Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2080 от 19.10.2021, Административен съд - Бургас

Съд
Административен съд - Бургас
Дело
Административно дело 2341/2021
Вид
Определение № 2080
Подписан
19.10.2021
В сила
18.01.2022
Състав
ЗЛАТИНА ИВАНОВА БЪЧВАРОВА КЪНЧЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл.159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 118 · Кодекс за социално осигуряване
  • чл.118, ал.1 · Кодекс за социално осигуряване

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№2080

Бургас, 19/10/2021 г.

АДМИНИСТРАТИВЕН

СЪД БУРГАС, осми състав, в открито заседание на деветнадесети октомври, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

Съдия Златина Бъчварова като разгледа административно дело номер 2341 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 118 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ във връзка с чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по жалба на „Политур

2016“ЕООД, ЕИК/Булстат *********, със седалище и адрес на управление: гр.Созопол, къмпинг „Каваци“, представлявано от С.Т.Т., против решение №2153-03-83 от 08.07.2021 г. на директора на ТП НОИ Варна, с което е отхвърлена жалба, вх.№1054-03-5 от 08.06.2021 г. срещу задължителни предписания №ЗД-1-03-00903408 от 02.04.2021 г. на контролен орган, ТП НОИ Варна.

Ответникът е изразил становище за недопустимост на жалбата.

Жалбата е недопустима за разглеждане по същество, поради просрочие, при следните съображения:

Според правилото на чл.118, ал.1 КСО решението на ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт може да се обжалва в 14-дневен срок от получаването му пред административния съд.

За оспореното в настоящото производство решение, изпратено по пощата с известие за доставяне, жалбоподателят е уведомен на 21.07.2021 г. чрез упълномощено лице/л.12 от делото/. На последното управителят на дружеството е предоставил извършване на всякакви правни и фактически действия, и сделки, свързани с търговската дейност на „Политур 2016“ЕООД, вкл. и да го представлява пред всички териториални поделения на НОИ и да получава съобщения и уведомления/ виж. пълномощно от 16.10.2019 г., л.21 и 22 от делото/.

В конкретния случай, жалбата против решение

№2153-03-83 от 08.07.2021 г. на директора на ТП НОИ Варна, е изпратена по пощата чрез директора на ТП НОИ Варна до Административен съд Варна, на 18.08.2021 г., видно от приложения плик/л.5 и 6 от делото/, а срокът за оспорване на процесното решение е изтекъл на 04.08.2021 г./сряда, присъствен ден/, т.е. след предвидения 14-дневен срок за обжалване. Следователно се е погасило правото на „Политур 2016“ЕООД да търси съдебна защита.

Ето защо, жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, поради просрочие, а производството по делото да се прекрати.

Мотивиран така и на основание чл.159, т.5 АПК, Административен съд Бургас, осми състав,

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „Политур

2016“ЕООД, ЕИК/Булстат *********, със седалище и адрес на управление: гр.Созопол, къмпинг „Каваци“, представлявано от С.Т.Т., против решение №2153-03-83 от 08.07.2021 г. на директора на ТП НОИ Варна, с което е отхвърлена жалба, вх.№1054-03-5 от 08.06.2021 г. срещу задължителни предписания №ЗД-1-03-00903408 от 02.04.2021 г. на контролен орган, ТП НОИ Варна.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело номер 2341/2021 г. по описа на

Административен съд Бургас.

Определението може да се обжалва с частна жалба в 7- седем дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Върховен административен съд на Република България.

СЪДИЯ: