Определение № 34 от 13.07.2021, Административен съд - Кюстендил
- Съд
- Административен съд - Кюстендил
- Дело
- Касационно частно административно наказателно дело 191/2021
- Вид
- Определение № 34
- Подписан
- 13.07.2021
- В сила
- 13.07.2021
- Състав
- АСЯ ТОДОРОВА СТОИМЕНОВА, ИВАН ХРИСТОВ ДЕМИРЕВСКИ, МИЛЕНА ЙОРДАНОВА АЛЕКСОВА СТОИЛОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 221, ал. 2, изр. 1, предл. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 230 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 236 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 63, ал. 2, изр. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 189, ал. 8, изр. 2 · Закон за движението по пътищата
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 34 от 13.07.2021 г., гр. Кюстендил
Административен съд – Кюстендил, в закрито съдебно заседание на тринадесети юли две хиляди двадесет и първа година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ
ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА
АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА
АСЯ СТОИМЕНОВА като разгледа докладваното от съдия
Стоименова частно касационно административнонаказателно дело № 191 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63, ал. 2, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).
Делото е образувано по частна жалба от Ю.В.Д., с ЕГН ********** и адрес: ***, срещу определението, постановено на 19.04.2021 г. по административнонаказателно дело (АНД) № 477/2021 г. по описа на Районен съд – Кюстендил, с което е оставена без разглеждане подадената от Д. жалба срещу Електронен фиш серия К №4327969, издаден от Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОД на МВР) – Кюстендил, и е прекратено производството по делото. Иска се отмяна на определението.
ОД на МВР –
Кюстендил не е представила становище по жалбата.
Частната жалба е процесуално допустима – подадена е от надлежна страна, в срока по чл. 230 от АПК и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:
За да постанови обжалваното определение, районният съд е приел, че въззивната жалба е просрочена. Изложил е доводи, че електронният фиш е редовно връчен на Ю.Д. на 20.03.2021 г., а жалбата е депозирана чрез административнонаказващия орган на 06.04.2021, т.е. след изтичането на предвидения в чл. 189, ал. 8, изр. 2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) преклузивен 14-дневен срок за обжалване.
Определението е правилно.
Процесният електронен фиш е редовно връчен на Д. на 20.03.2020 г. Срокът за обжалване на електронния фиш е изтекъл на 05.04.2021 г. (понеделник, присъствен ден). Жалбата срещу същия е подадена на 06.04.2021 г. в деловодството на отдел „Пътна полиция” при СДВР, т.е. след изтичането на срока по чл. 189, ал. 8, изр. 2 от ЗДвП.
Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изр.
1, предл. 1 във вр. с чл. 236 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 2, изр. 2 от ЗАНН, съдът О
П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ В СИЛА определението, постановено на 19.04.2021 г. по АНД №477/2021 г. по описа на Районен съд – Кюстендил.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.