Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 6424 от 06.06.2024, Районен съд - Варна

Съд
Районен съд - Варна
Дело
Гражданско дело 4521/2024
Вид
Определение № 6424
Подписан
06.06.2024
В сила
06.06.2024
Състав
Христина Валентинова Тодорова Колева

Цитирани разпоредби

  • чл. 127 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.128 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 64, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 6424 гр. Варна, 06.06.2024 г.

РАЙОНЕН СЪД – ВАРНА, 39 СЪСТАВ, в закрито заседание на шести юни през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Христина В. Тодорова Колева като разгледа докладваното от Христина В. Тодорова Колева Гражданско дело № 20243110104521 по описа за 2024 година

Производството по делото е образувано по предявена от Сливница – 1968 АД, ЕИК 122013955 срещу Созополо ООД, ЕИК 102857573 и Фурнир АД /в ликвидация/, ЕИК 831475907 искова молба.

С разпореждане № 16283/18.04.2024г. производството по делото е оставено без движение. На ищеца са дадени конкретни и точни указания по смисъла на чл. 127 и чл.128 ГПК и са указани последиците от неизпълнението им.

Съобщението за така постановения съдебен акт е надлежно получено от ищеца на 27.05.2024г., от който момент е започнал да тече и предоставеният му срок за изпълнение. В указания срок /който изтича на 03.06.2024г./ не е постъпила молба, с която нередовностите да са отстранени.

На 04.05.2024г. /след изтичане на предоставения срок/ е постъпила молба, в която е отправено искане за продължаване на срока за изпълнение на указанията в цялост, вкл. за заплащане на дължимата държавна такса по предявените искове.

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 1 ГПК, законните и определените от съда срокове могат да бъдат продължавани от съда по молба на заинтересованата страна, подадена преди изтичането им, при наличието на уважителни причини.

Молбата за продължаване на срока е постъпила в съда при вече изтекъл срок, поради което същата е процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане, а исковата молба върната, поради неотстраняване на нередовностите й от ищеца в определения срок.

Към настоящия момент предоставеният срок за изпълнение е изтекъл. По арг. от чл. 63, ал. 1 ГПК, определеният от съда срок не може да бъде продължаван служебно. Същевременно, преди изтичането на указания срок, ищецът не е сезирал съда с искане за продължаването му поради наличие на уважителни причини по смисъла на цитираната норма.

Ето защо съдът намира, че поведението на ищеца, изразяващо се в неизпълнение на съдебните указания, влече порок на исковата молба, проявяващ се в ненадлежно сезиране на съда и обуславящ недопустимост на учреденото въз основа на нея производство, поради което същото подлежи на прекратяване. Съобразно нормата на чл. 64, ал. 1 ГПК процесуални действия, извършени след като са изтекли установените срокове, не се вземат предвид 1 от съда. Соченото неизпълнение на съдебните указания съставлява основание за прекратяване на производството по делото по смисъла на чл. 129, ал. 3 вр. ал. 2 ГПК.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски районен съд ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима молбата по чл. 63 ГПК, подадена от ищеца с вх. № 44901/04.06.2024г. за продължаване на срока за изпълнение на разпореждане № 16283 от 18.04.2024г.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 4521/2024г. по описа на ВРС, XXXIX - ти състав и ВРЪЩА подадената искова молба.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Варненски окръжен съд в едноседмичен срок от получаване на съобщението за постановяването му от ищеца.

Съдия при Районен съд – Варна: _______________________ 2