Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 96 от 17.02.2025, Апелативен съд - София

Съд
Апелативен съд - София
Дело
Въззивно търговско дело 126/2025
Вид
Решение № 96
Подписан
17.02.2025
В сила
17.02.2025
Състав
Светла Станимирова, Васил Василев, Рени Ковачка

Цитирани разпоредби

  • чл. 14 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
  • чл. 25 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
  • чл. 25, ал. 2 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
  • чл. 30 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
  • чл. 252, ал. 1, т. 4 · Търговски закон

РЕШЕНИЕ

№ 96 гр. София, 17.02.2025 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 9-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на седемнадесети февруари през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Светла Станимирова

Членове:

Рени Ковачка

Васил Василев като разгледа докладваното от Васил Василев Въззивно търговско дело № 20251001000126 по описа за 2025 година

Производството е с правно основание чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ.

Делото е образувано по жалба от "ФДС ГРУП" ЕАД, с ЕИК: 204452453, представлявано от М. Д. М., чрез пълномощника си адв. Н. А. против РЕШЕНИЕ No 1716/11.12.2024г. на СГС, TO, VI-22 ри състав, по Търговско дело No 20241100901390,с което е потвърден Отказ No20240626142508/27.06.2024r. на Агенция по вписванията, постановен по Заявление - Образец А5 с вх. No 20240626142508/26.06.2024г. за вписване на промени в обстоятелства по партидата на „ФДС ГРУП" ЕАД, с ЕИК: 204452453, а имено промяна във вида акции на дружеството - замяна на акциите на приносител с поименни такива.В жалбата са развити подробни съображения относно незаконосъобразността на решението.Подържа се,че решението на съда за прекратяване на дейността на дружеството не е влязло в сила,поради което съдът е следвало да преразгледа отказа на въззиваемата агенция.Иска се да бъде постановено решение,с което обжалваното решение бъде отменено като бъдат дадени задължителни указания на Агенцията да извърши исканото вписване.

От страна на Агенцията по вписванията не е постъпил отговор.

Софийският апелативен съд, търговско отделение, девети състав след като обсъди оплакванията в жалбата във връзка с атакувания съдебен акт, намира следното:

Жалбата е допустима - подадена е в срока по чл. 25, ал. 4 от ЗТР от лице, имащо правен интерес от обжалването на валиден и допустим и подлежащ на въззивно обжалване по силата на чл. 25 от ЗТР акт.

Първоинстанционното производство е образувано по реда на по реда на чл. 25 от ЗТР 1 по жалба на „ФДС груп” ЕАД срещу отказ № 20240626142508/27.06.2024 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление – образец А5 с вх. № 20240626142508/26.06.2024 г. за вписване на промени в обстоятелствата по партидата на „ФДС груп” ЕАД, ЕИК 204452453, а именно промяна във вида акции на дружество - замяна на акциите на приносител с поименни такива. В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност и неправилност на обжалвания отказ, като жалбоподателят поддържа, че към заявлението са представени всички изискуеми по закон документи, за да бъде вписана заявената промяна. Поддържа, че вписването на прекратяване на дейността на дружеството и откриване на производство по ликвидация е незаконосъобразно и неправилно, тъй като решението, въз основа на което е направено това вписване не е влязло в сила. Предвид изложеното моли Съда да отмени отказа и да даде задължителни указания на Агенция по вписванията да извърши вписване на заявените обстоятелства.

Агенция по вписванията, на основание чл. 25, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ, е подала отговор на жалбата, с който оспорва същата като неоснователна.

За да постанови обжалваното решение съдът е приел,че с процесното заявление от 26.06.2024 г. е поискано вписване по партидата на „ФДС груп” ЕАД, ЕИК 204452453, на промяна в обстоятелствата, а именно промяна във вида акции на дружество - замяна на акциите на приносител /50 броя с номинална стойност от 1000 лева/, с обикновени поименни такива /500 броя с номинална стойност от 100 лева/. При проверка в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенция по вписванията, Съдът констатирал, че тази промяна е заявена при вписано в ТРРЮЛНЦ на 22.02.2024 г. прекратяване на дейността на дружеството и открито производство по ликвидация.

