Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 13173 от 29.10.2024, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Административно наказателно дело 11477/2024
Вид
Разпореждане № 13173
Подписан
29.10.2024
В сила
13.11.2024
Състав
СИМОНА ИВАНОВА УГЛЯРОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 230 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 59-63 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 59-63 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 59-63 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 59-63 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 59-63 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 183, ал. 2 · Наказателно-процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 13173 гр. София, 29.10.2024 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 15-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и девети октомври през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: СИМОНА ИВ. УГЛЯРОВА като разгледа докладваното от СИМОНА ИВ. УГЛЯРОВА Административно наказателно дело № 20241110211477 по описа за 2024 година Производството е по реда на чл. 59-63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба, депозирана от М. В. Б., ЕГН **********, чрез адв. А. Х. – ПАК, срещу Наказателно постановление № 24-4332011782/31.05.2024 г., издадено от Началник Сектор при ОПП – СДВР.

Видно от доказателствения материал по преписката, приложена по НАХД № 11477/2024 г. по описа на СРС, НО, 15 състав, атакуваното наказателно постановление е връчено на жалбоподателя на 09.07.2024 г. лично и срещу подпис.

Съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, нарушителят може да обжалва издаденото наказателно постановление в 14 – дневен срок от връчването му пред съответния районен съд.

В конкретния случай и с оглед разпоредбата на чл. 84 от ЗАНН, във вр. с чл. 183, ал. 2 от НПК срокът за обжалване на атакувания акт започва да тече от 10.07.2024 г. и изтича на 23.07.2024 г. в края на работния ден /който е вторник и е работен ден/. Видно от печата върху пощенския плик, находящ се по административнонаказателната преписка, жалбата е била подадена до ОПП – СДВР на 29.07.2024 г., респективно след изтичане на законоустановения срок.

Предвид горното жалбата е процесуално недопустима, тъй като е просрочена съгласно чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, респективно образуваното съдебно 1 производство следва да бъде прекратено, без съдът да разглежда по същество законосъобразността на издаденото наказателно постановление. В конкретния случай не се съдържат в депозираната жалба и искания по реда на чл. 186 от НПК за възстановяване на срока или обстоятелства, които обуславят покъсното подаване на жалбата, които съдът да обсъди допълнително.

Така мотивиран, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ И ВРЪЩА жалбата на М. В. Б., ЕГН **********, депозирана чрез адв. А. Х. – ПАК, срещу Наказателно постановление № 24-4332-011782/31.05.2024 г., издадено от Началник Сектор при ОПП – СДВР, като ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НАХД № 11477/2024 г. по описа на СРС, НО, 15 състав.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Административен съд – София град /АССГ/ по реда на АПК в 7-дневен срок от получаване на съобщението, съгласно разпоредбата на чл. 230 от АПК.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2