състав, в публично съдебно заседание на двадесет и седми май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
СЪДИЯ: ГАЛИНА ДИНКОВА като разгледа административно дело № 204 по описа за 2019г., за да се произнесе съобрази следното:
Производството е с правно основание чл.88, ал.3 от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.
Образувано е по жалба на М.Т.К. ***, против Заповед № РД-20-53/ 22.02.2019г. на Министъра на земеделието, храните и горите, с която е оставена без разглеждане подадената от М.К. жалба с рег.№ 94-2537 от 27.12.2018г. срещу Уведомително писмо за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по мярка 11 „Биологично земеделие“ от Програмата за развитие на селските райони/ПРСР/ за периода 2014 – 2020г. с изх.№ 02-240-6500/5027 от 12.11.2018г. на Заместник-изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция /ДФЗ-РА/. Жалбоподателят поддържа че неправилно решаващият административен орган е приел, че подадената от него жалба е извън законово регламентирания 14-дневен срок като твърди, че на 17.12.2018г. е изпратил жалбата с препоръчана пощенска пратка, чрез „Български пощи“ ЕАД, и същата е била получена в Министерство на земеделието, храните и горите на 21.12.2018г., съобразно направеното отбелязване на обратната разписка, а не както се твърди в оспорения акт – на 27.12.2018г. Направено е искане за отмяна на обжалваната заповед.
Ответникът по жалбата – Министъра на земеделието храните и горите, не взема становище по основателността на жалбата.
Въз основа на съвкупната преценка на представените по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна:
Уведомително писмо за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по мярка 11 „Биологично земеделие“ от ПРСР 2014-2020г. с изх.№ 02-240-6500/5027 от 12.11.2018г., издадено от Зам.изпълнителния директор на ДФЗ-РА, е изпратено за връчване на М.К. чрез пощенски оператор, като видно от Известие за доставяне с баркод PSDFZD0259315, пощенската пратка е получена от съпругата на адресата на 06.12.2018г.
С жалба рег.индекс – 94-2537/ 27.12.2018г. М.Т.К. е оспорил пред Министъра на земеделието, храните и горите издаденото Уведомителното писмо с изх.№ 02-240-6500/5027 от 12.11.2018г. Видно от представените по делото фискален бон и Известие за доставяне с баркод ИД PS
6280003UUF3 жалбата е била изпратена чрез „Български пощи“ЕАД на 17.12.2018г. и е постъпила в Министерство на земеделието, храните и горите на 21.12.2018г.
Обстоятелството, че на 21.12.2018г. пощенската пратка с баркод ИД PS 6280003UUF 3 е доставена в МЗХГ се удостоверява и от писмо с изх.№ 11-01-212-1/ 17.04.2019г., издадено от Гл.изпълнителен директор на “Български пощи“ЕАД, във връзка със служебно изискана от съда информация.
При така изяснена фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:
Жалбата, като подадена от заинтересовано лице с правен интерес, в законово установения срок по чл.88, ал.3 от АПК и против акт, подлежащ на съдебно обжалване и контрол за законосъобразност, е процесуално допустима.
Разгледана по същество жалбата е и основателна, по следните съображения:
Видно от представените под делото доказателства, същите безспорно установяват, че на 06.12.2018 г. жалбоподателят е получил Уведомително писмо за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по мярка 11 „Биологично земеделие“ от ПРСР 2014-2020г. с изх.№ 02-240-6500/5027 от 12.11.2018г., издадено от Зам.изпълнителния директор на ДФЗ-РА. В него изрично е посочено, че може да бъде обжалвано в 14-дневен срок от съобщаването му пред Министъра на земеделието, храните и горите, респективно пред Административен съд по седалището на териториалната структура на ДФ“Земеделие“, в чийто район се намира постоянният или настоящият адрес или седалището на жалбоподателя. От датата 07.12.2018г. е започнал да тече 14-дневния срок за обжалване на процесното уведомително писмо, като същият изтича на 20.12.2018г. В случая М.К. се е възползвал от правото си да оспори акта по административен ред, като е подал жалба до Министъра на земеделието, храните и горите на 17.12.2019г. /датата, на която пратката е приета от пощенския оператор за изпращане/. Правно ирелевантно се явява обстоятелството на коя дата жалбата е била заведена във входящия регистър на МЗХГ, тъй като проверката за надлежно упражнено право на жалба, в случаите, когато жалбата е подадена по пощата, следва да се съобрази датата на изпращане на пощенската пратка. Въз основа на установените по делото факти се налага извод, че жалбата на М.К. против Уведомително писмо с изх.№ 02-240-6500/5027 от 12.11.2018г. е подадена в срока, регламентиран в чл.84, ал.1 от АПК и не е налице процесуална пречка за разглеждането й по същество от Министъра на земеделието, храните и горите с произнасяне по нейната основателност.
Като е приел обратното в Заповед №
РД 20-53/ 22.02.2019г., с която е оставена без разглеждане жалбата на М.К. против посоченото уведомително писмо, като недопустима, Министърът на земеделието, храните и горите е постановил незаконосъобразен акт, който следва да бъде отменен, а преписката върната на този орган за произнасяне по същество.
Водим от горните мотиви, съдът
О
П Р Е
Д Е Л И:
ОТМЕНЯ по жалба на М.Т.К. ***, Заповед №
РД-20-53/ 22.02.2019г. на Министъра на земеделието, храните и горите, с която е оставена без разглеждане жалба с рег.№ 94-2537 от 27.12.2018г. срещу Уведомително писмо за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по мярка 11 „Биологично земеделие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020г. с изх.№ 02-240-6500/5027 от 12.11.2018г. на Заместник-изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция, като незаконосъобразна.
ВРЪЩА преписката на Министъра на земеделието, храните и горите, за разглеждане и произнасяне по същество по подадената от М.Т.К. жалба с рег.№ 94-2537 от 27.12.2018.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване, на основание чл.88, ал.3 от АПК.
СЪДИЯ: