Определение № 126 от 17.02.2025, Районен съд - Благоевград
- Съд
- Районен съд - Благоевград
- Дело
- Административно наказателно дело 24/2025
- Вид
- Определение № 126
- Подписан
- 17.02.2025
- В сила
- 05.03.2025
- Състав
- Гергана Мирчова Симеонова
Цитирани разпоредби
- чл. 59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 63, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 63г, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 64, б. "б" · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 183 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 183, ал. 2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 323, ал.1, т.2 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 126 гр. Благоевград, 17.02.2025 г.
РАЙОНЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, VII НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на седемнадесети февруари през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Гергана М. Симеонова като разгледа докладваното от Гергана М. Симеонова Административно наказателно дело № 20251210200024 по описа за 2025 година Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.
Образувано е по депозирана от „Давид Логистик 21“ ЕООД жалба срещу НП № 21-0000812/20.11.2024 г. издадено от началника на ОО“АА“ - Благоевград.
С обжалваното наказателно постановление на дружеството-жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 200 лева за нарушение на чл.9, ал.4 от Наредба 11/31.10.2002 на МТС.
Видно от разписката, удостоверяваща получаването на обжалваното НП, същото е връчено на управителя на дружеството на 12.12.2024 г.
Съгласно, писмото от ОО„АА“ – Благоевград с приложена разпечатка от деловодната програма, жалбата срещу посоченото наказателно постановление е подадено на гише в ОО „АА“ - Благоевград на 31.12.2024 г.
Съгласно разпоредбата на чл. 59, ал.2 ЗАНН, нарушителят може да обжалва наказателното постановление в 14-дневен срок от връчването му, който в настоящия случай изтича на 26.12.2024, който обаче е неприсъствен ден, поради което срокът за подаване на жалбата срещу НП изтича на 27.12.2024 г. -петък - присъствен ден.
Общото правило на чл. 183, ал. 2 НПК, гласи, че срокът, който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден и изтича в края на последния ден. Съгласно ал. 4 на чл. 183 НПК, когато последният ден на срока е неприсъствен, срокът изтича в първия следващ присъствен ден, какъвто е и настоящият случай. В жалбата не се сочат обстоятелства в насока удължаване или възстановяване на срока за обжалване, поради което не може да се приеме, че е налице някоя от хипотезите на чл. 185 или чл. 186 НПК.
С изтичането на посочения срок, правото на жалба се преклудира, а наказателното постановление, съгласно чл. 64, б. „б“ ЗАНН влиза в сила.
Изложеното обуславя извода, че жалбата срещу НП № 21-0000812/20.11.2024 г. издадено от началника на ОО“АА“ - Благоевград е подадена след установения за това преклузивен срок и същото е влязло в сила, поради което не подлежи на проверка по реда на редовните способи за контрол.
Подаването на жалбата извън предвидения в ЗАНН срок, обуславя извод за нейната недопустимост, поради което същата не следва да бъде разглеждана по същество, като е налице хипотезата на чл. 63, ал. 2 ЗАНН за прекратяване на съдебното производство по делото.
1
Така мотивиран и на основание с чл. 63г, ал. 2 вр. чл. 84 ЗАНН вр. чл. 323, ал.1, т.2 НПК съдът,
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА жалбата подадена от „Давид Логистик 21“ ЕООД срещу НП № 210000812/20.11.2024 г. издадено от началника на ОО“АА“ - Благоевград и ПРЕКРАТЯВА производство по НАХД 24/2025 г. по описа на РС - Благоевград ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в 7- дневен срок от връчването му пред Административен съд - Благоевград.
Преписи от настоящото определение да се връчат на жалбоподателя и на административнонаказващия орган.
Съдия при Районен съд – Благоевград: _______________________ 2