Акт от 24.11.2021, Административен съд - Хасково
- Съд
- Административен съд - Хасково
- Дело
- 1093/2021
- Подписан
- 24.11.2021
- В сила
- 24.11.2021
Цитирани разпоредби
- чл.229 и сл. · Административнопроцесуален кодекс
- чл.235, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.63, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.2, ал.2, т.8 · Закон за финансовото управление и контрол в публичния сектор
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 25/24.11.2021г., гр.Хасково
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административен съд – Хасково, в закрито заседание на двадесет и четвърти ноември, две хиляди двадесет и първа година, в състав:
Председател: Ива Байнова
Членове: Павлина Господинова
Антоанета
Митрушева като разгледа докладваното от съдия Байнова частно АНД (К) № 1093 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното :
Производството е по реда на чл.229 и сл. от АПК.
Образувано е по частна жалба на Й.Х.П. ***, против Разпореждане №490/02.09.2021г., постановено по АНД № 924 по описа на Районен съд - Хасково за 2021г., с което е оставена без разглеждане жалба вх.№11-01-91/09.08.2021г., подадена против Наказателно постановление №11-01-91/27.07.2021г., издадено от Директора на Агенция за държавна финансова инспекция.
Касационният жалбоподател счита съдебното разпореждане за незаконосъобразно и необосновано. Съдът не обсъдил в мотивите на акта си, че жалбата против Наказателно постановление №11-01-91/27.07.2021г. била подадена по пощата. Не се запознал с печатите, положени на плика, а приел, че жалбата била подадена директно пред АДФИ – София. Твърди, че наказателното постановление било получено на 30.07.2021г., от съпругата му, а на 06.08.2021г. с препоръчано писмо с обратна разписка била изпратена кореспондентска пратка ***с жалби против НП №11-01-90 и НП №11-01-91/27.07.2021г., получени на 09.08.2021г. от длъжностно лице на АДФИ.
По изложените съображения счита, че жалбата му против
НП е била подаден в срок. Претендира отмяна на оспорения съдебен акт.
Съдът, като прецени доводите на жалбоподателя във връзка със събраните по делото доказателства и провери законосъобразността на обжалваното разпореждане, намира от фактическа и правна страна следното:
Частната жалба е допустима, като подадена от надлежна страна и в законоустановения срок, а разгледана по същество е основателна.
С Наказателно постановление №11-01-91/27.07.2021г. на Директора на Агенция за държавна финансова инспекция, за нарушение на чл.13, ал.3, т.3, във връзка с чл.2, ал.2, т.8 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор, на основание чл.32, ал.1, т.1, във връзка с чл.35, ал.1 от Закона за държавната финансова инспекция, на Й.Х.П. е било наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200 лева.
Издаденото наказателно постановление е било връчено на съпругата на Й.П. на 30.07.2021г., видно от Известие за доставяне PS 1040 08UKWB F.
Санкционният акт е бил обжалван от П., като след постъпване на жалбата в АДФИ, на същата е бил поставен рег.№11-01-91/09.08.2021г. Жалбата е била изпратена от АДФИ като приложение към писмо изх.№11-01-91 от 18.08.2021г. и постъпила в Районен съд – Хасково на 20.08.2021г., с дата на пощ.клеймо 19.08.2021г., като във връзка със същата е било образувано АНД 924/2021г. по описа на същия съд.
Районен съд – Хасково, след запознаване с материалите по делото е приел, че жалбата срещу Наказателно постановление №11-01-91/27.07.2021г., издадено от Директора на АДФИ е била подадена директно пред органа, тъй като липсвал плик с клеймо срещу санкционния акт. Посочил е, че НП било получено на 30.07.2021г. от съпругата на жалбоподателя, а срокът за обжалването му изтекъл на 06.08.2021г. – петък, присъствен ден. Жалбата била подадена на 09.08.2021г., поради което се явявала просрочена и недопустима.
Настоящата инстанция не споделя извода на районния съд.
Като приложения към жалбата си пред настоящата инстанция, касационният жалбоподател е представил копие от Препоръчана кореспондентска пратка с баркод ***. От същата е видно, че до адрес: *** са били подадени две жалби - против НП 11-01-90 и НП 11-01-91/27.07.2021г.
От издадената за търговската услуга касова бележка става ясно, че Препоръчана кореспондентска пратка с баркод *** е била подадена в Пощенска станция „Хасково“ Ц на „Българския пощи“ АД на 06.08.2021г., в 13.14 часа.
На 21.09.2021г. на касационния жалбоподател е била издадена Служебна бележка от офис мениджър на Пощенска станция „Хасково“ Ц в уверение на това, че Препоръчана кореспондентска пратка с баркод *** е била подадена на 06.08.2021г. с получател АДФИ, п.к. 1040, ***“.
От представените доказателства по безспорен начин се установява, че жалбата срещу Наказателно постановление №11-01-91/27.07.2021г., издадено от Директора на АДФИ е била подадена в срок. След получаването на санкционния акт на 30.07.2021г. е започнал да тече предвиденият в чл.59, ал.2 от ЗАНН преклузивен седемдневен срок за обжалване, съответно същият е изтекъл на 06.08.2021г., на която дата е подадена жалбата срещу НП.
Предвид изложеното, жалба вх.№11-01-91/09.08.2021г. против Наказателно постановление №11-01-91/27.07.2021г., издадено от Директора на АДФИ се явява допустима. Като е приел обратното и е прекратил производството по делото без да събере относимите за преценка допустимостта на жалбата доказателства, районният съд е постановил незаконосъобразен съдебен акт. Същият следва да бъде отменен, а делото върнато на същия съд за разглеждане на жалбата по същество.
Водим от горното и на основание чл.235, ал.1 от АПК, вр. чл.63, ал.2 от ЗАНН, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ Разпореждане №490/02.09.2021г., постановено по АНД № 924 по описа на Районен съд - Хасково за 2021г..
ВРЪЩА делото на Районен съд - Хасково за разглеждане по същество на жалба вх.№11-01-91/09.08.2021г. подадена от Й.Х.П. против Наказателно постановление №11-01-91/27.07.2021г., издадено от Директора на Агенция за държавна финансова инспекция.
Определението е окончателно.
Председател: Членове:1.
2.