Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 777 от 30.03.2023, Административен съд - Бургас

Съд
Административен съд - Бургас
Дело
Касационно частно административно дело 2113/2022
Вид
Определение № 777
Подписан
30.03.2023
Състав
ТОДОР АНДРЕЕВ ИКОНОМОВ

Цитирани разпоредби

О П Р Е Д Е

Л Е Н И Е

№ 777

30.03.2023 година, гр.

Бургас

Бургаският административен съд, XIV състав, на тридесети март, две хиляди и двадесет и трета година, в закрито заседание, в следния състав:

Председател:

Галина Радикова

Членове: 1. Атанаска Атанасова

2. Тодор Икономов като разгледа докладваното от съдията Тодор Икономов к.ч.а.н.д. № 2113/2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 213а от АПК.

Образувано е по подадена частна касационна жалба вх. № 1732/17.02.2023 г. от Н.В.Ц., против Определение №258/06.02.2023 г. постановено по к.ч.а.н.д. № 2113/2022 г., с което е оставена без разглеждане частната жалба на жалбоподателя срещу Определение № 497/22.03.2022 г. по а.н.д. № 73/2022 г. по описа на Административен съд – Бургас.

С разпореждане

№ 885/24.02.2023 г., съдът е оставил частната жалба без движение за отстраняване на нередовности. Дадени са указания на жалбоподателя в 7-дневен срок от получаване на съобщението да: 1) внесе по сметка на Върховен административен съд държавна такса в размер на 30 лв. и да представи вносната бележка в деловодството на съда и 2) да приподпише жалбата от адвокат, включително да представи пълномощно за приподписването, или да представи доказателства за юридическа правоспособност на жалбоподателя. Жалбоподателят изрично е предупреден за правните последици от неизпълнение на дадените указания в срок.

Разпореждането е редовно връчено на лично на жалбоподателя, на съдебен адрес, посочен в частната жалба на 08.03.2023 г.

В рамките на предоставения срок, изтекъл на 15.03.2022 г. (сряда, присъствен ден), касационния жалбоподател не е отстранил нередовностите на касационната жалба като не е представил доказателства за внесена държавна такса по сметка на Върховния административен съд и доказателства за приподписване на жалбата от адвокат, респективно удостоверение за юридическа правоспособност.

Същият не е поискал продължаване на срока за отстраняване на нередовностите на касационната жалбата в съответствие с нормата на чл. 63, ал. 1 ГПК, субсидиарно приложима на основание чл. 144 ГПК, като обоснове и докаже наличие на уважителни причини в подкрепа на молбата си.

Предвид изложеното и като съобрази, че в рамките на указания срок не са отстранени нередовностите на частната касационна жалба, съдът намира, че следва да бъдат приложени правните последици по чл. 213а, ал. 1, пр. 2 АПК като същата бъде върната на жалбоподателя.

Така мотивиран и на основание чл. 213а, ал. 1, пр. 2 от АПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА частна касационна жалба вх. № 1732/17.02.2023 г. подадена от Н.В.Ц. против Определение №258/06.02.2023 г. постановено по к.ч.а.н.д. № 2113/2022 г.

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на касатора пред Върховен административен съд на Република България.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.