Вписването от 22.04.2024 г. е извършено въз основа на изпратен от Софийски градски съд заверен препис от постановено по т. д. № 384/2022 г. по описа на СГС, ТО, 15 състав, решение № 831/06.07.2022 г., върху който препис има поставен печат, че решението е влязло в сила на 10.08.2022 г. С това решение дружеството „ФДС груп” ЕАД е прекратено, на основание чл. 252, ал. 1, т. 4 ТЗ, вр. §13, ал. 1 ЗИТЗ /обн. ДВ, бр. 88 от 23.10.2018г./, като е прието, че срокът за изпълнение на задълженията по §11 ЗИТЗ е изтекъл на 23.07.2019 г., а видно от вписванията по партидата на дружеството задълженията не са изпълнени в този срок, като липсват и данни за подадено заявление в изпълнение на тези задължения в този срок, поради дружеството подлежи на прекратяване като последица от предявения по реда на чл. 252, ал. 1, т. 4 ТЗ от Софийска градска прокуратура конститутивен иск. След служебно извършена справка в ЕИСС съдът се установил, че срещу така постановеното от СГС решение е подадена въззивна жалба на 19.04.2024 г. от „ФДС груп” ЕАД, във връзка с която жалба е образувано в. т. д. 472/2024 г. по описа на САС, приключило с решение № 435/04.07.2024 г., с което решението на СГС е потвърдено. Съдът е приел,че не е в правомощията на длъжностното лице да преценява дали изпратеното му решение от Съда действително е влязло в сила /арг. от чл. 14 от ЗТРРЮЛНЦ/, като действието на вече извършеното, към момента на подаване на процесното заявление, вписване на прекратяването на дружеството, не може да не бъде зачетена, както от регистърния орган, 2 така и от настоящия състав на съда, доколкото регистърното производство обхваща, както производството пред Агенцията по вписванията, така и процедурата по обжалването на постановения от длъжностното лице по регистрацията отказ пред съда по реда на чл. 25 и сл. от ЗТРРЮЛНЦ. Заличаване на вписването може да бъде осъществено единствено по реда на чл. 30 от ЗТРРЮЛНЦ. Докато такова заличаване не бъде направено, няма как по партидата на дружеството да бъде допуснато вписването на промени, които не са свързани с откритото производство по ликвидация. Съдът е посочил и че заявената промяна не подлежи на вписване и поради обстоятелството, че същата не е заявена в срока по § 11, ал. 2 ЗИТЗ /обн. ДВ, бр. 88 от 23.10.2018г./. Визираното в § 13, ал. 1 от ЗИТЗ „висящо производство по вписване на промени“ е такова, подадено до 23.07.2019 г. г. В случая процесното заявление е подадено след изтичане на този срок, поради което не може да обоснове липса на основанието по § 13 за прекратяване на дружеството.

Съставът на САС счита,че обжалваното решение е правилно и законосъобразно,поради което следва да бъде потвърдено.

Съдът,в настоящия му състав, извърши справка по партидата на дружеството в Търговския регистър и в ЕИСС,при която констатира следното: С решение № 831/06.07.2022 г. по т.д.№384/22г. на СГС дружеството „ФДС груп” ЕАД е прекратено, на основание чл.

252, ал. 1, т. 4 ТЗ, вр. §13, ал. 1 ЗИТЗ /обн. ДВ, бр. 88 от 23.10.2018г./, като е прието, че срокът за изпълнение на задълженията по §11 ЗИТЗ е изтекъл на 23.07.2019 г.Решението е обжалвано пред САС,където образуваното в. т. д. 472/2024 г. по описа на САС е приключило с решение № 435/04.07.2024 г., с което решението на СГС е потвърдено.Против това решение е подадена касационна жалба като с определение №495/17.02.25г. по к.т.д.

№1971/24г. на ВКС не е допуснато касационно обжалване на решението на САС-т.е. към днешна дата решението на СГС ,с което дружеството е прекратено е влязло в сила.Поради това обстоятелство неоснователно е подържаното в жалбата,че решението на СГС е постановено на базата на невлязло в сила решение за прекратяването на дружеството.

От друга страна заявената промяна не подлежи на вписване и поради обстоятелството, че същата не е заявена в срока по § 11, ал. 2 ЗИТЗ /обн. ДВ, бр. 88 от 23.10.2018г./,който е изтекъл на 23.07.2019 г.

Предвид гореизложеното обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

Потвърждава РЕШЕНИЕ No 1716/11.12.2024г. на СГС, TO, VI-22 ри състав, по Търговско дело No 20241100901390.

Решението не подлежи на касационно обжалване, на основание чл. 25, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ.

3

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

4