Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 18861 от 25.04.2025, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 47284/2023
Вид
Определение № 18861
Подписан
25.04.2025
Състав
ПОЛИНА АНДОНОВА ХАДЖИМАРИНСКА

Цитирани разпоредби

  • чл. 248 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 248, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 259, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 18861 гр. София, 25.04.2025 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 44 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и пети април през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: ПОЛИНА АНД.

ХАДЖИМАРИНСКА като разгледа докладваното от ПОЛИНА АНД. ХАДЖИМАРИНСКА Гражданско дело № 20231110147284 по описа за 2023 година Производството е по реда на чл. 248 ГПК.

Постъпила е молба от ответника „Е. М. ЕООД с искане за изменение на постановеното по делото решение в частта относно разноските.

В молбата ответникът твърди, че с решението съдът неправилно е възложил в негова тежест претендираните от ищците разноски.

Насрещните страни – ищците Н. Д., Н. Д. и Е. Д., изразяват становище за неоснователност на молбата по подробно изложени доводи.

Съдът по сезиращата го молба намира, че същата е подадена от легитимирана страна, но извън законоустановения срок.

Съгласно чл. 248, ал. 1 ГПК искане за изменение на обжалваемо решение в частта относно разноските може да бъде подадено от страните в срока за обжалване.

Постановеното по делото решение е било връчено на ответника на 7.05.2024г., като 2седмичният срок по чл. 259, ал. 1 ГПК за въззивно обжалване, започнал да тече считано от датата на връчване на решението и броен по правилата на чл. 60, ал. 4 ГПК, е изтекъл на 21.05.2024г. /присъствен ден/. Молбата си по чл. 248, ал. 1 ГПК ответникът е подал по куриер на 22.05.2024г., т.е. извън срока, поради което същата е недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане.

Воден от горните мотиви, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата по чл. 248, ал. 1 ГПК, подадена от 1

„Е.М.“ ЕООД за изменение на решение от 29.04.2024г. по гр.д.№ 47284/2023г. по описа на СРС, 44 с-в, в частта относно разноските.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2